Geodezíja je veda o merjenju, dimenziji in določitvi oblike Zemlje kot celote ali njenega dela. Je tehnična veda, ki se ukvarja z določitvijo velikosti in oblike površja Zemlje v celoti ali pa njegovih manjših delov. Osnovna naloga geodezije je tako izmera zemeljskega površja in pravilen prikaz le-tega na načrtih in kartah. Geodezija je tudi nepogrešljiva pri tehničnih delih, kot so zakoličevanje stavb, trasiranje cest in železnic, urbanizacija in upravljanje s prostorom in ostalo.
Kakšne podatke lahko vsebuje geodetski načrt?
Geodetski načrt lahko vsebuje podatke o reliefu, vodah, rastlinstvu, stavbah, gradbenih inženirskih objektih, rabi zemljišč, zemljepisnih imenih, geodetskih točkah, zemljiških parcelah, administrativnih mejah in drugih fizičnih strukturah in pojavih. Podatki o zemljiških parcelah so podatki o mejah zemljiških parcel, številke zemljiških parcel in podatki o mejah vrst rabe.
Geodetsko podjetje, ki izpolnjuje pogoje določene s predpisi, ki urejajo geodetsko dejavnost (v nadaljnjem besedilu: geodetsko podjetje), in naročnik geodetskega načrta se ob naročilu izdelave geodetskega načrta, glede na namen uporabe geodetskega načrta, dogovorita, katere podatke iz drugega odstavka tega člena vsebuje geodetski načrt, ter določita podrobnost in natančnost prikazanih vsebin.
![Geodetski načrt](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2020/223b3f8805_62402230.jpg?v=d41d)
Kakšne so 'sestavine' geodetskega načrta?
Geodetski načrt sestavljata grafični prikaz geodetskega načrta in certifikat geodetskega načrta. V grafičnem prikazu se za prikaz vsebine geodetskega načrta uporabljajo znaki, določeni v topografskem ključu. Topografski ključ določi Geodetska uprava Republike Slovenije. Če so podatki zaradi različnih kakovosti uporabljenih virov položajno neusklajeni, mora geodetsko podjetje v grafičnem prikazu podatke položajno uskladiti glede na namen uporabe geodetskega načrta. V primeru, da je potrebno na geodetskem načrtu prikazati meje zemljiških parcel in podatki o mejah zemljiških parcel glede na namen uporabe geodetskega načrta niso dovolj natančni, je treba pred prikazom mej zemljiških parcel v grafičnem prikazu meje urediti skladno s predpisi, ki urejajo evidentiranje nepremičnin. Na geodetskem načrtu se prikažejo le tisti podatki, ki po kakovosti ustrezajo namenu uporabe geodetskega načrta.
Odgovorni geodet s certifikatom potrdi skladnost geodetskega načrta s predpisi, ki urejajo graditev objektov in urejanje prostora, oziroma drugimi predpisi, ki določajo izdelavo geodetskega načrta, in z namenom uporabe geodetskega načrta. Certifikat vsebuje:
⇒ podatke o naročniku geodetskega načrta,
⇒ izjavo odgovornega geodeta,
⇒ številko geodetskega načrta,
⇒ podatke o namenu uporabe geodetskega načrta,
⇒ podatke o vsebini geodetskega načrta,
⇒ pogoje za uporabo geodetskega načrta,
⇒ podatke o kraju in datumu izdaje certifikata in
⇒ osebni žig in podpis odgovornega geodeta, žig geodetskega podjetja in podpis odgovorne osebe.
![Bojan Žlebnik, prvi mož Delovne akcije](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Mar2020/2652fd60e2_62402210.jpg?v=d41d)
Certifikat se izda na obrazcu iz priloge, ki je sestavni del tega pravilnika. Številka geodetskega načrta je sestavljena iz skrajšane firme geodetskega podjetja, leta potrditve geodetskega načrta in interne številke potrjenega geodetskega načrta v tekočem letu. Če so v grafičnem prikazu prikazani podatki o mejah zemljiških parcel, se pri podatkih o vsebini geodetskega načrta navede podatek o lokacijski natančnosti prikazanih mej zemljiških parcel ter podatek o tem, katere meje zemljiških parcel so dokončne. Pogoji za uporabo geodetskega načrta določajo primernost geodetskega načrta za namen uporabe geodetskega načrta in dajejo navodila za uporabo geodetskega načrta.
Kako poteka izdelava geodetskega načrta?
Geodetski načrt se izdela na podlagi podatkov uradnih evidenc. Če podatki iz uradnih evidenc niso vzdrževani, niso dovolj natančni ali so nepopolni oziroma, če ne zadoščajo za izdelavo geodetskega načrta, se podatke zajame z geodetsko izmero. Geodetski načrt se izdela v državnem koordinatnem sistemu. Geodetski načrt se lahko izdela tudi v drugem koordinatnem sistemu. Če se geodetski načrt izdela v drugem koordinatnem sistemu, je treba to navesti v certifikatu, pri pogojih za uporabo geodetskega načrta in opisati navezavo na državni koordinatni sistem.
Poglejte si, kaj nam je o tem zaupal Bojan Žlebnik, prvi mož Delovne akcije
Dominvrt e-novice
Vir: Uradni list RS, Wikipedija
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV