Dominvrt.si
Previdnost na cestah v teh dneh nikakor ni odveč.

Pomembno opozorilo za vse voznike!

Ma.K.
15. 09. 2015 23.45
8

Jeseni je divjad praviloma najbolj aktivna, saj si nabira zalogo za dolgo zimo, jeleni pa se v tem času tudi parijo. Septembra in oktobra se vam med vožnjo izven mesta in po podeželju torej hitro lahko zgodi, da se pred vami na cestišču nenadoma znajde kakšna divja žival. Kako ukrepati?

Jesen je čas, ko se jeleni parijo, zato veliko rukajo - v šali velja, da črko 'r' pač lažje izgovorijo kot črko 'f'.
Jesen je čas, ko se jeleni parijo, zato veliko rukajo - v šali velja, da črko 'r' pač lažje izgovorijo kot črko 'f'. FOTO: Thinkstock
Jelen z oglašanjem od srede septembra do srede oktobra označuje paritveni teritorij, obenem pa privablja košute, primerne za parjenje. Njegovo oglašanje imenujemo rukanje, močan, doneč glas, ki se ga sliši daleč naokoli, ob tem pa se oddajajo močne vibracije. Rukanje je opozorilo drugim samcem, da je to njegovo območje. Če ga prišlek na uboga, sledi spopad z rogovji, kar je slišati kot tleskanje, podobno ploskanju z rokami.

Čeprav jelen v času parjenja ruka ves dan, pa se ga najbolj sliši v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah. In ker je jelen v tem času podoben divjemu petelinu in je torej slep od ljubezni, se lahko kaj hitro zgodi, da bo košute, ki ga bodo slišale, osvajal kar sredi ceste, po kateri se boste zjutraj peljali v službo ali zvečer na zabavo, obisk, po opravkih ... In ker vas v vsej zaljubljenosti ta divjad najverjetneje ne bo opazila ali pa jim bo preprosto vseeno, morate za svojo pločevino pač poskrbeti kar sami.

V trenutku, ko jih oslepijo žarometi, živali pogosto ostanejo na mestu ali celo tečejo proti viru svetlobe.
V trenutku, ko jih oslepijo žarometi, živali pogosto ostanejo na mestu ali celo tečejo proti viru svetlobe. FOTO: Thinkstock

Ukrepajte premišljeno!

Če med vožnjo v polmraku, temi ali megli pred seboj na cestišču nenadoma zagledate divjad, je potrebno ukrepati takoj. V primeru, da bo razdalja med vami in divjo živaljo vsaj 60 metrov, se boste pri vožnji z 80 kilometrov na uro in ob predpostavki, da bo zavorna pot dolga približno 56 metrov, še izognili trku. Pri hitrosti 100 kilometrov na uro bo zagotovo počilo - razen, če se bodo živali odločile za beg. V nasprotnem primeru boste kljub takojšnjemu zaviranju žival zadeli s približno 65 kilometri na uro.

V trenutku, ko jih oslepijo žarometi, živali pogosto ostanejo na mestu ali celo tečejo proti viru svetlobe. Zato torej takoj, ko zagledate žival, zasenčite luči z dolgim snopom svetlobe in na kratko zahupajte. Vsakršni manevri umikanja so lahko tvegani in se pogosto končajo v bližnjem jarku ali, še huje, na nasprotnem voznem pasu, po katerem lahko vsak trenutek pripelje drugo vozilo. V kolikor se ne morete izogniti nesreči, velja: zavirajte in pri tem trdno držite volan z obema rokama. Po trku takoj zavarujte kraj nesreče in nato pokličite policijo.

Previdnost na cestah v teh dneh nikakor ni odveč.
Previdnost na cestah v teh dneh nikakor ni odveč. FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698