Kljub res bogati ponudbi različnih vrst talnih oblog, parket še vedno zavzema visoko mesto na lestvici priljubljenosti. Gre za tradicionalen material za tla, ena njegovih glavnih značilnosti pa je že omenjena vzdržljivost.
Začne se pri – lesu!
Seveda gre zasluge za priljubljenost parketa pripisati predvsem surovini, iz katere je narejen – naravnemu lesu. Ta z ustrezno obdelavo postane odlična talna obloga, nepogrešljivi del številnih domov.
Parketi se izdelujejo iz različnih vrst lesa, za najpogosteje uporabljene pa veljata hrastov in jesenov les, sledijo pa še javorjev les, les bukve, breze ter oreha, v zadnjem času pa se uporablja tudi bambus.
Nega in zaščita
Ni pomembno le, iz kakšnega materiala je parket, izjemnega pomena je tudi, da je pravilno položen, saj je od tega odvisna njegova obstojnost. Če zgubi prvotni sijaj, ga ni potrebno menjati – dovolj je že, da se ga obnovi (prebrusi in prelakira).
Sicer pa je parket „našel“ pot v prostore, kjer ga doslej nismo bili vajeni – v kuhinje in kopalnice. Lesu v teh prostorih smo se nekako (vsaj v večini primerov) zaradi vlage izogibali. S pomočjo sodobne tehnologije obdelave lesa pa je tudi vlaga postala rešljivo vprašanje.
Da bi lesene talne površine čim dalj časa obdržale svojo lepoto in sijaj, jih je potrebno pravilno vzdrževati. Parket, ki je lakiran, je treba ščititi pred razami, ki jih lahko pusti pohištvo. Zato na noge stolov, miz, klubskih mizic, omar in omaric nalepimo flic.
Če imamo doma stole s kolesci, se prepričamo, iz kakšnega materiala so kolesca – najbolje se na parketu obnesejo taka, ki so obložena z gumo.
Zlata pravila
Če govorimo o parketu, si velja zapomniti nekaj enostavnih, zlatih pravil:
- Če je parket položen na novo, z negovanjem talne površine lahko začnemo po dveh tednih. V primeru, da gre za tovarniško lakiran parket, pa takoj.
- Parket najpogosteje čistimo z omelom in s sesalcem za prah. Ko pa ga je treba temeljito očistiti, pa uporabimo krpo, ki ne sme biti mokra, temveč vlažna.
- Izogibajmo se uporabi agresivnih čistilnih sredstev, saj se lahko poškoduje lak na parketu, v takih primerih pa v les prodreta umazanija in vlaga. Zadostovalo bo blago čistilo za lesene obloge.
- Toplino, ki jo oddaja lesena talna obloga oziroma parket, težko nadomestijo drugi materiali. Mogoče je ravno občutek tisti, zaradi katerega se mu tako težko odpovemo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV