Dominvrt.si
Hišni kino je namenjen ljudem, ki želijo uživati v gledanju filmov ob podpori dobrega zvoka.

Najpogostejša vprašanja o hišnem kinu

M.Č.
11. 01. 2013 11.24
0

Posamezniki, ki se odločajo za nakup hišnega kina, se največkrat sprašujejo, katere formate avdio, video in slikovnih datotek bodo lahko gledali in poslušali.

Cene zabavne elektronike nimajo zgornje meje in lahko dosegajo vrtoglave zneske. Za izbor kakovostnega hišnega kina pa boste v Sloveniji odšteli med 800 in 1500 evri.
Cene zabavne elektronike nimajo zgornje meje in lahko dosegajo vrtoglave zneske. Za izbor kakovostnega hišnega kina pa boste v Sloveniji odšteli med 800 in 1500 evri. FOTO: Profimedia
Gre za malce zastarelo vprašanje, saj novi predvajalniki predvajajo vse znane formate, pove Andrej Škof in doda, da veliko ljudi ob nakupu zanima tudi, ali bodo lahko gledali vsebine preko USB priključka ali diska. Seveda je odgovor, da. Sicer pa se za nakup hišnega kina odločajo predvsem ljudje, ki gledajo večpredstavnostne vsebine, predvsem filme. Hišni kino pa ni ustrezen nakup za tiste, ki si želijo poslušati predvsem glasbo. "Za te namene prostorski zvok ni potreben in je bolj primeren klasičen HI-fi sistem. Ljubitelji glasbe lahko tudi s hišnim kinom ustvarijo pogoje za kakovosten zvok pri poslušanju glasbe, in sicer z nakupom kakovostnejšega sistema, pri katerem je mogoče poljubno izbrati zvočnike. Če izberejo prednji par zvočnikov hi-fi kategorije, dobijo s hišnim kinom dvoje v enem: kakovostni ojačevalniki namreč omogočajo izklop prostorskega zvoka, tako lahko z istim sistemom poslušajo glasbo, z vklopom prostorskega zvoka pa uživajo pri gledanju filmov," pove poznavalec zabavne elektronike.
Andrej Škof, poznavalec zabavne elektronike.
Andrej Škof, poznavalec zabavne elektronike. FOTO: osebni arhiv

Ker pa je pri hišnem kinu zelo pomemben zvok, seveda ni vseeno v kakšen prostor ga boste umestili. "Za najboljši izkoristek vsega kar ponuja hišni kino, je potrebna ustrezna izbira in namestitev zvočnikov, ki je odvisna tudi od prostora, v katerem ga postavljamo. Če je prostor zelo velik, potem potrebujemo močnejši sistem, ki lahko ves prostor napolni z zvokom. V manjšem lahko dosežemo enak učinek z manjšim."

Od 800 in 1500 evrov

Cene zabavne elektronike nimajo zgornje meje in lahko dosegajo vrtoglave zneske. Za izbor kakovostnega hišnega kina pa boste v Sloveniji odšteli med 800 in 1500 evri. Osnovni manjši kino sistemi v eni enoti vključujejo ojačevalnik, radijski sprejemnik in DVD - predvajalnik. Hišnega kina, še posebej tistih iz višjih cenovnih razredov, pa ne moremo vedno dobiti v eni sami komponenti. Sestavimo si ga iz ojačevalnika zvoka s procesorjem, poleg njega pa potrebujemo še dodatne komponente: predvajalnike. "Tudi zvočnike si v tem primeru lahko izberemo sami, nekateri se odločijo za več kot 5 zvočnikov," obrazloži Škof.

In kam z vsemi kabli, če imate manjši prostor?

Če imate manjši prostor ali preprosto nočete v svojem stanovanju veliko kablov, zvočnikov in posameznih komponent, se lahko odločite za eno izmed novejših različic hišnega kina. Po besedah sogovornika na trgu obstajajo sistemi, ki imajo vgrajene posebne procesorje za prostorski zvok in so sposobni le-tega predvajati na le dveh zvočnikih. "Običajno gre za sisteme manjših velikosti, ki ne zavzemajo veliko prostora, pri katerih lahko zvočnika namestimo nad in pod televizijo. Zato se za te, tako imenovane 2.1 sisteme, odločajo ljudje, ki v stanovanju nimajo veliko prostora."
Hišni kino je namenjen ljudem, ki želijo uživati v gledanju filmov ob podpori dobrega zvoka.
Hišni kino je namenjen ljudem, ki želijo uživati v gledanju filmov ob podpori dobrega zvoka. FOTO: iStockphoto


Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698