Dominvrt.si
arhitekt, naročnik

Kako izbrati pravega arhitekta?

M.Mi.
20. 06. 2018 07.51
0

Gradnja lastne hiše ali korenita prenova stanovanja spadata med projekte, ki se jih v povprečju lotimo le enkrat v življenju. Zato zahtevajo svoj čas, denar, predvsem pa tehten premislek. Da topel dom, o katerem ste vedno sanjali, postane resničnost, je ključen še en dejavnik, in to je izbira arhitekta. Kako med poplavo ponudbe, sploh na spletu, najti pravega?

Kako začeti? 

arhitekt, naročnik
arhitekt, naročnik FOTO: iStock

Veliko lažje bo tako za vas, kot tudi za arhitekte, če boste predhodno razmislili, v kakšnem domu bi pravzaprav radi živeli. Ste slogovno bolj naklonjeni minimalistični arhitekturi, opremi in oblikovanju ali vas pritegnejo organske oblike? Vam je od materialov bliže les, beton ali kamen? Kaj pa barve? Klasična bela ali kaj bolj drznega? Koliko družinskih članov bo živelo pod streho vašega novega doma in kakšne so zahteve za posamezne člane? Imate veliko hobijev in posledično potrebujete več shranjevalnih površin? 

To so le nekatera od vprašanj, ki si jih je treba zastaviti že na samem začetku. Ko boste odgovore nanje poiskali, si glede na prioritete pripravite seznam želja, ki ga boste z izbranim arhitektom nato podrobneje preučili.  

Raziskovanje tržišča

Ko ste dodobra razdelali svoje zahteve, je čas za naslednjo fazo – raziskovanje tržišča. Splošni vtis si v prvi vrsti najlažje ustvarite s pregledom posameznih referenčnih primerov izbranih ponudnikov arhitekturnih storitev na spletu. Preučite predstavitve projektov, ki so vam všeč in če je le mogoče, preverite mnenja strank. Ko ste izbrali tiste, ki vašim zahtevam najbolj odgovarjajo, vam svetujemo, da vsakemu izmed njih pošljete povpraševanje oziroma se z njimi dogovorite za sestanek. Pozanimajte se, kako bi se vašega projekta lotili oni, če obstajajo morebitne ovire, kar zadeva izvedbo, kakšna je cena, ki bi jo izvajalec računal za posamezne storitve in koliko časa bi terjala posamezna gradbena faza. Zapomnite si, neumnih vprašanj ni, sploh ko gre za tako obsežen projekt, kot je gradnja hiše. 

arhitekt, naročnik
arhitekt, naročnik FOTO: iStock
Ker dober glas seže v deveto vas, lahko do ustreznega izvajalca pridete tudi po priporočilih prijateljev ali znancev. Če le imate možnost, tudi v živo preverite izvajalčeve že izvedene projekte, saj se boste na podlagi videnega lažje odločili.

Na nekaterih portalih lahko povpraševanje objavite tudi sami. Jasno predstavite svojo vizijo, osnovno finančno konstrukcijo in časovni okvir, v katerem pričakujete, da bo vaš projekt izveden. Stroka bo nato preverila vašo ponudbo, preučila vaše zahteve in se na podlagi teh odločila za sodelovanje. 

Najpomembnejše je zaupanje

Ključno vlogo pri izbiri pa, verjeli ali ne, igra zaupanje med arhitektom in naročnikom. Pomembno je predvsem, da veste, kaj hočete in jasno izrazite svoje želje. Le tako bosta z arhitektom lahko našla skupni jezik, ki je vodilo za uspešno sodelovanje in dober končni rezultat – da hiša, o kateri ste vedno sanjali, postane resničnost.

Ko ideja postane realnost.
Ko ideja postane realnost. FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698