
Medtem ko v večjih mestih iščejo načine, kako bi v kanalizacijskih ceveh zmanjšali pojav kopičenja maščobe, ki lahko zamaši cel sistem, odstranitev le-te lahko stane kar nekaj milijonov evrov, se veliko gospodinj kljub opozorilom še vedno poslužuje najbolj enostavnega načina, kako se znebiti olja od cvrtja – ga zlijejo v vodovodni odtok ali stranišče. Nikar ne počnite tega, saj lahko pride do zamašitve odtočnih cevi, pojavijo se lahko malo glodavci, težave pa bodo imeli tudi v čistilni napravi.
Da bi se izognili številnim nevšečnostim in hkrati naredili nekaj dobrega za splošno dobro, strokovnjaki priporočajo, da najprej počakate, da se olje dobro ohladi, nato pa ga zlijete v plastenko ali steklen kozarec, ga dobro zaprete ter ga, če nimate druge možnosti, vržete k ostalim odpadkom v kanto za smeti, še najbolje pa je, da ga oddate v najbližjem zbirnem centru za odpadke.

Zobna nitka
Tudi zobne nitke se nemalokrat znajdejo namesto v smeteh v straniščni školjki. Če tudi vi mislite, da je to početje popolnoma neškodljivo, se motite. Zobna nitka se namreč v vodi ne razgradi in čeprav gre za ’drobceno stvarco’, ta lahko ostane v odtočnih ceveh in če jo mečete v školjko pogosto, se cev lahko zamaši, česar pa ne želite, kajne?
Obliži
Ne boste verjeli, ampak tudi obliži sodijo med stvari, ki pogosto romajo v školjko, pa naj gre za obliže v primeru poškodb, nikotinske, kontracepcijske ali obliže za pomoč pri hujšanju. Treba se je zavedati, da je večina obližev med drugim narejenih iz plastike, ki torej ni bio razgradljiva, zaradi česar se odtočna cev lahko zelo hitro zamaši.
Zdravila
Čeprav so zdravila topna v vodi, tudi tablete, in se odtočna cev ne bo zamašila, v kolikor jih zlivate ali mečete v straniščno školjko, tega nikar ne počnite! Zdravila namreč zastrupljajo vodo, ki se nato izliva v reke in morje, kjer se sicer brezskrbno kopamo. Kanalizacijski filtri oziroma čistilne naprave ne morejo popolnoma vse kemikalije izločiti iz vode, zato raje ravnajte odgovorno!
Vlažilni robčki
Čeprav se v osnovi imenujejo robčki, niso iz popolnoma istih sestavin kot navadni papirnati robčki. Vlažilni robčki, torej čistilni ali tisti za dojenčke, se namreč ne razgradijo, zato lahko zamašijo odtoke ter hkrati onesnažujejo okolje.
Papirnate brisačke
Čeprav se na prvi pogled zdi, da med papirnatimi brisačkami, ki jih uporabljamo v kuhinji ali za čiščenje različnih površin, ter toaletnim papirjem ni velike razlike, v resnici ni tako. Brisačke so namreč narejene tako, da ne rapadejo ravno hitro in enostavno. Ravno zaradi tega, ker se večina ljudi na opozorila ne ozira, so papirnate brisačke najpogostejši ’krivec’ za zamašene odtočne cevi.

Higienski vložki in tamponi
Drage dame, zagotovo ste opazile, da na vratih večine javnih toalet visi opozorilo oziroma prošnja, naj higienskih vložkov in tamponov ne mečemo v školjko. In to opozorilo ni tam brez razloga. Ti higienski pripomočki namreč vpijajo velike količine vlage oziroma tekočine, zaradi česar povečajo volumen in zelo hitro lahko pride do zamašitve cevi.
Palčke za ušesa in blazinice za odstranjevanje ličil
Tudi palčke za ušesa in blazinice za odstranjevanje ličil niso bio razgradljive in se zato lahko zelo hitro zataknejo v odtočni cevi. Vati se v stiku s tekočino celo do petkrat poveča volumen, kar je dovolj velik razlog, da tovrstne higienske pripomočke vržete v kanto za smeti.
Cigaretni ogorki
Da, tudi ogorki nemalokrat romajo v straniščno školjko, kar pa je vse prej kot pametno. Filter cigarete je namreč med drugim narejen iz spužvastega materiala, ki vpija vlago in se posledično poveča volumen, ogorek pa se ne more razgraditi.
Lasje in dlake
Čeprav gre za ’naraven material’ in so del našega telesa, ne pomeni, da dlake in lase mečemo v školjko. Lasje so tanki, a niso razgradljivi v vodi in če jih je več skupaj, nastane gmota, ki je poleg papirnatih brisačk najpogostejši krivec zamašenih cevi.
Komentarji (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV