»Dinamiki življenja in dela sta neizprosni. Posledično imajo ljudje vse manj časa za obisk bančnih poslovalnic, zato se temu prilagajajo tudi naši produkti. Veliko vsakodnevnih, enostavnejših bančnih opravil je že mogoče urediti s pomočjo računalnika ali mobilnega telefona,« pravi sogovornica. Ob tem poudari, da je prednost dobre banke prav v prilagodljivosti. »Trudimo se, da za vsakega posameznika v danih okoliščinah najdemo najboljšo rešitev. Seveda se moramo držati nekaterih zakonskih obvez in pravil, a s posamično obravnavo in odprtim pogovorom lahko ponudbo prilagodimo povpraševanju in željam.« Ob tem razkrije še, da je obisk bančnih poslovalnic navadno povezan s kompleksnostjo posla. »Za plačilo položnic velika večina uporabi enostavne in pregledne mobilne ali spletne aplikacije. Ko pa se ljudje odločajo za najem stanovanjskega kredita, jim splet nudi splošno informacijo, konkretnejše odgovore, prilagojene njihovemu primeru, pa dobijo ob osebnem srečanju.«

Ugodne obrestne mere v boj z višjimi cenami
Cene nepremičnin so v zadnjih nekaj letih močno narasle, a se kljub temu mnogi v tem času vseeno odločajo za nakup, gradnjo ali obnovo doma. Čeprav so številni strokovnjaki že pred časom napovedovali, da naj bi se rast cen nepremičnin ustavila, se to še ni zgodilo. In kot kaže, se še nekaj časa ne bo. Kljub rekordno visokim cenam se marsikdo odloči za nakup nepremičnine. Na to najverjetneje vplivajo tudi trenutno zelo ugodne obrestne mere. »Dinamika na nepremičninskem trgu je res precejšnja, povpraševanje pa močno presega ponudbo. Težko je sicer reči, kdaj je pravi čas za nakup nepremičnine. Menim, da takrat, ko se posameznik za to odloči. So pa možnosti za najem posojila trenutno dobre, obrestne mere na bančnem trgu pa nizke,« pravi vodja bančne poslovalnice Nove KBM.
Poleg tega banke vsem, ki se odločijo za najem stanovanjskega kredita nudijo številne dodatne ugodnosti. »Naša ponudba stanovanjskih kreditov obsega namenske in gotovinske kredite. Pri namenskih je obrestna mera še nekoliko nižja. Trenutno je v Novi KBM na voljo izjemna ponudba stanovanjskih kreditov z ugodnimi obrestnimi merami, ki veljajo do preklica oziroma spremembe,« pove sogovornica in doda, da lahko stranke do konca leta izkoristijo tudi ponudbo brez stroškov odobritve, kar lahko preverijo s spletnim informativnim izračunom. »Slednje pomeni dodatni prihranek in pri takšnem projektu vsak prihranek pride prav,« zaključi.
Vsak kredit zgodba zase
Odločitev za najem stanovanjskega kredita in seveda vse, kar temu sledi, je za večino ena najpomembnejših življenjskih odločitev. V takšnih, pogostokrat tudi stresnih trenutkih, kreditojemalec potrebuje verodostojnega in zaupanja vrednega sogovornika, ki mu bo tudi nekoliko manj razumljive vsebine znal poenostaviti in mu jih približati. »Ker se zavedamo, da so lahko tako pomembni koraki v življenju posameznika ali družine, kot je odločitev za nakup nepremičnine in posledično najem kredita, tudi stresni, se vselej potrudimo, da ljudem postopke kar se da olajšamo. Dogovorimo se za sestanek, katerega namen je poiskati najugodnejšo rešitev za stranko. Stranka predstavi svoje želje, načrte in finančne zmožnosti, mi pa jo seznanimo s celotnim postopkom pridobivanja kredita, na podlagi priloženih dokumentov ugotavljamo ali je kreditno sposobna in v kakšnih finančnih okvirih se ta sposobnost giblje. Dejstvo pa je, da je vsak primer najema stanovanjskega kredita drugačen in tega preprosto ni mogoče delati po v naprej določenem vzorcu,« pojasni Anja Šuplika.
Sicer pa so vse osnovne informacije o ponudbi zbrane na spletni strani banke, kjer je tudi možnost informativnega izračuna kredita.
Kaj potrebujemo za odobritev kredita?
Marsikdo se, ob misli na urejanje zapletene birokracije prime za glavo. A sogovornica miri. Kot pove, stranka za oceno kreditne sposobnosti potrebuje zgolj nekaj osnovnih dokumentov, kot so plačilne liste in potrdilo, ki ga izda oziroma podpiše delodajalec ter podatke o nepremični. Uradna cenitev nepremičnine za tako imenovano pred-odobritev kredita ni nujna. »Res pa je, da lahko, po potrditvi, da je stranka kreditno sposobna, priložena cenitev nepremičnine pospeši postopek odobritve kredita,« še pove sogovornica.
Velikokrat se zgodi tudi, da nekdo, ki želi kupiti nepremično in je tudi kreditno sposoben, nima dovolj privarčevanih sredstev. Šuplika poudarja, da lahko pri njih tudi v takšnem primeru najdejo ustrezno rešitev. »Stranki ponudimo hipotekarni stanovanjski kredit v višini največ 80 odstotkov vrednosti nepremičnine. Za izplačilo razlike uredimo kredit zavarovan pri Zavarovalnici Triglav.«
Ob tem sogovornica doda še, da lahko pri njihovi banki kredit najamejo tudi nekomitenti, a je obrestna mera v tem primeru nekoliko višja: »Zato se stranke v večini odločijo za zamenjavo banke in postanejo tudi naši komitenti,« pove z nasmehom in doda, da z zamenjavo banke nimajo stranke nobenih skrbi, saj vse uredijo pri njih. »Stranka podpiše samo obrazec za zamenjavo banke, ostalo uredimo mi.«
Spremenljiva ali fiksna?
Slovenci smo, kar se tiče bančnega poslovanja, precej »ziheraški« in tako se večina še vedno raje odloči za fiksno obrestno mero, s čimer se ob sklenitvi kreditne pogodbe zagotovi znesek obroka, ki bo ostal enak ves čas odplačevanja posojila. Kot pove izkušena bančnica, se za tovrstno obrestno mero v večini odločajo tisti, ki kredit najamejo za daljše časovno obdobje, več kot deset let. »Obrestna mera je mogoče nekoliko manj ugodna, a je v tem trenutku še vedno zelo dobra. Poleg tega tudi za kredite s fiksno obrestno do konca leta velja naša posebna ponudba,« pojasni.
»Odgovora na vprašanje kdaj je pravi čas za nakup nepremičnine, nimam. Menim, da je to takrat, ko se posameznik za to odloči. Je pa trenutno, glede na ugodne obrestne mere, gotovo primeren čas za najem kredita,« pravi Anja Šuplika, vodja celjske poslovalnice Nove KBM.
Naročnik oglasa Nova KBM