
V poletnih mesecih je greh čas preživljati med štirimi stenami, saj nas prijetne temperature kar vabijo v naravo; če ne na morje ali v gozd, pa vsaj na domačo teraso. A medtem ko nas božajo topli sončni žarki, bodisi med branjem knjige bodisi na pikniku ali med aktivnosti s prijatelji, na nas prežijo številne nevarnosti in nadloge, med katerimi so pri vrhu lestvice vsekakor komarji. Da bi se pred njimi zaščitili oziroma jih pregnali, lahko posežemo po številnih kupljenih repelentih, ki so sicer bolj ali manj učinkoviti, a ne ravno prijazni našemu zdravju. Brez skrbi, obstaja tudi nekaj naravnih repelentov, predvsem rastlin, ki jih lahko posadite na vrt ali v lonček, ki ga postavite na balkon oziroma okensko polico, ter na ta način preprečite nadležno brenčanje ter morebitne pike, ki lahko privedejo do resnejših bolezni.
Citronela (Pelargonium ‘citrosum’)
Citronelo mnogi poznajo kot največkrat uporabljeno sestavino v industrijskih repelentih proti komarjem, malokdo pa pravzaprav ve, da gre za rastlino, in to trajnico, ki oddaja zelo intenziven vonj. Lahko jo posadite doma na vrt ali v posode za cvetje in jo postavite na teraso, zrasla pa bo nekje do 1,8 metra. Med rastlinami, ki bodo pregnale ’male nadloge’, je citronela poleg geranije vsekakor na prvem mestu.
Divja meta (Mentha pulegium)
Divja meta proti komarjem deluje podobno kot citronela. Načeloma raste na travnikih, na bolj vlažni zemlji in je manj aromatična kot gojena meta, seveda pa jo lahko posadite na vrt ali v posode. Njen vonj bo komarje zmedel, prav tako bo odgnal mušice, a bo privlačil čebele ter metulje.

Navadna melisa (Mellissa officinalis)
Meliso je dobro imeti doma že zaradi njenih številnih zdravilnih učinkov, saj pomirja, blaži želodčne težave in pomaga pri prehladnih obolenjih, za piko na i pa še uspešno odganja komarja. Je zelo odporna na različne klimatske razmere, a jo je bolje gojiti v posodi kot na vrtu, saj se hitro razraste.
Mačja meta (Nepeta cataria)
Ime je dobila po tem, da njen vonj privlači mačke, na srečo pa odganja komarje. Obstaja namreč raziskava iz leta 2010, ki dokazuje, da je mačja meta kar 10-krat bolj učinkovita v boju proti komarjem od DEET-a, ki je prav tako sestavina v številnih kupljenih repelentih. Je zelo enostavna za gojenje, pazite le, kam jo boste posadili. Če namreč poleg nje posadite okrasno cvetje, vam ga lahko kakšen mačkon kaj hitro nehote uniči.
Žametnica (Tagetes)
To je zelo priljubljena enoletnica s čudovitimi rumeno-oranžnimi cvetovi, ki pa jo mnogi raje posadijo na vrt kot na balkon, saj ima zelo specifičen vonj, ki nekatere ljudi zelo moti, na srečo pa je moteč tudi za komarje. A nikar v njeno bližino ne postavljate mize, na kateri v poletnih mesecih jeste, saj privlači ose.
Bazilika (Ocimum basilicum)
Bazilika je eno izmed najbolj priljubljenih zelišč, saj se lahko uporablja pri pripravi različnih jedi in ima številne blagodejne učinke na naše zdravje. Ker se sušena bazilika po okusu in koristih nikakor ne more primerjati s svežo, je seveda najbolje, da jo vzgojimo doma in jo imamo vedno na voljo. Poleg tega, da jo lahko uporabljamo v kuhinji, pa bo učinkovito pregnala nadležne komarje. Ker je bazilik več vrst, lahko izberete vam najljubšo, na primer cimetovo ali limonino baziliko.
Ognjič (Calendula officinalis)
Ognjič učinkovito pomaga pri kožnih obolenjih in številnih drugih tegobah, prav tako pa se lahko uporablja kot repelent proti komarjem. Lahko si ognjičev cvet vtrete v kožo, preden v poletnih večerih sedete na teraso.
Sivka (Lavandula sp.)
Čudovita mediteranska rastlina je vsestransko uporabna, predvsem zaradi specifičnega vonja, ki pomirja, zato si jo le omislite. Poleg tega, da vam bo služila kot odlična dekoracija, bo njen vonj odganjal male leteče nadlogice.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV