Soda tudi pri odstranjevanju madežev ne sodeluje dejavno, ampak postopek z nabrekanjem vlaken le pospeši. Če so madeži sveži, jih zato lahko odstranimo tudi brez kemije. Z namakanjem madeža v raztopini sode povečamo verjetnost, da ga bomo lahko odstranili kar z vodo in drgnjenjem.
’Recept’ za snežno belo perilo Limona ni sama bogata z vitamini, ima čudovito aromo in doda piko na i najrazličnejšim slaščicam, je pa tudi odlično čistilno sredstvo, o čemer smo že večkrat pisali, in konec koncev ima čudežno moč beljenja tkanin. Če torej želite svoji nekoč beli majici, srajci ali posteljnini povrniti belino, poskusite naslednji recept: Potrebujete velik lonec, vodo in limono. Priprava: - Lonec napolnite z vodo do polovice, To je vsa umetnost! |
Se je belo perilo med pranjem obarvalo? Preverite, kako ukrepati!
Se je čisto po naključju med belim perilom v pralnem stroju znašla rdeča nogavica, rezultat pranja pa vas je milo rečeno razbesnel? Brez skrbi, tovrstne katastrofe so pravzaprav relativno pogoste in kar je najbolje, škodo je mogoče popraviti.
Nekoč je bilo belilo na bazi klora edino sredstvo, s katerim je bilo mogoče odstraniti sledove nezaželene barve na belih oblačilih, sčasoma pa so strokovnjaki ugotovili, da gre pravzaprav za izjemno agresiven produkt, ki škodi ne samo tkanini, ampak tudi zdravju, če ga uporabljamo nepazljivo in v prevelikih količinah. Da bi ’rešili’ vaše belo perilo, a hkrati ne bi škodili niti tkanini niti zdravju, je bolje, da se držimo katerega od spodnjih treh nasvetov.
Belilo na bazi kisika
Lahko ga kupimo tako rekoč v vsaki trgovini. Obarvano belo perilo namočimo v lavor ali lijak napolnjen z vodo, ki smo ji dodali belilo. Pri doziranju belila se je najbolje držati navodil na embalaži. Perilo naj se namaka uro in pol, nato ga operemo v pralnem stroju na 90 stopinj Celzija.
Doma narejeno belilo
Perilu belino lahko vrnemo tudi s pomočjo limone in hidrogen peroksida, ki ga kupimo v lekarni. Zmešamo pol skodelice limoninega soka, pol skodelice hidrogen peroksida in štiri litre destilirane vode, nato v mešanico namočimo perilo. Po eni uri parilo operemo v pralnem stroju.
Prekuhavanje
Ko zatajijo vsa belila, nam še vedno ostane dobro staro prekuhavanje. Star lonec napolnimo z vodo, dodamo skodelico praška za pranje perila in na koncu dodamo še obarvano perilo. Lonec postavimo na štedilnik in perilo prekuhavamo okoli pol ure oziroma odvisno od tega, kako intenzivno je obarvano. Nato počakamo, da se perilo ohladi, ga damo v pralni stroj in nastavimo na program za izpiranje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV