Če je perilo zelo umazano, dodajte več detergenta
Pri tem gre za enega največjih mitov, saj ima lahko vaše početje celo nasproten učinek. Če v pralni stroj dodate več detergenta za pranje perila, se lahko zgodi, da ga bo nekaj ostalo na perilu. To je lahko škodljivo za zdravje, saj draži kožo in sproža alergije. Ne glede na dejstvo, kako zelo umazano perilo perete, se držite navodil, zapisanih na detergentu ali v navodilih za uporabo pralnega stroja.
Obleka se v hladni vodi ne more temeljito oprati
Tudi pri tej trditvi gre za neresnico. Detergenti za pranje perila se enako hitro topijo pri nižjih kot pri višjih temperaturah. Zato lahko nekatere občutljive tkanine učinkovito operete tudi v hladni vodi.
Perila pred pranjem ni treba sortirati
Četudi uporabljate sredstva, ki obljubljajo, da se z njihovo pomočjo perilo med pranjem ne more obarvati in ga ni treba ločevati po barvah, to vseeno naredite. Perilo ločite na belo, črno ter pisano in izognili se boste razočaranju. No, konec koncev pa lahko uporabite tudi namenske lističe, ki nase vežejo barvo.
Med pranjem se perilo zmečka
Razen v primeru, da gre za zelo občutljive materiale, ki jih je treba prati po posebnih navodilih, se perilo v pralnem stroju ne zmečka premočno. To se zgodi predvsem v sušilnem stroju, zato se izogibajte sušenju perila na tak način. Pomagalo bo tudi, če boste uporabili krajši program za sušenje in ga do konca posušili na zraku. Tudi pri takem sušenju pa ga ne puščajte predolgo viseti. Takoj, ko je suho, ga pospravite v omaro in manj bo zmečkano.
Spranim kavbojkam ni pomoči
Če ste prepričani, da spranim kavbojkam ni pomoči, se motite. Pomagate si lahko s popolnoma preprostim trikom, in sicer naenkrat operite nove in stare kavbojke. Dodajte še žličko ali dve soli in barva iz novih kavbojk bo prešla na stare.
Brisače so mehke le s pomočjo mehčalca za perilo
Tudi pri tej trditvi gre za mit. Mehčalec bo perilo prav gotovo omehčal in odišavil, vendar si lahko pomagate tudi drugače. V boben pralnega stroja skupaj z brisačami dajte nekaj teniških žogic in kis. Nad rezultatom boste prijetno presenečeni.
Izdelke iz volne je bolje prati na roke
Po navedbah zveze potrošnikov Slovenije to ne drži. Volnene izdelke je namreč bolje prati v stroju, saj je ročno pranje manj prijazno do volne kot strojno. Prvi pogoj seveda je, da ima stroj tudi primeren program za ročno pranje volne (znak s kadico in narisano roko namesto temperature). Prednosti programov za ročno pranje v pralnih strojih je veliko, zato za vse tiste, ki imajo pralni stroj s takim programom, dileme, ali volnene izdelke prati ročno ali strojno, ne bi smelo biti.
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV