
Vsem tistim lastnikom in lastnicam psov, ki se s svojim ljubljenčkom odpravljate na našo ali tujo obalo, svetujemo, da psa pred odhodom zaščitite pred filariozo - boleznijo, ki jo povzročajo komarji. Tako imenovane srčne gliste se naselijo v pljučnih arterijah psa in preidejo v srčne votline, kar je zanj lahko usodno.
Posvetujte se s svojim veterinarjem, ki vam bo omogočil ustrezno zaščito!
2. Na morju ga dnevno izpirajte s sladko vodo
Sol v kombinaciji z močnim soncem lahko negativno vpliva na dlako. Dlaka postane suha in lomljiva, izgubi lesk. Pri psih, ki imajo veliko podlanke, obstaja večja nevarnost nastanka tako imenovanih "kritičnih mest“. Podlanka se dolgo suši in ustvarja vlažno okolje, ki je ob primerni temperaturi in morda kaki manjši poškodbi na koži idealen vir za razvoj bakterij in s tem ostalih težav.
Tudi sama sol lahko draži kožo in jo izsušuje. Če se psu koža preveč suši, se ta začne močneje praskati, na koži nastanejo poškodbe, ki so lahko vir težav. Zaradi izsušitve kože, lahko tudi dlaka postaja vse bolj suha, lahko pride celo do izpadanja. Vse to sili psa k pretiranemu praskanju ali grizenju kože, kar povzroča nadaljne težave.

3. S seboj morate vedno vzeti vodo za psa in poskrbeti, da dovolj pije.
Po navedbah nekaterih lastnikov psov, mnogo kužkov sparjene vode ne želi piti, zato lahko poizkusite vanjo dodati malo jogurta ali pomarančnega soka, lahko tudi nekaj mesne juhe.
4. Ne kopajte ga s šamponi!
Psa v času dopusta na morju ne kopajte s šamponi, ker mu s tem uničite naravno maščobno zaščito kože in dlake. Sperete ga le s sladko vodo, da odstranite sol in umazanijo.
5. Ne pozabite na ježke in druge nevarnosti!
Pazite, da je področje, kjer pes vstopa v vodo, varno (ni ježev, ostrih školjčnih lupin, skal, itd.).
6. Blazinice na tačkah primerno zaščitite!
Sol in voda nekoliko razmehčata blazinice na tačkah. Skale in kamenje na plažah se preko dneva močno segrejejo, številne skale so lahko zelo ostre in posledično hitro pride do poškodb blazinic. Če boste psa vodili na sprehod po plaži, je bolje, da mu nataknete zaščitne copatke, ali se temu v najvišjih temperaturah dneva izognete.
7. Zaščita pred opeklinami
Pri pasmah, ki so slabše odlakane, ali pa so gole, lahko pride do opeklin na koži. Najbolj so izpostavljeni svetlo odlakani psi. Te obvezno primerno zaščitimo.
Veterinar o sončnih opeklinah in povečanem številu tumorjev.
8. Dnevno pregledujte področja med prsti!
Na številnih področjih ob morju lahko najdemo posebno travo, ki se rada zapiči v kožo (predvsem med prsti na tačkah)..

9. Praški proti driski naj bodo vedno v prtljagi.
S seboj vedno vzemite sredstvo proti driski. V primeru driske naj kuža kakšen dan ne je, na voljo naj ima vodo, vendar ga z njo ne silite. Včasih je lahko driska res tako huda, da veliko lastnikov omenja, da so ob tem opazili kri ali močno sluz.
Ta oblika driske je ponekod dobila celo ime in sicer "beach diarrhea" ali slovensko "driska plaže" Izkušnje pasjih lastnikov so pokazale, da je priporočljivo s seboj vzeti tudi elektrolite. To lahko dobimo v obliki praška, ki ga zmešamo z vodo, ki jo pije pes. Izguba elektrolitov je namreč ob driski in bruhanju zelo pogosta in je lahko nevarna. Prašek izgubo nadomesti.
10. Vsestranske igrače bodo pregnale mnoge skrbi.
"Z mojo psičko preživim mesec in pol na morju. Dokler ni imela pravilnih igrač za v morje, je imela drisko. Vsekakor odsvetujem žoge. Je pa koristna stvar frizbi, ki ima luknjice, da lahko pes prime brez, da popije vodo", nam je povedala lastnica 6-letnega mešančka Bora in ljubiteljica psov.
Koristno tudi:
- Pozor, če potujete na Hrvaško
- Varno skozi poletje
- Že nekaj minut v avtu je lahko usodnih
Upoštevajte nasvete in poletje bo še bolj brezskrbno!
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV