Dominvrt.si
Mehčalec

Kdaj ne smemo uporabljati mehčalca?

S.C.
27. 10. 2015 09.34
3

Vsi si želimo, da bi bila naša oblačila mehka in bi lepo dišala, zato pogosto pri pranju dodamo poleg detergenta tudi mehčalec. Vse lepo in prav, a mehčalec do nekaterih tkanin ni ravno prijazen.

Mehčalec
Mehčalec FOTO: Thinkstock

Tkanine iz mikrovlaken

Zaradi čvrstih prepletenih niti so tkanine iz mikrovlaken zelo vzdržljive in zelo vpojne, a z uporabo mehčalca lahko sčasoma izničimo to njihovo prednost in s tem skrajšamo ’življenjsko dobo’ oblačil iz mikrovlaken.

Športna oblačila

Večina športnih oblačil je prilagojenih izrazitejšemu potenju, vpijajo znoj s kože in nas hladijo med fizičnimi aktivnostmi. Mehčalec pa na tkanini pušča sicer tanek sloj, ki pa preprečuje absorbcijo telesnih tekočin.

Oblačila iz nevnetljivih tkanin

Mnoga delavska oblačila so z razlogom narejena iz posebnih tkanin, odpornih na ogenj in tako delavca ščitijo v okoliščinah, kjer je povečana možnost požara. Uporaba mehčalca pa negativno deluje na njihovo odpornost in v nekaterih primerih celo poveča vnetljivost.

Brisače

Ni prijetnejšega občutka kot se po tuširanju oviti v sveže oprano, mehko in dišečo brisačo. A raziskave so pokazale, da mehčalec lahko negativno vpliva na njihovo osnovno lastnost, torej absorbcijo. Podobno kot pri športnih oblačilih tudi na brisačah mehčalec pusti tanek sloj, ki preprečuje, da bi se vlaga dodobra vpila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854