Še preden izberete vrtno garnituro in ostale elemente, razmislite o sami talni oblogi terase. Ta je lahko kamnita oziroma betonska, še bolje pa je, če se odločite za les. Ker terasa načeloma povezuje notranje prostore z zunanjimi in je torej nekakšen vmesni prostor, velikokrat celo podaljšek dnevne sobe, je les pravzaprav idealen, saj poudari toplino in domačnost. Poleg tega poleti pod podplati ne bomo čutili žgoče vročine, ki jo oddaja beton.
Kakšen les izbrati?
Seveda ni vseeno, kakšen oziroma kateri les bomo izbrali. Tako kot notranjih tudi zunanjih talnih oblog ne menjamo vsako leto, zato je pri izbiri lesa za teraso izjemnega pomena njegova trajnost. To pomeni, da se les z leti čim manj spreminja, torej se ne krivi, cepi in ne poka. Za zunanje površine moramo torej izbrati kakovosten les, ki je odporen na škodljivce in klimatske spremembe; le tako nam bodo lesena tla dolgo dobro služila. Seveda ob ustreznem vzdrževanju.
Kar se tiče samega lesa, so za zunanje površine najbolj primerne tudi druge eksotične vrste lesa iz južne Amerike, Rusije in Indonezije. Predvsem les z območij Ekvatorja v Braziliji vsebuje veliko olja in je stabilnejši kot les z drugih območij južne Amerike. Tropske drevesne vrste so tudi izjemno odporne na vremenske vplive, glive in insekte, je pa ta les primeren tudi za polaganje v bolj vlažnih pogojih.
Najbolj primerne vrste eksotičnega lesa za terase
- Cumaru: trd in odporen les brazilskega porekla, znan po rdečkasto do rožnato rjavi barvi. Na prostem postane svetlo rjav, pod vplivom padavin pa lepo posivi. Je kar 120 odstotkov gostejši od hrasta.
- Burma teak: gre za enega najbolj dragocenih trdih lesov na svetu, uporaba je vsestranska. Se ne upogiba, lomi in ne postane krhek, saj vsebuje naravno olje za zadrževanje vode.
- Ipe Lapacho les: ta paragvajski jes je izjemno vzdržljiv in je zaradi goste celične strukture naravni zaviralec proti insektom, gnilobi in plesni.
- Sibirski macesen: je zelo vsestranski za uporabo, največkrat pa iz njega izdelujejo lesene terase, fasade, ograje in pergole.
- Itauba: znan je kot eden najlepših in najtežjih tipov lesa na svetu. Je temno rdečerjave barve s sivimi lisami, sčasoma potemni.
- Spanish Iroko: sveže požagan les je svetlo rumene barve, kasneje postane temno ali rdečkasto rjav. Znan je po zanimivem vzorcu.
Tudi terase iz smrekovega ali macesnovega lesa so trpežne in imajo ob rednem vzdrževanju dolgo življenjsko dobo, a pomembno je, da so ta drevesa odporna, kar pomeni, da so rasla v senčni legi in da so se po sečnji počasi sušila. Za macesen na splošno velja, da je zelo odporna vrsta lesa in mu posledično tudi plesen in insekti ne pridejo do živega. Na prostem ga lahko uporabljamo celo neobdelanega brez zaščite, z leti pa se na površini ustvari srebrno-siv odtenek.
Na tem mestu naj še omenimo, da ni pomembna le vrsta lesa, pač pa tudi njegova obdelava in priprava. Podnice ne smejo imeti grč in drugih nepravilnosti. Pestro izbiro različnih vrst lesenih podnic za terase ter ves ostali potreben material in orodje za polaganje najdete v najbližjem BAUHAUS trgovskem centru, kjer vam bodo prijazni svetovalci z veseljem pomagali pri izbiri in vam postregli še s kakšnim dodatnim koristnim nasvetom.
Kako položiti leseni pod na terasi?
Poleg izbire kakovostnega lesa je pri postavljanju terase zelo pomembna tudi natančnost in doslednost pri polaganju, zato je najbolje, da delo prepustimo izkušenim mojstrom, če ga nismo vešči sami. Vsi tisti, ki pa bi radi kakšen evro privarčevali in hkrati uživali v sadovih svojega dela, lahko s pomočjo dodatnega para pridnih rok leseno teraso položite sami.
Da bo delo potekalo brez težav, si natančen prikaz polaganja lesene terase oglejte v priloženem videu iz Bauhausove spletne videodelavnice.
Polaganje lesene terase
Za polaganje lesene terase potrebujemo:
- betonske plošče in betonski robniki po potrebi
- baterijski vijačnik
- svinčnik
- distančne klade in ploščice
- vijake iz legiranega jekla s samovrtalno konico
- gotovi beton
- kladivo z gumijasto glavo
- ročno krožno žago
- zajeralno ali potezno žago
- zidarsko žlico
- pločevinaste dele za montažo
- montažni kotnik
- kole
- grablje
- vrvico za označevanje
- vibrirno ploščo
- lopato
- nastavljiv kotik
- gramoz
- samokolnico
- jeklen kotnik po potrebi
- terasne deske in konstrukcijski les določene vrste po potrebi
- libelo
- kotnik
- zložljiv meter
Še nekaj koristnih nasvetov
● Pri polaganju lesene terase je najpomembnejše dobro načrtovanje in priprava terena. Podlaga je lahko kamnita, betonska ali zemljina. Ne glede na to, kakšna je podlaga, pa moramo poskrbeti, da bodo tla ravna in gladka, a z ustreznim naklonom za odtekanje vode.
● Kakovosten les že sam po sebi vsebuje velik delež eteričnih olj, ki zagotavljajo naravno zaščito, zato ne potrebuje dodatnih zaščitnih premazov. Ker pa vse vrste lesa zunaj zaradi različnih vremenskih vplivov sčasoma posivijo, jih lahko premažemo z lanenim oljem, če želimo dlje časa ohraniti naravno barvo. Najbolje je, da postopek ponovimo enkrat letno.
● Kar se samega vzdrževanja tiče, ne bomo imeli veliko dela, če kot rečeno izberemo kakovosten les in če je terasa pravilno položena. Dovolj bo že občasno čiščenje z vodo. Če živimo v okolju, ki je že v osnovi bolj onesnaženo, je smiselno teraso vsake toliko tudi strojno očistiti. Kadar pa se čiščenja lotevamo sami, leseno teraso najprej temeljito očistimo z namenskim čistilom za les in vodo, v veliko pomoč nam bo tudi visokotlačni čistilnik. Če ga nato želimo premazati še z oljem, počakamo, da se les popolnoma posuši.
Ko je terasa položena, pride na vrsto še tisto najbolj bistveno – izbira ustrezne vrtne garniture, kamina, letne kuhinje, senčnikov, otroških igral … Ponudba je več kot pestra, tako da boste brez težav lahko teraso opremili po svojih željah. Kot rečeno po ves potreben material in orodje za postavitev lesene terase skočite v najbližji BAUHAUS trgovski center, kjer boste našli tudi vse, kar potrebujete za opremljanje. In tako boste proste trenutke v prihajajočih mesecih še z večjim veseljem preživljali v prijetnem domačem okolju na vaši sanjski terasi.
Sponzorirana vsebina