Dominvrt.si
Bojan Žlebnik, prvi mož Delovne akcije

Prvi mož Delovne akcije o trendih gradnje po svetu in pri nas

N.R.A.
24. 04. 2020 08.50
1

Kakšni so trendi gradnje po svetu in pri nas? Kratek odgovor je, da gre vse v smeri montažne gradnje, pri kateri pa smo Slovenci še nekoliko skeptični. Po mnenju prvega moža Delovne akcije Bojana Žlebnika neupravičeno. Montažna gradnja je v svetu namreč najbolj priljubljen način gradnje hiš, mi pa nekoliko zaostajamo, tako s trendi kot miselnostjo.

Odločitev za gradnjo hiše ne pade čez noč. Na splošno sta gradnja in ustvarjanje lastnega doma dolgotrajni proces, pri katerem gremo skozi različne stvari – od pridobivanja dokumentov do dejanske gradnje in na koncu vendarle do bivanja v lastnem domu. A navadno se moramo na začetku odločiti, kakšno hišo si želimo. Pri nas še vedno prevladuje tradicionalna klasična gradnja, za katero se odloča večina, a v ospredje tudi pri nas prihaja ena najbolj priljubljenih načinov gradnje v svetu – montažna gradnja.

Klasični gradnji pogovorno rečemo tudi mokra gradnja. Bila naj bi odpornejša na vremenske razmere, kot so sunki močnega vetra, vlaga, zadržuje vodo v poplavnih razmerah, prav tako je bolj odporna na požar in potrese. Vsekakor so tu v začetni fazi še nižji stroški, ki jih lahko po mili volji razporejamo ne glede na vložek, saj so zidane hiše razdeljene v faze, med katerimi si lahko vzamemo premor. A na drugi strani imamo, če želimo ali ne, tudi časovni zamik, saj moramo čakati, da se določena gradbena dela posušijo, pri tem pa lahko nastanejo večja ali manjša odstopanja. Največja prednost klasične zidane gradnje je v življenjski dobi. Ob primernem in rednem vzdrževanju je njihova doba nekaj sto let. 

V nasprotju s klasično gradnjo pa moramo pri montažni gradnji finančni okvir in celoten plan imeti izoblikovan že na začetku, saj gradnja pri tej vrsti poteka v enem kosu – od začetka do konca. Navadno so vsi elementi montažne hiše narejeni tovarniško, hišo imamo lahko postavljeno že v nekaj mesecih. Značilnost lesene montažne gradnje je, da ima izjemno dobre izolacijske lastnosti, in medtem ko imajo nekateri predvsem pomislek, da montažna gradnja ni tako varna kot zidana, je dejstvo, da lesene konstrukcije brez težav kljubujejo vremenskim razmeram. Pri montažni gradnji imamo tudi nekoliko več izbire, saj tržišče pravi, da je to gradnja prihodnosti.

Podobnega mnenja je tudi prvi mož Delovne akcije Bojan Žlebnik, ki tovrstno gradnjo vidi kot gradnjo prihodnosti. V spodnjem videoprispevku si lahko pogledate, kaj nam je zaupal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698