Glede na to, da je najbolj vroče obdobje leta tik pred vrati in je povpraševanje po najrazličnejših hladilnih sistemih na vrhuncu, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, na kaj paziti pri nakupu klimatske naprave in kako jo pravilno uporabljati, da vam bo služila, kot je treba.
Na kaj paziti pri nakupu?
V ponudbi je pestra paleta klimatskih naprav za vse okuse, potrebe in žepe. Sodobni sistemi so celo namenjeni ne le hlajenju, ampak z njimi lahko prostore dovolj učinkovito tudi ogrevamo. To je zelo dobrodošlo jeseni in spomladi, ko se temperatura še ne spusti pod ledišče in je zagon celotnega sistema centralnega ogrevanja bolj potraten. V splošnem poznamo stenske, talne, stropne, kanalske in vgradne klimatske naprave v enojni in multi izvedbi, kjer na eno zunanjo enoto priključimo več notranjih enot različnih moči. Sodobne naprave samodejno spreminjajo moč delovanja in skrbijo za ohranjanje enakomernejše temperature. Širok izbor klimatskih naprav priznanih proizvajalcev boste našli v najbližjem BAUHAUS trgovskem centru, kjer vam bodo prijazni prodajalci z veseljem pomagali pri izbiri in vam postregli tudi z nasveti glede uporabe in vzdrževanja.
Če ne veste, katera klimatska naprava bi bila za vas najprimernejša, je najbolje, da se posvetujete s strokovnjakom, po možnosti se dogovorite za ogled objekta, ki ga želite klimatizirati. Strokovnjak bo tako predlagal optimalno klimatsko napravo in mesto za njeno namestitev. Klimo namreč izbiramo glede na karakteristike prostora, ki ga želimo hladiti oz. ogrevati.
Pri tem je treba upoštevati volumen samega prostora (površino in višino), toplotno izolacijo prostora, površino sten in predvsem oken, ki so obsijana s soncem, število oseb, ki se zadržujejo v prostoru, druge izvore toplote (računalniki, televizorji, kuhalniki itd.) ... Za povprečno izolirane stanovanjske prostore v srednji etaži, ki nimajo večjih oken na sončni strani, bi lahko dejali, da je za površino do 30 kvadratnih metrov primerna klimatska naprava s hladilno močjo 2,5 kW, do 50 kvadratnih metrov pa 3,5 kW. Seveda je to le splošna ocena, ki odstopa glede na druge dejavnike. Seveda tudi ni vseeno, kje v posameznem prostoru naj bi bila klimatska naprava nameščena. Če poenostavimo, naj bi bila nameščena tako, da nam bi omogočala prijetno aklimatizacijo v prostoru, nikakor pa naj ne bi izpihani zrak neposredno vplival na osebe ali druge naprave v prostoru in jim s tem oteževal bivanje oziroma delovanje. Pred dvema letoma so na ZPS preverjali, kako se obnesejo klimatske naprave z ločeno zunanjo in notranjo enoto ter z močjo 2,5 kW oziroma 3,5 kW. Skupaj so preizkusili 30 naprav, za katere so odšteli med 560 in 2575 evrov. V obeh kategorijah sta res zmagali najdražji klimatski napravi, a kakovostno in učinkovito lahko dobimo že za nekaj manj kot 1000 evrov. Res pa se moramo pri tem odreči kakšni udobnostni funkciji, ki so vključene v najdražje naprave.
Prenosne klimatske naprave
Poleg fiksnih klimatskih naprav so na voljo tudi prenosne, ki so zadnja leta še posebej priljubljene. Imajo namreč pestro paleto prednosti, med katerimi naj izpostavimo predvsem prilagodljivost. Postavimo jih namreč lahko kamorkoli, saj so elementi za delovanje v njih že vgrajeni. Upoštevati je treba le cev, ki topel zrak odvaja na prosto – ali skozi priprto okno ali skozi rešetke ali druge odprtine. Tako jih lahko prenašamo ne le iz prostora v prostor, ampak so idealne tudi za počitniške prikolice, pisarne in najemniška stanovanja, kjer so prepovedani kakršnikoli gradbeni posegi. Ker s prenosno klimatsko napravo lahko hladimo le en prostor, s tem tudi privarčujemo pri energiji. Prednost je tudi nekoliko nižja cena.
Če povzamemo, sta najpomembnejša dejavnika pri nakupu sama moč klimatske naprave in velikost prostora, ki ga nameravamo ogrevati.
Redno vzdrževanje je bistvenega pomena
A ne glede na to, kako kakovostno in funkcionalno klimatsko napravo si omislimo, ni nujno, da bo dolga leta delovala brezhibno in nam služila, kot je treba. Kot vsaka druga naprava tudi klimatska potrebuje redno čiščenje in vzdrževanje. Že z malo truda lahko naredimo veliko. Za začetek poskrbimo, da se na napravi ne nabira prah – s suho krpo očistimo pokrov in masko klimatske naprave. To lahko naredimo večkrat na leto. Zelo pomembno je tudi, da našo klimatsko napravo vsaj enkrat na leto pregleda strokovnjak in opravi redni letni servis, ki se po navadi izvede spomladi, še pred prvim vklopom naprave.
Serviser bo opravil čiščenje in dezinfekcijo, preveril temperaturo izpiha, odvod kondenza, delovanje elektromotorjev in drugih električnih komponent. Preveril bo tudi tlak plina v sistemu in ga po potrebi dopolnil. Slednje je zelo pomembno, saj lahko kompresor odpove, če klima deluje s prenizkim tlakom plina.
Če klimatske naprave ne vzdržujemo in čistimo, kot nam ob nakupu svetuje prodajalec in kot je zapisano v navodilih proizvajalca, se lahko zgodi, da bo naprava sčasoma vse manj učinkovita, posledično pa bo med svojim delovanjem porabila tudi več energije. Zaradi umazanije v notranjosti se lahko po prostoru začne širiti tudi neprijeten vonj, lahko se celo zamaši odvod kondenzata. Zaradi umazanih filtrov lahko pride do kondenzacije, posledično pa se začne razvijati plesen, ki je, kot vemo, zdravju zelo škodljiva.
Pomembna je tudi pravilna uporaba
Poleg čiščenja moramo poskrbeti tudi, da bo okoli zunanje in notranje enote dovolj prostora, da bo lahko zrak neovirano krožil, zunanjo enoto je smiselno čim bolj zaščititi pred neposrednim sončnim obsevanjem, med delovanjem klimatske naprave naj bodo okna in vrata zaprta. Kadar v prostoru ni nikogar, je najbolje zmanjšati moč delovanja naprave ali jo celo izključiti.
Sicer pa moramo z delovanjem naprave doseči stanje, ko ne čutimo niti hladu niti vročine in je gibanje zraka prijetno oziroma ga ne čutimo, zrak pa se sme zdeti ne suh ne vlažen. Primerna temperatura zraka je od 22 do 26 stopinj, priporočena pa od 23 do 25 stopinj, relativna vlažnost naj bo od 40- do 60-odstotna, priporočena hitrost zraka v času hlajenja pa le 0,15 m/s. V poletnem času je vsekakor priporočljivo, da je notranja temperatura od 6 °C do 8 °C nižja od zunanje temperature in ne več, še posebej če se veliko premikamo iz prostora na prosto in obratno.
Če si torej v svojem domu želite zagotoviti prijetno okolje kljub 'pasji' vročini v prihodnjih mesecih, razmislite o nakupu klimatske naprave. Pestro paleto najrazličnejših hladilnih sistemov boste, kot rečeno, našli v najbližjem BAUHAUS trgovskem centru, zavedajte pa se, da bodo ti delovali le ob rednem vzdrževanju, čiščenju ter seveda pravilni uporabi.
Sponzorirana vsebina