Slovenski čebelarji - pionirji apiterapije
Kranjska sivka, naša pridna čebelica se s slovenskimi čebelarji ujema v mnogih lastnostih, gotovo pa v svoji unikatnosti. Prav slovenski čebelarji so namreč začetniki mnogih oblik apiterapije.
Tokrat se posvečamo slovenskemu čebelnjaku in trendom v apiterapiji, ki so povezane z njim.
Slovenski čebelnjak je ravno tako poseben in značilen za Slovenijo, kot znameniti kozolec. Poleg tega, da daje dom čebelam, krasi marsikateri sadovnjak in polepšuje videz našega okolja.
Zdravilen zrak v čebelnjaku
Glede na to, da ima že zadrževanje v okolici čebelnjaka ugodne vplive na človekovo počutje, lahko rečemo, da njegov pomen poleg skladiščenja medu in domovanja čebel tudi terapevtski.
Z vdihovanjem zraka v čebelnjaku je mogoče zdravljenje stresnih obolenj, mnogih bolezni dihal, med drugim tudi lažjih oblik astme.
Zadnje stranice panjev čebelar odpre in v zrak se razširi aerosol iz propolisa, ki je odličen naraven antibiotik.
Apiterapija - za kaj gre?
Apiterapija je po definiciji veda o tem, kako si s pomočjo čebeljih pridelkov krepimo in ohranjamo zdravje.
Drugje po svetu so si za tako terapijo morali zamisliti apikomoro, medtem ko jo edinstvena arhitektura slovenskega čebelnjaka omogoča kar v prostoru za shranjevanje orodja.
Za sproščujoče vzdušje ni potrebno prav nič posebnega. Zadostuje udoben stol, za vse ostalo poskrbi naravno okolje. Vse kar je potrebno, je za nekaj minut dnevno sproščeno uživati ob zvokih čebel in se skozi okno zazreti v sadovnjak, travnik ali gozd. Počasi se ta terapija stopnjuje do ene ure, za dobre rezultate naj bi jo izvajali 14 dni.
Večina čebelarjev ima v bližini čebelnjaka postavljen stol in mizico. Tako lahko ure in ure gledajo čebele v letu in občudujejo njihovo trdo delo. Tudi opazovanje čebel je izjemno sproščujoče, poleg tega bo vsak čebelar tako tudi hitro ugotovil, ali je v panjih kaj narobe.
Gotovo vam vaš najbližji čebelar ne bi zameril, če bi ga prosili za nekajminutni počitek v njegovem čebelnjaku. Če nobenega ne poznate, obstajajo tudi turistične ponudbe, ki omogočajo tovrstno apiterapijo.
Vsekakor si boste s tovrstno terapijo okrepili zdravje.
Kaj lahko storimo za "naše" čebele?
Glede na to, da čebele delajo za nas, je pomembno, da se zavemo njihovega pomena ter tega, da potrebujejo urejeno okolico svojega doma.
Če ste lastnik čebelnjaka, ali ga ima morda vaš sosed, boste tem pridnim delavkam olajšali delo tako, da ste manj vestni pri košenju zelenice. Tako namreč omogočite cvetenje travniških cvetlic in ustvarjate ugoden življenjski prostor za več vrst žuželk.
Pred čebelnjakom je dobro, da je širok, z zelenjem neporaščen pas. Paziti je treba, da je sadno drevje dovolj nizko in ne ovira njihovega leta.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV