Gnojenje zelenice
V jesenskem času se vegetacija travne ruše v nadzemnem delu umirja, kar pa ne velja za podzemni del. Trenutno se hranila asimilirajo v koreninski sistem, katerega moramo pripraviti za naslednjo rastno sezono. Ta nam bo pomagal, da bo travna ruša bolj odporna na stresne situacije, kot so suša, preobilje vlage, glivične bolezni, nenadne spremembe temperatur, itd.
Koreninski sistem za svoj razvoj potrebuje dušik, fosfor in kalij. Najprimerneje je gnojiti s kompleksnimi gnojili saj ima vsaka granula v gnojilu enako vsebnost elementov, tako da boste enakomerno razporedili gnojilo po terenu. Jesensko razmerje gnojil, če posplošimo je N:P:K = 1:2:3 Na trgu je gnojilo, ki ima vsebnost 5:10:30 in je zelo primerno za ta letni čas. S to kombinacijo moramo potrositi, ko je travna ruša še v vegetaciji.
Ko pride čas mirovanja travne ruše, pa moramo najhitreje po petih dneh trato pognojiti z ureo v razmerju 0,5 kg/100 m2. To je zelo majhna količina gnojila, ki ga moramo enakomerno potrositi po določeni površini trate, vendar se z enostavnimi pripomočki za raztros gnojil, ki se dobijo v vrtnarskih trgovinah da. Z ureo si ne dovolite uporabljati starega recepta ‘dobre vage’, saj si boste naredili več škode kot koristi. V pravilnem razmerju bo trata nekaj dušika sintetizirala v svojem koreninskem sistemu, ki ga bo v svojo prid izkoristila spomladi za bujno rast. Prav tako z ureo trato preventivno zaščitimo pred snežno plesnijo (Fusarium nivale). Gre za nekaj centimetrov ali več velike zaplate, ki se pojavijo zgodaj spomladi zaradi dolgotrajno ležeče snežne odeje, visoke vlage, izmenjave toplega in hladnega zraka, previsoke jesenske košnje (naj bo približno 3 cm), menjavanja dneva in noči, itd. Snežna plesen se lahko pojavi že v zelo vlažni jeseni. Predvsem se pojavi na tleh, ki so slabo preskrbljena z dušikom in ostalimi hranili, imajo slabo propustnost vode ter imajo preobilje polsti. Polst je organska snov, ki jo sestavljajo odrmli listi, rizomi in stoloni (podzemeljske koreninice). Zaradi polsti je potrebno trato zračiti in peskati s kremenovo mivko.
Zaščita pred glivičnimi obolenji
Glivična obolenja zelo učinkovito preventivno preprečimo z zgoraj navedenimi ukrepi. V primeru že prisotne glivične bolezni in v primeru, če je vaša trata še posebej dovzetna za infekcijo glivičnih bolezni, lahko trato tretirate s sistemičnimi fungicidi. Pri tretiranju je treba upoštevati navodila strokovnih delavcev ali zadevo prepustiti podjetjem, ki se s tem ukvarjajo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV