Bela ’kožica’, ki se nahaja na limonini lupini, je bogata s flavonoidi, ki uravnavajo nivo holesterola, poleg tega pa delujejo tudi kot naravni čistilec organizma. Namesto da jo vržete med biološke odpadke, limonino lupino raje naribajte, jo prelijte z vodo in pustite stati nekaj minut. Vodo nato precedite in popijete vsako jutro na prazen želodec. Odličen recept za razstrupljanje!
Pomarančni in limonini olupki vsebujejo tudi veliko eteričnega olja, ki je prijetnega vonja. Zato namesto, da bi kupovali drage in škodljive osvežilce prostorov, uporabite ta odpadek. Najprej jih položite na radiator in temeljito osušite, nato pa jih nabodite na nabodalo, ki si ga izposodite med kuhinjskimi pripomočki. Namesto lesenega izberite kovinskega. Ko se lupine popolnoma izsušijo in se na njih nabere prah, jih preprosto zamenjajte. V kolikor vam je ostala polovica limone in je že v relativno slabem stanju, jo lahko uporabite na primer za dezinfekcijo deske za rezanje.
Tanka lupina, ki ščiti česen in čebulo, je bogata z rastlinskim flavonoidom kvercetinom, ki je močan antioksiand in ima tudi protivnetni učinek. Najboljši način, da izkoristite vse ’sladkosti’ čebulnih olupkov, je, da jih dodate v juhe in enolončnice, preden postrežete, pa olupke preprosto odstranite.
Listi zelene
Lističi zelene so prava zakladnica C vitamina in vsebujejo kar petkrat večjo količino kalcija in magnezija kot samo meso gomolja. Sveže ali posušene lističe lahko prav tako dodate juham in enolončnicam ali pa solatam in omakam.
Olupki kivija
Morda boste presenečeni, ampak olupek je celo bolj zdrav kot sočno meso kivija: vsebuje namreč kar trikrat več antioksidantov, ima pa tudi antialergijski učinek. Ker olupki sami po sebi niso tako okusni in so že na pogled neprivlačni, jih v mešalniku zmešajte skupaj z ostalim sadjem in tak smoothie boste zagotovo z večjim užitkom popili.
Steblo brokolija
Večina uporablja samo brstiče brokolija, steblo pa zavržejo. Nikar, saj je ravno steblo prava zakladnica vlaknin. Ko torej kuhate brokoli, najprej vodi dodajte na koščke narezano steblo, šele ko nekaj minut voda vre, dodajte brstiče. Steblo lahko izkoristite tudi za pripravo solate – narežite ga, ga pokapajte z nekaj kapljicami limoninega soka ter olivnega olja in zmešajte z ostalo zelenjavo. Pa dober tek!
Jabolčni olupki
Seveda je najbolje, če jabolko, posebej domače, zaužijete skupaj z lupino. Če je ne marate in jo olupite, jo shranite. Ponujamo vam trik, s katerim lahko izboljšate in pospešite delovanje kvasa pri peki. Lupino položite na krpo na vrh posode, v kateri vzhaja domači kruh. Zaradi procesa oksidacije naj bi deloval na kvas in kruh bo rahlejši.
Usedlina kave
Že uporabljena kava ima še vedno močno aromo, ki vam lahko koristi, prav tako lahko uporabite njena zrnca. Usedline kave veljajo za enega najboljših pilingov za telo, vendar ga marsikdo ne uporablja, ker je po njem težko očistiti kopalno kad oziroma kabino za prhanje. Pri tem bodite pozorni, da se ne zamašijo odtoki – če boste kavo uporabljali kot piling, odtok prekrijte s krpico ali zelo gosto mrežico. Kava je odlična tudi za odstranjevanje neprijetnih vonjev iz hladilnika. Usedlino stresite na krožnik in položite na varno polico v hladilnik, kjer se ne bo razsula.
Jogurt
Ste kupili navaden jogurt v večji embalaži pa vam ga je še nekaj ostalo, rok trajanja pa se izteka? Nič hudega, nikar ga ne zavrzite, ampak si naredite masko za obraz. Zaradi vsebnosti mlečnih kislin je namreč odličen ’prijatelj’ kože. Nanesite tanek sloj na očiščen obraz, pustite stati 15 minut in temeljito izperite.
Jajčna lupina
Jajčna lupina je bogata s kalcijem, zato je nikakor ne vrzite v smeti, če imate doma pasjega prijatelja. Raje jo zmeljite v prah in dodajte v pasjo hrano, tako boste še dodatno poskrbeli za zdrave kosti in zobe vašega štirinožnega prijatelja. Jajčno lupino lahko dodate tudi v kompost, saj se bo v njem razgradila in kompost obogatila s kalcijem in drugimi minerali. Med rastline na vašem vrtu prav tako lahko položite jajčne lupinice in jih tako zaščitite pred polži. Poskusite še nekaj: uporabite jajčno embalažo in vanjo položite jajčne lupinice. Dodajte nekaj prsti in semena rastlin, na primer paradižnika. Semena bodo vzklila, male sadike pa bodo videti prav simpatične. Pa še lončkov ne boste potrebovali. Nekaj jajčnih lupinic lahko dodate tudi v odtočno cev pomivalnega korita, kar bo preprečilo, da bi se odtočna cev zamašila. Lupino lahko tudi za dan ali dva namočite v jabolčni kis, ko jo boste odcedili pa boste tekočino uporabite kot zdravilno sredstvo pri manjših poškodbah kože in razdraženosti. Naravni maski za obraz tudi dodajte zdrobljeno jajčno lupino, ki bo nahranila kožo. Če uporabljate masko za obraz, ki se osuši in otrdi na obrazu, potem jo odstranite, preden se do konca strdi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV