Ukrepajmo pravočasno
Najbolje je, da se v boj z molji odpravimo še preden se izležejo ličinke, saj se je teh veliko težje znebiti. Škodljivcem najprej skušamo onemogočiti dostop da naših bivališč, poleg tega pa stanovanje tudi redno sesajmo, stepajmo preproge in pogosto perimo oblačila. Pri čiščenju stanovanja smo pozorni, da odstranimo vse ostanke hrane (tudi npr. iz razpok v parketu), živila in oblačila iz volne pa hranimo v tesno zaprtih posodah ali pvc vrečkah.
Kljub vsej naši pazljivosti se molji lahko kaj hitro razvijejo, prinesemo pa jih lahko tudi z živili iz trgovine. Njihov razvoj je zelo hiter – tako lahko npr. ena sama samica krhljevega molja izleže tudi do 400 jajčec iz katerih se kasneje razvijejo ličinke.
Feromonske vabe
V veliko pomoč pri pregonu tako kuhinjskih kot tudi tekstilnih moljev nam služijo povsem naravne kuhinjske vabe. V hišico, ki ima notranjost premazano z lepilom, postavimo listič s feromonom oziroma vonjem, ki ga za privabljanje samcev izločajo samice. Vonja ljudje ne zaznamo, samce moljev pa v celoti obsede. Ko mu ’zaljubljeno’ sledijo, se nehote prilepijo na notranjost hišice. Tako lahko že po nekaj dneh v vabi opazimo na desetino sivih moljev, ker samice nimajo več partnerjev za razmnoževanje, pa tudi ni nevarnosti za nastanek ličink in nadaljevanje zaroda.
Vabo postavimo v omare med živila in oblačila, ko so polne metuljčkov, pa jih zavržemo in nastavimo novo. Ta bo učinkovala tudi več kot tri mesece, saj se feromon sprošča postopoma. Pomembno je, da uporabimo vabo, ki je prilagojena posamezni vrsti molja, saj imata tekstilni in kuhinjski molj različne feromone in je vaba temu tudi prilagojena.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV