Dominvrt.si
BAUHAUS, tlakovci

Kako urediti dvorišče?

S.C.
30. 05. 2018 12.39
0

K lepo urejeni okolici hiše sodita tudi lepo urejeno dvorišče in terasa. A ne glede na to, ali se odločimo za polaganje tlakovcev ali za asfaltiranje, moramo vedeti, da na lep izgled in dolgo življenjsko dobo površin vpliva veliko dejavnikov. Poudarek je na kakovosti materialov in pravilnem polaganju, ne smemo pa zanemariti niti vzdrževanja.

FOTO: BAUHAUS, tlakovci

Še tako lepo hišo lahko hitro skazi neurejena okolica. Tokrat bomo pod drobnogled vzeli dvorišča, dovozne poti in terase, ki so poleg vrta, ograje in škarpe pomemben funkcionalni in estetski element celotne okolice. Med bolj priljubljenimi načini izvedbe dvorišč, teras in potk je tlakovanje, saj je dandanes izbira tlakovcev izjemno pestra, tako kar se tiče vzorcev kot materialov. Poleg tega imajo tovrstne površine od ustreznem vzdrževanju tudi dolgo življenjsko dobo in so izjemno odporne na skoraj vse zunanje dejavnike. Za dovozne poti je morda bolj primeren oziroma večkrat uporabljen asfalt, ki je pogosta izbira tudi za celotno dvorišče, pravilno položen pa nam bo ravno tako dolgo dobro služil. Za asfaltiranje je smiselno najeti mojstra, ki ima ustrezne stroje in bo delo brezhibno opravil v enem dnevu ali celo nekaj urah. Seveda lahko na pomoč pokličemo mojstra tudi pri polaganju tlakovcev, v kolikor pa smo vsaj malo vešči tovrstnih del in imamo vso potrebno orodje, lahko brez težav ob pomoči še nekaj pridnih rok tlakovce na terasi ali dvorišču položimo kar sami. Ves potreben material in orodje, širok izbor profesionalnih strojev in naprav ter najrazličnejše tlakovce pa tudi primere polaganja tlakovcev najdemo v najbližjem BAUHAUS trgovskem centru, kjer nam bodo prijazni prodajalci z veseljem pomagali pri izbiri in nam postregli še s kakšnim koristnim nasvetom.

Tlakovce je zelo enostavno položiti, pomembno pa je, da pravilno pripravimo podlago.
Tlakovce je zelo enostavno položiti, pomembno pa je, da pravilno pripravimo podlago. FOTO: Arhiv ponudnika

Polaganje tlakovcev

Pisali smo že, da so zadnja leta zaradi lepote in topline lesa vedno bolj priljubljene lesene terase, še vedno pa se jih največ odloča za tlakovanje teras. Tlakovci, ki so kot rečeno idealna izbira tudi za celotno dvorišče ali potke, so namreč na voljo v najrazličnejših vzorcih, površinskih strukturah in barvnih odtenkih, tako da so lahko čudovita popestritev čisto vsake hiše ne glede na stil ali okolje, v katerem se hiša nahaja. Seveda pa ni vseeno, kakšne tlakovce bomo izbrali. Za tlakovanje teras in vrtnih poti se uporabljajo predvsem klinker ter betonski ali naravni kamni. Bazaltni, peščeni, ali apnenčasti kamen, porfir, granit ali kremen – talne obloge iz naravnega kamna so posebej priljubljene pri urejanju 'dnevne sobe na vrtu'. Za betonske tlakovce velja, da so robustni, odporni ter cenovno ugodni, veliko jih je zelo podobnih naravnemu kamnu.

Za polaganje tlakovcev bomo potrebovali beton, tlakovce po potrebi, droben pesek ali mivko, ročni teptalnik, lesene letve ali cevi, lesene ošiljene palice, prod ali gramoz, vrvico za označevanje, vibrirno ploščo, lopato in libelo. Prav nam bodo prišel tudi kotni brusilnik za razrez.

Betonski tlakovci so sicer izjemno enostavni za polaganje, a je izjemnega pomena, da pred tem pripravimo ustrezno podlago. Ta je namreč glavni faktor za uspešno opravljeno delo, sestavlja pa jo zatesnjen, a porozen nosilni sloj in t.i. posteljica (npr. iz mivke ali drobirja). Z začetek moramo površino, ki jo želimo tlakovati, natančno označiti. Pri tem nam bodo v pomoč koli, ki jih zapičimo v zemljo in na višini površine končne obloge iz tlakovcev napeljemo vrvico. Sledi izkop zemlje in zatesnitev podlage, pri čemer moramo upoštevati procent do dva padca v smeri stran od hiše. S tem se izognemo dodatni drenaži. Ko pripravimo podlago, nanjo porazdelimo prod ali gramoz, ki služi kot nosilni sloj, utrdimo pa ga z vibrirno ploščo. Nanj enakomerno razporedimo mešanico peska in cementa.

Ne smemo pozabiti na stabilne obrobe, ki bodo tlakovce varovale pred premikanjem. Obrobo izberemo glede na okoljske pogoje. Pri težje obremenjenih površinah (dvorišče, dovozne poti) uporabimo posebne zaključne kamne ali dodatne betonske robnike.

Tlakovce polagamo v določenem vzorcu – ta je lahko že vnaprej določen (odvisno od oblike posameznih tlakovcev) ali pa ga izberemo sami. Seveda pa ne smemo pozabiti, da je treba nekaj tlakovcev ali betonskih plošč razrezati, pri čemer nam bo v pomoč bodisi kotni brusilnik z različnimi nastavki bodisi običajna ali diamantna plošča za kamen. Konec koncev lahko uporabimo tudi profesionalni stroj za vodno rezanje keramike. Pri delu je nujna uporaba zaščitnih očal, rokavic ter po možnosti tudi zaščitne maske ter zaščite za sluh.

Podrobnejše nasvete glede samega polaganja tlakovcev in betonskih plošč pa najdemo v Bauhausovi rubriki Nasveti strokovnjaka.

Asfalt se pogosta izbira za dovozne poti in dvorišča.
Asfalt se pogosta izbira za dovozne poti in dvorišča. FOTO: iStock

Asfaltiranje

Asfaltiranje se načeloma ne izvaja na terasah, je pa kot rečeno pogosta izvedba za dvorišča in dovozne poti. Asfalt ima namreč številne prednosti, med katerimi velja izpostaviti hitro izvedbo, skoraj neomejeno življenjsko dobo, preprosto vzdrževanje in seveda ugodno ceno. Pomanjkljivost asfaltiranih površin je v tem, da se v poletnih dneh močno pregrejejo in se zaradi visokih temperatur material razširi, pozimi pa se skrči. Posledica so razpoke ob robnikih oziroma zaključkih. Slabost asfalta se pokaže tudi takrat, ko želimo naknadno urejati določene napeljave. Medtem ko lahko na tlakovanem dvorišču le nekaj tlakovcev umaknemo, pri asfaltu te možnosti nimamo.

Kar se samega polaganja tiče, je tudi v tem primeru ustrezno pripravljena podlaga ključnega pomena. Le tako bo namreč dvorišče leta in leta uspešno prenašalo težke obremenitve. Ker načeloma asfalta ne polagamo sami, je najbolje, da tudi pripravo podlage prepustimo mojstrom, če se seveda na tovrstna dela ne spoznamo. Vedeti pa moramo, da je asfalt najbolje polagati v suhem in toplem vremenu, ko se temperature dvignejo nad 10 stopinj Celzija. Med vgradnjo se namreč asfaltna mešanica ne sme preveč ohladiti. Če nam videz klasičnega asfalta ni všeč, se lahko odločimo tudi za tiskani beton, ki je alternativna izbira asfaltu in tlakovcem.

Če povzamemo, izbira tlakovcev ali asfalta je v domeni vsakega posameznika, je pa vsekakor priporočljivo, da ureditev dvorišča, terase in poti prilagodimo izgledu hiše ter seveda našim željam, potrebam in možnostim. Vse potrebno za ureditev našega dvorišče in doma ter okolice nasploh bomo torej našli v najbližjem BAUHAUS trgovskem centru. Zavihajte rokave in veselo na delo ...

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698