Dominvrt.si
pralni stroj

Kako se znebiti neprijetnega vonja iz pralnega stroja?

S.C.
28. 07. 2022 05.00
3

Dandanes bi si težko predstavljali življenje brez pralnega stroja. Ima ga skoraj vsako gospodinjstvo, in ko se ta enkrat pokvari, ga je treba nemudoma popraviti ali zamenjati, saj se umazano perilo kopiči in kopiči. Mnogokrat do nevšečnosti s strojem pride tudi zaradi nepravilnega vzdrževanja; da bi ta namreč čim dlje pravilno deloval, ga je med drugim potrebno tudi redno čistiti. Če ne drugega zato, da se iz bobna ne širi neprijeten vonj, ki se zažre tudi v sicer sveže oprana oblačila.

Za čiščenje pralnega stroja potrebujete le eno sredstvo, ki na srečo ni drago in ga imate večinoma vsi doma – kis, seveda. No, pa gremo lepo po vrsti in začnimo v notranjosti!

Kis proti slabemu vonju iz pralnega stroja.
Kis proti slabemu vonju iz pralnega stroja. FOTO: Profimedia

Posebej delikaten je boben stroja, saj se v njem kopičijo bakterije, posledica tega pa je največkrat neprijeten vonj. In alkoholni kis bo v tem primeru vaš najboljši prijatelj. V boben vlijte štiri skodelice belega kisa in vroče vode ter prižgite stroj. V kolikor po enem pranju neprijeten vonj še ne bo docela odpravljen, ponovite postopek.

Na podoben način lahko očistite tudi zunanjost pralnega stroja. Kis lahko zmešate z vročo vodo ali uporabite nerazredčenega. S pomočjo gobice odstranite ves nakopičen detergent in vodni kamen, na koncu pa dobro prebrišite. Lahko uporabite tudi krpo iz mikrofibre, ki bo dobro vpila vso vlago.

Iz bobna se lahko širi neprijeten vonj, ki se zažre tudi v sicer sveže oprana oblačila.
Iz bobna se lahko širi neprijeten vonj, ki se zažre tudi v sicer sveže oprana oblačila. FOTO: Dreamstime

Nikar ne pozabite očistiti gumo, ki se nahaja pri vratcih pralnega stroja, saj se tam rada kopiči plesen. Če lahko gumo odstranite, jo pomočite v mešanico vode in kisa ter pustite stati pol ure, medtem pa se lotite čiščenja plastike pri vratcih. V kolikor gume ni mogoče odstraniti, jo očistite z gobico, ki ste jo pred tem pomočili v kis in vodo. Pustite stati vsaj deset minut in šele potem izperite oziroma osušite.
Čiščenje potrebujejo tudi posodice, kamor vlivamo detergent in mehčalec. Tam se namreč pogosto kopičijo ostanki sredstev, predvsem v najožjih predelih; no, tu bo potrebnega malce več truda. Z gobico bo šlo malce težje, zato raje uporabite staro zobno ščetko, ki jo lahko namočite v vodo in kis. Strokovnjaki priporočajo, da predalček s posodicami čistite enkrat mesečno.

Na kaj je še treba paziti?

Če mislite, da se bodo oblačila bolje oprala, v kolikor boste dodali več detergenta, se motite. Saj veste, manj je več! Ne samo, da se lahko višek detergenta kopiči na oblačilih in celo povzroča alergije, v bobnu in cevi za vodo se lahko zaradi tega tudi ustvari sloj, ki lahko povzroči številne nevšečnosti. Če vendarle pride do takšne situacije, se spomnimo prvega nasveta.

Takoj ko se oblačila operejo, jih vzemite iz stroja, saj se sicer zaradi vlage začnejo v bobnu kopičiti glivice in plesni. Kadar stroj miruje, so lahko vratca odprta, da se boben lepo prezrači.
In še nekaj – nikar ne tlačite oblačil v boben, ko je ta že poln. Kot prvo se oblačila ne bodo dobro oprala, kot drugo pa lahko po nekaj 'natlačenih' pranjih celo poškodujete pralni stroj.

Preberite še:

Napake, ki jih delate pri spomladanskem čiščenju
Preberi še
Napake, ki jih delate pri spomladanskem čiščenju

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702