Za naše bralce, bralce portala Dominvrt.si, smo pripravili zanimive in poučne prispevke z Bojanom Žlebnikom, mojstrom Delovne akcije in desno roko voditeljice Ane Praznik. Zaupal nam je vse o prenovi, trendih, opremljanju posameznih prostorov in pasteh, na katere moramo biti pozorni, ko opremljamo svoj novi dom ali prenavljamo starega. Kakšno pohištvo in materiale je pametno izbirati, česa se moramo pri prenovi zavedati? O vsem tem bomo pisali v prihodnjih tednih in vam tako ponudili celovite rešitve za vašo prenovo. Pod drobnogled smo v prvem prispevku vzeli pametno prenovo doma. Osnove, ki jih mora poznati vsak, ki se je loteva, in trike, s katerimi bo morda prenova šla hitreje kot običajno.
Prenova v korakih ali celoti?
Največkrat se ljudje v svojih domovih spoprijemajo z nefunkcionalno razporejenimi prostori in nefunkcionalnim pohištvom. To se zgodi iz različnih razlogov – nagnjeni so h kopičenju stvari, morda imajo prevelike želje kombiniranja različnih slogov pohištva in materialov, velikokrat pa si le močno želijo določenega kosa pohištva, ki ne spada ne v prostor ne v sam kontekst doma. Vse to na koncu pripelje do neskončnega vira slabe volje in največkrat tudi slabe energije doma.
Velikokrat se tudi za prenovo odločimo (pre)pozno – ko se na primer že nabere plesen, ko pohištvo že skoraj razpada in ko so tla že popolnoma obrabljena, kar pa na koncu privede do večjih stroškov. Gledano s finančnega vidika je zato seveda dobro, da prenovo razdelimo v več faz, čeprav nam finančno stanje dopušča odprt repertoar izbire, se je treba zavedati, da je prenova kljub vsemu vezana na korake, ki jih je treba upoštevati. Prenova celotnega doma je velik organizacijski zalogaj, za seboj pa potegne stroške, ki jih na začetku niti ne pričakujemo. Ne glede na to, ali se boste odločiti prenoviti dom v celoti ali v posameznih korakih, je treba upoštevati nezapisane 'zakone', ki veljajo pri njej.
Finančni okvir
Kakšne so vaše zmožnosti za prenovo? Kakšen je znesek, ki ga imate na voljo, in navsezadnje, kaj si lahko privoščite? Še preden z družino sedete k mizi, da bi se pogovorili in naredili načrt, naredite širšo raziskavo stroškov, glede na cene različnih ponudb, materialov in načinov izvedbe. Poskusite vključiti vsa dela – od pleskanja, polaganja laminata ali parketa do postavitve pohištva, sanacije in ostalega. Primerjajte cene različnih ponudnikov, naj pa ta ne bo edino, kar vam bo pomembno – izberite nekoga, kateremu boste lahko zaupali, da bo delo opravil korektno in pošteno.
Pogovorite se z družinskimi člani
Se zavedate, kaj vas čaka? Prenove so navadno zahtevne tako z organizacijskega vidika kot z vidika odnosov. Prepričajte se, da vaša družina ve, kaj vas čaka – nered, tudi umazanija in hkrati tudi nekaj odrekanj s finančnega vidika. Morda se boste morali za eno leto odpovedati počitnicam in dopust koristiti v namene prenove. Zaradi vsega tega navadno odnosi trpijo bolj kot običajno, zato je za takšne stvari treba sesti skupaj še pred začetkom obnove. Razjasnjene stvari na začetku nam dajo še več motivacije in veselja ob prenovi – navsezadnje nas čaka nov in topel dom.
Naredite načrt
Česa se boste lotiti najprej? Koliko časa bo obnova trajala? Si boste morda morali urediti začasno prebivališče? Kakšne so vaše želje in želje družine, kakšne so potrebe? Če nismo arhitekti, moramo toliko bolj pazljivo izbirati pohištvo in vse druge materiale – pomoč in strokovnjaki pri tem niso nikoli odveč. Dober načrt vsebuje tako finančni kot časovni plan, zato moramo paziti, da se ne uštejemo že v začetnem koraku, kar nam je zaupal tudi Bojan:
Zavedati se morate, da vas čaka nekaj napornih tednov, če ne mesecev. Na preizkušnji so tako naši živci kot medsebojni odnosi. Vendar je končni izdelek – novi dom, vreden vsega, kar prenova potegne zraven. Pomembno je, da realno precenimo vse naše zmožnosti in da se zavedamo, da konec koncev nikakršnega velika uspeha v življenju ni brez odrekanj. Največkrat pa so vredna. Zato le pogumno.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV