Kužki in muce
- Zaščitite jih pred vročino: Nikoli je ne puščajte v zaprtem, ugasnjenem avtomobilu. Vedno naj imajo na razpolago svežo vodo (lahko jim damo v vodo ledene kocke). Ohladimo jih lahko tudi tako, da damo večjo brisačo v hladilnik in ko se ohladi, jo položimo v posteljico. Če je kuža zunaj, mu zagotovimo senco. Redno jih krtačimo, da jim odstranimo odvečno dlako.
- Zaščitimo jih od vode: V kolikor ste s psom ali mačkom na plaži, mu/ji zagotovite veliko sveže vode, da ne bo šel piti morja ali reke. Namestite naprave, da lahko kadarkoli pride iz bazena. Če greste z njim v čoln, mu namestite rešilni jopič.
- Zaščitimo jih pred zastrupitvami: Kužke in muce zavarujte pred morebitnim zaužitjem strupenih rastlin in grmičkov, ki so lahko tudi na vašem vrtu. Pri zatiranju škodljivcev preverimo, če je kakšna snov nevarna za živali in upoštevamo navodila uporabe.
- Preverimo, ali imajo klope: Redno jih pregledujemo in odstranimo klope ter bolhe.
- Redno dajemo sredstva proti glistam in trakuljam.
- Naredimo, da bodo bolhe pobegnile: Znebite se bolh s preparati, kot so ampule ali ovratnice.
- Ne vozite živali v odprtem prtljažnem prostoru (pick-upu): Ne glede na to, da je lepo vreme, jih veliko pogine, ker padejo ven iz tega prostora, drugi pa lahko dobijo opekline, saj se tla tako zelo segrejejo.
- Sprehajajte jih ob tistih urah, ko je hladneje.
Glodavci
Hranimo jih večkrat na dan po manjše porcije: Preverimo tudi, da jih hranimo s hrano, primerno za vsako vrsto glodavca. Ne dajajmo jim ostankov naše hrane.
- Kolo za tekanje jim nastavimo zvečer, ko je hladneje.
- Pazimo, da jih ne pustimo na prepihu: Lahko uporabimo ventilatorje, vendar jih usmerimo stran od kletke.
- Vedno naj ima na razpolago svežo vodo: V času poletja obstaja nevarnost dehidracije, zato redno preverjajmo vodo.
- Preverimo tudi napajalnike, in vsak dan ponudite svežo vodo.
- Ko je zunaj, pazimo, da nam ne pobegne iz kletke.
- Redno jim menjavamo podlago v kletki: Umazana podlaga lahko povzroči različna obolenja.
Ptiči
Redno jim menjajmo hrano: Čez poletje se hrana bistveno hitreje pokvari, kar je pravi raj za bakterije. Zato je najbolje, da jim damo svežo hrano vsak dan.
- Redno menjajmo vodo: Tudi tukaj se zelo hitro lahko razvijejo bakterije, zato jim ponudimo svežo vodo od 2-3x na dan, pri čemer umijemo tudi posodico.
- Redno jih škropimo ali jim nastavimo banjico s svežo vodo.
- Večkrat menjavamo podlage: Ob poletju so pravi pogoji za razvoj plesni, zato je dobro, da podlago v kletki menjamo vsak drugi dan.
- Pristrižemo jim peruti: Ko naši papagaji vidijo, da je zunaj lepo in sončno vreme, bi najraje kar odleteli ven. Preverimo, da slučajno nimamo odprtih oken ali vrat. Zelo dobra preventiva proti pobegu je, da jim pristrižemo peruti.
- Odmaknimo kletko od direktne svetlobe: Sicer jim sončna svetloba ugaja, vendar jim moramo omogočiti, da se lahko odmaknejo nekam na hladno, ko jim postane prevroče.
- Ne puščamo jih zaprte v avtomobilu!
Preberite si tudi, kako prepoznati znake v primeru bolezni vašega papagaja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV