
Po sedanji ureditvi se dimnikarske storitve izvajajo kot obvezna državna gospodarska javna služba, na ministrstvu pa so prepričani, da bo tudi v prihodnje potrebna regulacija tega področja.
Predlagana ureditev temelji na licenčnem sistemu, kar pomeni da je njena najpomembnejša novost možnost proste izbire izvajalca dimnikarskih storitev.
Uporabnik bo z dimnikarsko družbo podpisal izjavo o izbiri izvajalca, ki bo pripomogla k večji preglednosti in varnosti obeh. Licenco bo dimnikarju podeljevalo in odvzemalo ministrstvo. Licenca ne bo omejena ne krajevno in ne časovno, cena izvajanja storitev pa bo maksimirana.

Cilji izvajanja storitev ostajajo javni interes, ki je izražen v skrbi za varstvo okolja, zdravja in premoženja ljudi, požarni varnosti, pa tudi energetski učinkovitosti malih kurilnih naprav.
Dimnikarji so za vsa gospodinjstva še vedno potrebni mojstri. Njihova naloga je opozarjati na in preprečevati nesreče, ki bi se lahko zgodile ob nepravilni uporabi kurilne naprave oz. ob dotrajanosti le-te.
Kdaj poklicati dimnikarja?
Dobro je vedeti tudi, kdaj je pravzaprav pametno, da se na pomoč dimnikarja obrnemo sami in tako morda preprečimo najhujše. Svetel, neviden dim, razen pare, je pokazatelj dobrega zgorevanja. Tudi pepel svetle barve, ki po izgorevanju ostane, pomeni dobro zgorevanje, medtem ko je pepel temnejše barve, pepel z ostanki goriva – ogljika. Takoj, ko zaznate kakršno koli nepravilnost pri delovanju kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah, je pametno o tem obvestiti dimnikarsko službo. Posledice nepravilnosti pri delovanju so različne, včasih tudi zelo hude, ko pride do požarov in raznih zastrupitev.
Sicer sta bistvena pogoja za preprečevanje dimniških požarov pravilna izbira in vgradnja ali sanacija kurilnih naprav, dimnikov in zračnikov ter dosledno izvajanje dimnikarskih pregledov, čiščenj in odpravljanje odkritih nepravilnosti.
Dimniki se starajo tudi, če niso v uporabi
Ljudje pogosto uporabljajo nepregledane peči, še posebej takšne, ki jih uporabljajo po več letih mirovanja, zato dimnikarji svetujejo, da jih zaradi svoje varnosti prijavite koncesionarju dimnikarske javne službe in poskrbite, da bodo pregledane ter ustrezno vzdrževane. Letni pregled pomeni vsakoletno preverjanje naprav, v kakšnem stanju so glede na preteklo obdobje. To pomeni, da se ugotovi, ali so še primerne za varno uporabo za čas enega leta ali ne. Dimniki se starajo, tudi če niso v uporabi. Stene dimnika se krušijo. Z zunanje strani je nosilni del dimnika obremenjen zaradi vremenskih vplivov, kot so dež, vročina, mraz, sneg.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV