Dominvrt.si
Rezanje zelenjave s keramičnim nožem

Kako temeljito očistiti desko za rezanje?

S.C.
13. 08. 2015 08.08
2

Naj bo lesena ali plastična, deska za rezanje je pravo gojišče bakterij, zato je še kako pomembno, da jo redno in temeljito čistimo. A za razliko od plastične, ki jo lahko z ostalo posodo operemo v pomivalnem stroju pri visoki temperaturi in tako nekoliko omilimo gojišče bakterij, moramo biti pri čiščenju in vzdrževanju lesene deske še posebej temeljiti.

Rezanje zelenjave s keramičnim nožem
Rezanje zelenjave s keramičnim nožem FOTO: iStockphoto
Dandanes je na voljo malo morje različnih desk za rezanje iz različnih materialov, mnogi se že poslužujejo tistih, ki so namenjene rezanju točno določene vrste hrane, recimo posebej za meso ali posebej za zelenjavo, a vendarle se v vsakem gospodinjstvu najde kakšna lesena deščica, ki jo uporabljamo tako za rezanje zelenjave, kot tudi za rezanje mesa, kruha in kar nam pač pride pod roke. Nekateri strokovnjaki leseno desko celo bolj priporočajo kot plastično, saj naj bi bile plastične prepolne mikrobov, medtem ko naj bi imele lesene baktericidno delovanje, še posebej, če gre za starejši les, hkrati pa naj bi manj skrhali nož in preprečili, da bi se drobci plastike znašli v mesu ali zelenjavi.
Limona in soda
Limona in soda FOTO: iStockphoto

A ne glede na to, kakšno desko uporabljamo, je rezultat nepravilnega vzdrževanja leglo bakterij, saj izjemno težko ročno izperemo vse drobce hrane, ki so se zažrli v les ali plastiko, poleg tega lesene deske ne smemo prati v pomivalnem stroju, saj lahko poči, in konec koncev z drgnjenjem in agresivnimi detergenti desko poškodujemo. Nekatere raziskave so celo razkrile, da se na povprečni rezalni deski nabere tudi do 50-krat več bakterij kot na straniščni školjki. Da se to ne bo več dogajalo in da nam bo naša ’prijateljica’, pa naj bo plastična ali lesena, brez katere si, roko na srce, sploh ne predstavljamo priprave kosila, še dolgo služila, je potrebno upoštevati nekaj nasvetov.

Temeljito jo očistimo!

Kot rečeno, plastično desko je za razliko od lesene mogoče oprati v pomivalnem stroju, kar bo zaradi visokih temperatur zmanjšalo število bakterij, a vendarle je priporočljivo po vsaki uporabi desko očistiti z naravnimi čistili. Že ničkolikokrat smo slišali za čudežno moč kisa in limone pri čiščenju in tudi v tem primeru nam bosta obe živili prišli še kako prav. Obstaja sicer več različnih receptov in razmerij naravnih čistil za čiščenje desk, a ne glede na to, za katerega se boste odločili, bo bolje, kot če boste desko drgnili samo z gobico in detergentom. Desko lahko dezinficiramo z uporabo limoninega soka in soli, in sicer tako, da sol potresemo po deski, nanjo polijemo sok, vse skupaj podrgnemo in pustimo nekaj časa stati, nato desko speremo z vročo vodo in jo pustimo v navpičnem položaju, da se dobro osuši. Namesto limone lahko uporabimo kis ali celo oboje. Če gre za leseno desko, jo potem, ko se posuši, dobro premažemo s čebeljim voskom ali orehovim oziroma mandljevim oljem. Nenehno čiščenje namreč iz lesa odstranjuje naravna olja, zato lahko deska začne pokati. Tisti, ki pri čiščenju vendarle ne morete brez uporabe detergenta, pazite, da bo ta čim bolj blag.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698