Dominvrt.si
Filc, izdelki

Pravi hit tudi v Sloveniji

Sandra Cvetkovič
22. 10. 2015 09.09
1

Še preden so znali plesti in tkati, so naši predniki polstili volno, in če menite, da je pojav sodobne tehnologije polstenje popolnoma izkoreninil, se motite. V zadnjih letih se je zanimanje za učenje te tehnike izdelave tekstila namreč močno povečalo, tudi pri nas, izdelki iz filca pa so pravi ’hit’.

FOTO: Filc, izdelki
Filc, izdelki
Filc, izdelki FOTO: Pinterest
Na srečo se vedno več ljudi zaveda pomena zdravega načina življenja, pridelovanja lastnega sadja in zelenjave ter uporabe naravnih materialov tako pri gradnji kot tudi pri oblačilih, igračah, dekorju in drugih izdelkih, s katerimi smo vsak dan v stiku. Kljub poplavi najrazličnejših materialov med najbolj priljubljenimi še vedno kraljuje naravna ovčja volna, iz katere dandanes izdelujejo skorajda že vse. Volneno vlakno vsebuje maščobo, imenovano lanolin. Večja je vsebnost lanolina, boljša je izolativnost in boljši je vpliv materiala na človeka in okolje. Volna kot material je tudi zelo prožna in elastična, kodravost pa ji daje tudi voluminoznost. Uspešno uravnava temperaturo in nas torej poleti varuje pred vročino, pozimi pa greje, odbija vonjave in umazanijo, odbija pa tudi prah, pršice in vlago. Zaradi številnih prednosti je torej uporaba volne zelo razširjena, večinoma iz nje pletejo oblačila, šale, kape, rokavice, plašče pa tudi odeje, preproge, igrače ter razne dekorativne elemente.

Sicer je že davno tega strojno pletenje nadomestilo ročno, a v zadnjih letih se je zanimanje za ročne tehnike drastično povečalo. A ne le za pletenje, predvsem polstenje (filcanje) je trenutno pravi ’hit’ oziroma kot ponavadi avtorji tujih knjig radi začnejo svoj uvod: ’Filc je v absolutnem trendu’. In res, skoraj ga ni posameznika, ki ne bi imel doma vsaj en izdelek, morda kos oblačila, copate ali okrasek, iz filca. Polstenje pa je v resnici najstarejša tehnika izdelave tekstila, naši predniki so namreč polstili volno še preden so znali tkati in plesti. Najstarejši dokazi o polstenju so stari 8500 let, bogato tradicijo pa najdemo v centralni Aziji, predvsem v predelih, kjer so živela nomadska ljudstva. Ugotovili so, da se neobdelana volna začne v kombinaciji z vodo, toploto in milom polstiti, da se torej volnene niti začnejo ’sprijemati’ in tvoriti kompaktno osnovo, ki je še kako uporabna.

Pravi hit tudi v Sloveniji

Tudi v Sloveniji imamo dolgo tradicijo polstenja in čeprav izdelke iz filca in tudi sam filc lahko kupimo že skorajda kjer koli, se vedno več posameznikov odloča za obisk tečajev in delavnic polstenja.

Filc, izdelki
Filc, izdelki FOTO: Pinterest

Kot nam je povedala Marija Srblin, direktorica Sovena iz Selnice ob Dravi, kjer so pred kratkim organizirali delavnice polstenja z naravno slovensko volno, je zanimanje res zelo veliko oziroma vedno večje: "Ljudje iščejo dejavnost, ki bi prinesla nova znanja, možnost za dodatno delo in dodaten zaslužek, poleg tega pa se ne želijo le zdravo in naravno prehranjevati, ampak želijo tudi bivati v naravnem okolju in nositi oblačila iz naravnih materialov."

Z delavnicami želijo organizatorji spodbuditi zanimanje za kreativnost in ročna dela, poleg tega pa želijo ohranjati slovensko tradicijo ter uporabne tradicionalne tekstilne tehnike na svež in moderen način predstaviti širši javnosti. "Odzivi po obisku delavnic so izjemno pozitivni," zadovoljno pove ga. Srblin, "Zanimivo je, da si tehnik polstenja želijo osvojiti ljudje vseh starostnih struktur, stari so torej med 4 in 60 let, a ne le ženske in otroci, tudi moški prihajajo na delavnice." Največ zanimanja je zaznati pri ’plus, minus’ tridesetletnikih oziroma predvsem tridesetletnicah, kar je razumljivo tudi zato, ker marsikdo išče možnost dodatnega zaslužka, izdelki iz filca pa so kot rečeno zelo priljubljeni.

Suha in mokra tehnika

Kar se tiče samih tehnik, ločimo suho in mokro polstenje. Za suho potrebujemo iglo za polstenje, gobico kot podlago ter naravno ovčjo volno – mikanko, za mokro tehniko pa potrebujemo naribano milo, toplo vodo, zaščitno podlogo, mrežico, brisačo ter prav tako mikanko. Da bi dodobra osvojili tehnike, je priporočljivo obiskati vsaj tri šolske ure začetnega in ravno tako tri šolske ure nadaljevalnega tečaja oziroma delavnic, najpomembnejša pa je seveda kilometrina.

Kot rečeno lahko iz filca izdelujemo kar nam poželi srce, od oblačil, copat, otroških čeveljcev, okraskov, igrač … Vse je odvisno od posameznikove domišljije, volje in iznajdljivosti. Konec koncev pa je polstenje tudi odlična antistresna terapija in če bi tudi vi radi poskusili nekaj novega, obogatili svoje znanje, si zapolnili prosti čas in sebi ter bližnjim podarili unikatne izdelke ob prihajajočih praznikih ali kar tako za lepši dan, se le udeležite delavnic ali poprosite koga že izkušenega za pomoč. Zagotovo vam ne bo žal!

Filc, izdelki
Filc, izdelki FOTO: Pinterest

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702