
Leseno vrtno pohištvo
Leseno vrtno pohištvo je najbolj primerno za tiste, ki imajo dovolj časa, da ga vzdržujejo. Če se redno vzdrževanje ne opravlja, les ne bo izgubil le svojega leska, marveč bo začel tudi trohneti. Zato mu je treba posvetiti veliko nege, da ne bi po nekaj sezonah postal popolnoma neuporaben.
Pri vrtnem pohištvu iz akacije, macesna, smreke in podobnih se je treba zavedati, da gre za dinamičen les, ki se bo ne glede na zaščito in skrb vedno spreminjal. V jesenskem času, ko ne boste potrebovali zelo goste sence, poskrbite, da vaše leseno vrtno pohištvo ni pod drevesom. Tako si boste prihranili madeže in umazanijo, katere v nekaterih primerih več ni mogoče popolnoma očistiti.

Preden boste pohištvo namazali s premazi, primernimi za vrsto lesa in v skladu z navodili proizvajalca, pohištvo dobro očistite. V nasprotnem primeru se namreč lahko umazanija in premaz pomešata do te mere, da bodo na vašem pohištvu ostali črni madeži.
Glede na navodila lahko svoje pohištvo pred mazanjem narahlo pobrusite, da odstranite umazanijo. Med mazanjem raznih premazov in olj bodite pozorni na vse dele pohištva, v predelih okrog zglobov, vijakov in v kotih pa odvečno olje ali premaz odstranite z mehko krpico.
Že zdaj mislimo na drugo sezono
Jeklo: S pohištvom iz jekla praviloma ni drugega dela kot občasno brušenje in ponovno barvanje v primeru, da ga je napadla rja.
Aluminij: Tisti, ki na voljo nimajo veliko prostora za shranjevanje, se največkrat odločijo za vrtno pohištvo iz aluminija, pri katerem se stole preprosto naloži enega na drugega. Pri tem pohištvu se nekaj skrbi nameni le okrasnim blazinam. Te naj bodo odporne proti vremenskim vplivom, po koncu poletne sezone jih ne pozabimo oprati in dobro posušiti.
Ratan: Poleg neomejenih možnosti oblikovanja je bilo pohištvo iz ratana in umetnega ratana pred nekaj leti zelo priljubljeno tudi zaradi svojega preprostega vzdrževanja. Pozornost je potrebna le pri postavitvi pohištva na sončno lego, saj ga bo dolga izpostavljenost neposrednim sončnim žarkom razbarvala.
Tik je enostaven za vzdrževanje
Tisti, ki imajo radi bolj kakovostno vrtno pohištvo, ki ne potrebuje veliko nege in lahko prezimi kar zunaj, se bodo odločili za pohištvo iz tika. To namreč ne potrebuje skorajda nobene zaščite.
Na kakovostno pohištvo iz tika nanašamo le premaze, ki blokirajo sončne žarke in tako preprečujejo sivenje. Tudi glede čiščenja tik ni zahteven. Vsak dobavitelj bo sicer svetoval svoje proizvode, vendar pa pri tiku ni potrebno rednega čiščenja, še posebej, če pohištvo stoji v čistem okolju.
Nekateri naredijo napako in kakovostno pohištvo mažejo z nekakovostnimi premazi les, kar lahko na lesu povzroči razbarvanje in madeže. Vendar pa v primeru zelo kakovostnega tika, ki je izjemno trpežen, vse to popravi sonce in z njim povezano naravno sivenje.
Tika ne barvamo in ne brusimo. Ta les se odlično počuti tudi pod debelo snežno odejo. V urbanih okoljih ga raje čez zimo zaščitimo s prekrivalom, takose bomo namreč izognili spomladanskemu čiščenju zaradi onesnaženega zraka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV