Dominvrt.si
Cimet

Omamno dišeča začimba, ki je lahko tudi dekoracija ali zdravilo

S.C.
29. 11. 2016 08.38
1

Omamni vonj cimeta nas spomni na okusne piškote, peciva in druge sladice, na zimski čaj in seveda kuhano vino. Lahko bi rekli, da cel december, ki je pred vrati, diši po cimetu. Cimetove palčke so tudi čudovit dodatek k božičnim dekoracijam, za piko na i pa z njimi lahko tudi odišavimo dom. Naj bodo tudi vaši prazniki začinjeni s cimetom, saj je konec koncev tudi izjemno zdravilen.

Cimet
Cimet FOTO: Thinkstock

Zgodovina cimeta je izredno bogata; med drugim so jo kreirali Feničani, Egipčani in Kitajci, cimet pa naj bi izviral od Oceanije prek Šrilanke pa vse do srednje Azije. Njegove izjemne lastnosti so cenili tudi Rimljani, ki so ga uvažali iz Perzijskega zaliva, omenjen pa je že v kitajskih recepturah iz okoli 3.000 let pred našim štetjem. Cimet poznamo predvsem kot začimbo za sladke jedi, pridobivajo pa ga iz dveh vrst cimetovega drevesa – iz celjonskega (Cinnamomum zeylanicum) in kitajskega (Cinnamomum cassia). Prvi ima prijeten blag aromatični vonj, drugi pa manj fin in rahko pekoč okus ter močnejši vonj. Uporablja se posušena notranja plast skorje kot zvite paličice ali kot prah.

Cimetovi polži
Cimetovi polži FOTO: Thinkstock

Cimet poznamo predvsem kot začimbo; v evropski kuhinji ga večinoma uporabljamo za pripravo slaščic in pri peki medenjakov ter božičnega peciva, ali pa z njim odišavimo tople napitke, največkrat kuhano vino, čaj ali vročo čokolado, v drugih kuhinjah pa z njim začinijo tudi mesne jedi.

Je izjemno zdravilen

A cimet ni le omamno dišeč in okusen, pač pa je, kot rečeno, tudi izjemno zdravilen, zaradi česar ga uporabljajo v kozmetiki in vse bolj tudi v prehranskih dopolnilih. Med drugim vsebuje eterično olje, minerale v sledeh – mangan, vlaknine, železo in kalcij, pa tanine, polifenole in flavone. Zaradi številnih zdravilnih učinkovin je našemu telesu izjemno prijazen ter nam pomaga pri zaščiti ali odpravljanju številnih nevšečnosti. Študija univerze v Köbenhavnu je na primer razkrila, da lahko že pol čajne žličke cimeta na dan občutno olajša bolečine, ki jih povzroča artritis, vnetna bolezen sklepov, poleg tega cimet deluje protimikrobno in tako posledično krepi imunski sistem, pomaga pri uničevanju nevarnih bakterij ter škodljivih glivicah, kot je kandida. Prav tako pomaga pri preprečevanju krvnih strdkov. Z rednim uživanjem cimeta v zmernih količinah bomo pripomogli tudi k uravnavanju sladkorja v krvi ter zniževanju ravni slabega holesterola in trigliceridov. Cimet je tudi ena najbolj antioksidantnih začimb, kar pomeni, da izjemno učinkovito preprečuje, da bi škodljive snovi napadale zdrave celice, kar ne zavira le procesa staranja, temveč posredno znižuje tveganje, da se pojavijo bolezni srca, artritis in diabetes. Preprečeval na bi celo raka debelega črevesja ter spodbujal delovanje možganov.

Če povzamemo, obstaja malo morje razlogov, da začinite veseli december (pa tudi ostale mesece) s cimetom. Dodajte ga sladicam, toplim napitkom, preizkusite kakšen mesni recept s cimetom, naredite si mešanico cimeta, ingverja in medu ter pripravek uživajte po eno čajno žličko na dan, s cimetovim oljem ali maskami negujte svojo kožo, popestrite božične dekoracije s cimetovimi paličicami ter prižgite dišeče svečke z vonjem cimeta. Pri uživanju pa bodite previdni tisti, ki imate težave z želodcem, kot so gastritis in razjede v prebavnem traku, saj eterično olje cimeta lahko draži in stanje še poslabša.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698