
Po vsej Sloveniji je na voljo 17 lokacij, na katerih se lahko na spletni strani www.obnovimo-gozdove.si prijavite za sajenje. Zaradi zagotovitve optimalnega števila udeležencev, bodo prijave odprte do zapolnitve prostih mest. Na zbirnih točkah bodo taborniki in gozdarji počakali prostovoljce ter se nato skupaj odpravili do delovne lokacije. Na vseh lokacijah se bodo dobili ob 9.30 uri.
Akcije se udeležite primerno obuti in oblečeni ter opremljeni z rovnico ali krampom, s katerim boste skopali jamice za sadike. Nujna oprema so tudi delovne rokavice, dobrodošle pa bodo tudi plastične vreče ali torbe, v katerih boste prenašali sadike po delovišču in tako preprečili, da bi se korenine sadik med delom izsušile.
Kako pravilno saditi sadike?
Sadiko posadite v izkopano jamico. Jamica mora biti dovolj široka in globoka, da lahko vanjo razprostrete koreninski pletež sadike. Na dno jamice nasujete humusno plast izkopane prsti, sadiko posadite do enake globine, kot je rasla v drevesnici. Korenine zasujete in potlačite z rokami. Jamico zasujete in še enkrat dobro potlačite. Okrog sadike potresete suho listje in travo, ki zadržujeta vlago in ščitita korenine sadik pred izsušitvijo.
Pravilna zasnova gozdov za naslednja stoletja
Na devetsto hektarih, ki jih je Zavod za gozdove predvidel za umetno obnovo, je pomembno, da je gozd zasnovan strokovno, s sadikami ustreznih vrst in kakovosti. Z obnovo namreč v veliki meri določimo, kako bo gozd izgledal in rasel naslednje stoletje.
Andrej Lozar, Zveza tabornikov Slovenije: "Z akcijo želimo sporočiti, da nam za naše gozdove ne sme biti vseeno. Taborniki veliko časa preživimo v gozdu in zato se nam zdi prav, da pomagamo pri njegovi obnovi. Na tak način se s pomočjo gozdarjev tudi veliko naučimo o delo v gozdu, hkrati pa se družimo, spoznavamo in preživljamo svoj prosti čas v naravi. Združili bomo koristno s prijetnim in naredili nekaj dobrega za naše pravnuke. Upam, da se nam bo 15. novembra pridružilo čim več prostovoljcev vseh generacij."
Zoran Grecs, Zavod za gozdove Slovenije, je o izbiri sadik povedal: "Sadike so izbrane glede na lastnosti posameznih rastišč. Danes smo sadili bukev, v akciji pa bomo prostor namenili tudi javorju, hrastu, jelki, boru, macesnu in češnji… Smreka je v naših gozdovih preveč razširjena, zato njene rasti ne bomo dodatno vzpodbujali. Vsako novo sadiko označimo s količkom, kar nam omogoča, da jo kasneje lociramo in skrbimo za njeno nadaljnjo nego."
TUKAJ preverite, katere so lokacije sajenja in se prijavite!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV