Pametni telefoni so veliki porabniki energije, zato jih moramo polniti vsak dan. A podnevi smo pogosto zdoma, zato je najlažja rešitev mobilnik priključiti na polnilec zvečer in nas zjutraj pričaka polna baterija. Vse lepo in prav, a dolgoročno s tem naredimo več škode kot koristi, opozarja profesor David MacKay iz Cambridgea. Baterija mobilnega telefona je namreč polna že v nekaj urah, polnilec pa tako ostane po nepotrebnem priključen celo noč. Če bi ga torej izključili iz elektrike, takoj ko se napolni, bi v enem letu vsekakor privarčevali. Raziskava je namreč pokazala, da polnilec, ko je priklučenna elektriko, porabi 0,26 W, ko je mobilni telefon priklučen na polnilec, se poraba električne energije poveča na 3,68 W in ko se baterija napolni, poraba pade na 2,24 W. Slednji podatek nam pove, koliko elektrike se porabi po nepotrebnem.
Poleg tega, še opozarja MacKay, tudi za samo baterijo ni dobro, da je priklučena na polnilec tudi ko je že polna, saj naj bi to skrajšalo njeno ’življenjsko dobo’, prav tako se bo začela hitreje prazniti. To velja predvsem za litij-ionske baterije, ki se nahajajo v večini pametnih telefonov. Strokovnjaki pravijo, da je takšno baterijo bolje polniti večkrat po malo kot pa da je priključena na polnilec tudi takrat, ko je polna.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV