Dominvrt.si
Gradnja hiše

Gradbena zakonodaja: da ne boste ostali pred lastnimi vrati!

STA/N.J.
02. 10. 2018 08.47
1

Ministrstvo za okolje in prostor je zakonodajno področje prenovilo z zakonom o urejanju prostora, gradbenim zakonom ter zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki so začeli veljati novembra lani, uporabljati pa so se začeli s 1. 6. 2018. Samo avgusta se je število izdanih gradbenih dovoljenj povečalo za četrtino, a vse ni tako svetlo.

hiša
hiša FOTO: iStockphoto

S 1. junijem so se začeli uporabljati prenovljeni zakoni s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov. Med drugim naj bi novi zakoni prinesli racionalnejše in krajše postopke, lažje usklajevanje različnih interesov, večjo pravno varnost vlagateljev in učinkovitejši nadzor.

► Glavne novosti, ki jih prinaša nova gradbena zakonodaja

V Sloveniji je bilo avgusta izdanih 644 gradbenih dovoljenj za stavbe, kar je 24 odstotkov več kot julija. Gradbenih dovoljenj za stanovanjske stavbe je bilo 266 oz. 26 odstotkov več, za nestanovanjske stavbe pa 378 oz. 24 odstotkov več, je objavil statistični urad.

Celotna površina vseh avgusta načrtovanih stavb naj bi merila 150.622 kvadratnih metrov, kar je devet odstotkov več od površine stavb, načrtovanih julija. Površina načrtovanih stanovanjskih stavb bo večja za 50 odstotkov, medtem ko bo površina nestanovanjskih stavb manjša za 18 odstotkov.

► Kako do gradbenega dovoljenja?

Največ, 98 odstotkov gradbenih dovoljenj je bilo izdanih za novogradnje, dva odstotka pa za spremembo namembnosti. Število gradbenih dovoljenj za novogradnje je bilo za 25 odstotkov višje kot julija.

Gradnja hiše
Gradnja hiše FOTO: iStock
Z gradbenimi dovoljenji za stavbe, pridobljenimi avgusta, je bila predvidena gradnja 395 stanovanj, kar je 59 odstotkov več kot julija. V enostanovanjskih stavbah je bilo načrtovanih 251 stanovanj ali 23 odstotkov več kot julija, v večstanovanjskih stavbah pa je bilo načrtovanih 121 stanovanj, kar je skoraj dvakrat več kot julija. V stavbah za posebne družbene skupine je bilo avgusta načrtovanih 23 oskrbovanih stanovanj, potem ko julija v tovrstnih stavbah ni bilo načrtovanih takih stanovanj.

Z gradbenimi dovoljenji, izdanimi avgusta, se bo gradilo 49 odstotkov več novih stanovanj kot s tistimi, izdanimi julija.

Največ stanovanj se bo gradilo v savinjski statistični regiji, in sicer kar 101 stanovanje, kar je 26 odstotkov vseh načrtovanih. Sledi osrednjeslovenska statistična regija (68 stanovanj ali 17 odstotkov vseh) in podravska statistična regija (60 stanovanj ali 15 odstotkov vseh). V drugih regijah se bo gradilo manj stanovanj, najmanj v zasavski statistični regiji, le štiri.

► Kako izbrati pravega arhitekta?

Kažejo se že prve pomanjkljivosti

Po novem gradbenem zakonu je treba tudi za enostanovanjske objekte pridobiti uporabno dovoljenje. Tega ni mogoče izdati za nedokončan objekt. In če objekt nima fasade – je nedokončan. Vselitev v stavbo, ki nima izvedene fasade, torej po novem zakonu ni več mogoča. Da bi štel objekt za dokončanega, mora imeti tudi ustrezno fasado. "Če objekt nima izvedene fasade, ne moremo šteti, da so dela na objektu končana, saj v tem primeru niso izpolnjene vse bistvene zahteve (15. člen GZ), predvsem zaščita pred hrupom ter varčevanje z energijo, ohranjanje toplote in raba obnovljivih virov energije," so sporočili z UE Murska Sobota za Vestnik.si, kjer so izpostavili težavo družine, ki se je želela vseliti v svojo nedokončano hišo, saj je stanovanje, v katerem je bivala, prodala, vseliti pa se ne more, ker ji to preprečuje nova zakonodaja. 

Če ni izdano uporabno dovoljenje, tudi ni mogoča izdaja hišne številke in posledično prijava stalnega bivališča. 

Zakonodaja s tem močno omejuje vse, ki so računali, da se bodo lahko v svoj objekt vselili in fasado izvedli nekoliko pozneje, ko bodo finančno sposobni. Vsi vemo, da je gradnja objekta vse prej kot poceni, a očitno bo po novem treba računati tudi na to oviro. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698