Dominvrt.si

Gradnja od A-Ž

/ Arhiv člankov
05.00 31. 10. 2024
Dominvrt

Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?

Velikokrat lahko v pogovorih, člankih ali oddajah zaznamo besedno zvezo 'dobri temelji'. Ne glede na to, ali gre za posel, izobraževanje ali odnos, je kakovost ali izvedba velikokrat opredeljena z izrazom, če le stoji na dobrih temeljih ali pa mora imeti dobre temelje.
05.00 31. 03. 2024
Dominvrt

Nadstrešek - kakšne vrste izbrati za avtomobil?

Pri projektiranju starejših enodružinskih objektov je bil vedno načrtovan tudi prostor za shranjevanje enega ali več jeklenih konjičkov, ki so bili po navadi skrbno varovani znotraj garaže. Danes ni več tako, saj se ljudje množično odločajo za gradnjo nadstrešnic. Ta avtomobil prav tako ščiti pred vremenskimi nevšečnostmi, stroški gradnje pa so precej nižji kot pri garaži. In med čim lahko izbiramo, če se tudi sami odločimo za gradnjo?
05.00 26. 03. 2024
Dominvrt

Hiša - si tudi vi želite, da bi imeli lastno?

Ko se odločamo za gradnjo lastne hiše in ko odločitev zanjo dejansko pade, moramo čez dolgotrajni proces in čez kar nekaj dokumentov, preden se gradnje dejansko lahko lotimo. A še prej se moramo navadno odločiti, kakšno hišo si sploh želimo.
05.00 18. 12. 2023
Dominvrt

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.
05.00 11. 05. 2023
Dominvrt

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?

Kdaj se odločimo le za sanacijo ostrešja in kdaj za rekonstrukcijo? Kaj potrebujemo in na kaj moramo biti pozorni?
05.00 15. 10. 2022
Dominvrt

To je eden najnovejših in najhitrejših načinov gradnje hiš pri nas

CLT je kratica za cross laminated timber, ki v prevodu pomeni križno lepljene lesene plošče. Gre za enega najnovejših, hkrati pa enega najhitrejših načinov gradnje hiš pri nas in po svetu. Če ste do sedaj verjeli, da je material, kot je les, primeren zgolj za počitniške objekte, vrtne lope in podobne objekte, vam predstavljamo, kot strokovnjaki radi rečejo, gradnjo prihodnosti.
05.00 02. 07. 2022
Dominvrt

Montažne hiše – prednosti in slabosti

Ko se odločamo za gradnjo hiše, imamo navadno v glavi veliko vprašanj. Seveda najprej razmišljamo o lokaciji, vseh potrebnih dokumentih, naših zmožnostih, navsezadnje pa je za skoraj vsakega človeka ključno vprašanje, kakšno hišo si želimo.
08.19 20. 06. 2022
Dominvrt

Okna - vse na enem mestu

Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.
07.10 09. 06. 2022
Dominvrt

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Marsikdo misli, da je fasada le izraz za zunanjo barvo hiše ali stanovanjskega objekta. Fasada je zunanja arhitektonska stran zgradbe, dejanska zunanja stena, katero ločimo po zgradbi, materialu in konstrukciji in je mnogo več kot le barva zunanje stene bivanjskega objekta. Je ogledalo, obleka in prvi stik doma z okoljem, v katerem prebivamo, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da predstavlja pomemben vidik toplotnega udobja.
13.35 10. 03. 2021
Dominvrt

Lesene hiše

Medtem ko je še pred desetletji pri nas in v svetu prevladovala betonska gradnja hiše, so danes v ospredju različne gradnje, med katerimi pa najbolj izstopajo lesene hiše. Zakaj se vedno več ljudi odloča zanje, kakšne so prednosti in slabosti tovrstne gradnje in, navsezadnje, kaj je res in kaj ni, ko je govora o leseni gradnji?
13.35 10. 03. 2021
Dominvrt

Gradbeni zakon

1. junija 2018 smo dobili tri zakone s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov, ki se dotikajo področja gradnje. Med njimi je Zakon o urejanju prostora, Gradbeni zakon in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti.
11.26 30. 09. 2020
Dominvrt

Novogradnja - pozor, če se podajate v nakup stanovanja!

Novogradnja naj bi temeljila na novih spoznanjih stroke in posodobljenih predpisih, ki bi upoštevali spremenjene sodobne potrebe in navade ter raznolikost potreb ljudi, ki stanovanja kupujejo ali najemajo.
09.29 01. 06. 2020
Dominvrt

Jezovi - zakaj je pomembna gradnja teh?

Jez je gradbena struktura, ki preprečuje poplavljanje. Najvišji na svetu se imenuje Rogun, nahaja pa se v Tadžikistanu. Njegova višina nad temelji je 335 metrov.
09.03 21. 05. 2020
Dominvrt

Penthouse stanovanja

V tujini zelo poznana in priljubljena penthouse stanovanja so nekaj popolnoma običajnega. Kaj pa pri nas? Kaj pravzaprav je penthouse stanovanje?
09.02 10. 04. 2020
Dominvrt

Železo - kdaj se je pojavilo v gradbeništvu?

Železo je kemični element. Je kovina iz prvega niza prehodnih elementov. Po masi je najpogostejši element na Zemlji, saj tvori večino Zemljinega zunanjega in notranjega jedra.
07.24 13. 03. 2020
Dominvrt

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.
09.03 06. 03. 2020
Dominvrt

Vrata - kakšna poznamo?

Si predstavljate, da pri vhodu v vaše stanovanje ne bi imeli vrat, temveč zgolj zavese? Da vaš avtomobil ne bi imel vrat, temveč zgolj prosti pretok? Vrata nosijo, tako v arhitekturi kot v našem vsakdanjem življenju, izjemen pomen.
08.38 03. 03. 2020
Dominvrt

Razporeditev prostorov - takšna naj bi bila najboljša varianta

Čudovito je dobiti priložnost, da sami zasnujemo razporeditev prostorov v svoji novi hiši. Lahko si uredimo idealno zavetje. Toda zakaj se pogosto zgodi, da ljudje, šele ko se končno vselijo, ugotovijo, da skrbno izdelan načrt ni bil najboljši. Zakaj tega niso ugotovili prej?
08.37 27. 02. 2020
Dominvrt

Ureditev meje parcele - kakšen je postopek?

Po Zakonu o evidentiranju nepremičnin in po Pravilniku o evidentiranju podatkov v zemljiškem katastru je v Sloveniji določeno, da se urejenost meje parcel evidentira v zemljiškem katastru. Pristojni organ na tem področju je Geodetska uprava Republike Slovenije, a kaj in kako vse skupaj uredimo?
08.49 18. 02. 2020
Dominvrt

Do kakšne mere lahko prilagodimo svoje stanovanje?

V življenju se zgodi kup nepredvidenih stvari, na katere nimamo vpliva. Žal so med njimi tudi nesreče ali bolezen, ki nas lahko priklenejo na voziček ali pa postanemo gibalno močno ovirani. Nikoli ne moremo biti povsem pripravljeni na nepredvidene situacije, a zelo neprijetno je, če smo se v kratkem času prisiljeni spopasti z nenadno, nujno prilagoditvijo stanovanja za bolnika ali invalida. To so lahko tudi praktično nerešljive situacije, ob katerih ne vemo, kako bi rešili težavo. Smo dovolj fleksibilni, da bi življenje preko noči tudi prostorsko obrnili na glavo?
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702