Ker je hladilnik aktiven ves čas, velja za enega glavnih porabnikov električne energije v gospodinjstvu. A če mu bomo namenili vsaj minimalno pozornost poleg občasnega površinskega čiščenja, bo naš račun za elektriko konec meseca nezanemarljivo nižji.
Vse se začne z izbiro hladilnika
Dandanes je na tržišču malo morje različnih vrst, oblik in velikosti hladilnikov, proizvajalci pa kar tekmujejo med seboj, kdo bo ponudil ’pametnejši’ in čim bolj varčen aparat. Sodobni pametni hladilniki imajo funkcije, s pomočjo katerih nam pomagajo varčevati z energijo. Ena takih je na primer zvočni ali svetlobni signal, ki se sproži, ko so vrata hladilnika predolgo odprta.
Ko se odločite za nakup hladilnika, glejte tudi na to, kakšnega v resnici potrebujete. Tu ciljamo predvsem na velikost; ena oseba zagotovo potrebuje aparat manjše prostornine kot petčlanska družina, na pol prazen hladilnik pa porabi več energije kot poln, v kolikor pa je prenatrpan, je moten pretok zraka v notranjosti in se s tem zmanjša učinkovitost. Ker hladilnik kupujete za daljše časovno obdobje, je vredno odšteti kakšen evro več in se odločiti za model, ki je označek z energijsko oznako A+++ ali najmanj A+, saj se vam bo dolgoročno vsekakor poznalo v denarnici. Če je le mogoče, postavite hladilnik stran od toplotnih virov, kot so pečica, hladilnik, pomivalni stroj ali direktno sončno sevanje.
Ne zanemarite kondenzatorja
Kondenzator, ki je namenjen prenosu toplote s hladilnika na okoliški zrak, se ponavadi nahaja na spodnji strani hladilnika. Običajno je obrnjen proti steni in je zato pri vsakodnevnem čiščenju nedostopen. Posledično se na cevi kondenzatorja hitro nabere prah, ki zmanjša učinkovitost ter dodatno povečuje rabo energije. Vsaj enkrat letno zato odmaknite hladilnik ter s sesalcem in mokro krpo očistite kondenzator.
Se vrata ne zapirajo dobro? Preverite tesnilo!
Predvsem pri starejših hladilnikih nam preglavice lahko povzroča slabo tesnenje vrat, ki je največkrat posledica umazanega tesnila ali površine vrat. Zaradi tega hladen zrak uhaja in povzroča opazno izgubo energije. Če gre za umazanijo ali mehansko poškodbo, je potrebno tesnilo očistiti ali zamenjati, sicer pa je potrebno biti previdni. Vrata se namreč lahko težko zapirajo tudi zaradi nepravilno razporejenih živil ali prenatrpanosti, velikokrat pa jih nehote puščamo odprta predolgo. Kot rečeno, imajo moderni hladilniki vgrajen sistem, ki nas na to opozarja z zvočnim ali svetlobnim signalom, če pa tega nimate, vrat nikoli ne puščajte odprtih po nepotrebnem.
Nastavite ustrezno temperaturo
Optimalna temperatura obratovanja v zamrzovalniku je 17° C pod lediščem, pri hladilniku pa se optimalni temperaturni razpon giblje med 2,5 in 4,5° C, v kolikor pa vam živila, ki jih hranite na hladnem, to dovoljujejo, je temperatura lahko tudi višja.
In konec koncev ne pozabite na redno čiščenje
Načeloma bi morali enkrat mesečno hladilnik očistiti, da se v njem ne bi kopičile bakterije in se ne bi iz njega širil neprijeten vonj. Najprej izključimo hladilnik iz elektrike, nato se lotimo dela. Popolnoma ga izpraznimo, nato pa z gobico, ki smo jo pred tem namočili v mešanico vode in detergenta za pomivanje posode, dobro očistimo notranjost hladilnika. Pomembno je, da ne pozabimo niti na najbolj skrite kotičke, predale in reže. Ko končamo, vse površine dobro izperemo z vodo in prebrišemo s suho krpo. Namesto detergenta lahko za čiščenje uporabimo tudi alkoholni kis, ki deluje dezinfekcijsko, ali limonin sok. Ko smo hladilnik temeljito očistili, pregledamo vsa živila, ali je morda kateremu potekel rok; tega zavržemo, ostalo pa zložimo nazaj na police in v predale hladilnika. Da bi preprečili širjenje neprijetnega vonja in nekaterim živilom podaljšali rok trajanja, jih lahko shranimo v posodice ali zavijemo v aluminijasto folijo. Solato na primer lahko zavijemo tudi v čisto navaden bel papir, medtem ko najlonska vrečka ni najpametnejša izbira. In še nasvet: Ko se nekaj v hladilniku polije, je najbolje pobrisati in očistiti takoj, v kolikor pa odhajamo od doma za daljše obdobje, pa je priporočljivo hladilnik popolnoma izprazniti, ga izključiti in vrata hladilnika pustiti odprta.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV