Dominvrt.si
Dimnik

Preverite, kdaj je čas za menjavo strehe!

Dominvrt.si
16. 05. 2024 05.00
0

Kakovost, varnost in varčnost bivanja se začnejo pri strehi. Ne glede na to, da smo pod isto streho morda že veliko prenovili in so se pod njo odvili veliki življenjski dogodki, nanjo po navadi ne pomislimo, dokler nam ne dela preglavic. Ni treba, da s stropa zamaka, da se odločimo za njeno sanacijo.

Dimnik
Dimnik FOTO: Thinkstock

Opazujmo in vzdržujmo

Ne pozabimo na svojo streho in se vsake toliko sprehodimo okoli svoje hiše in poglejmo, ali vidimo poškodovane strešnike. Če je dovolj varno in imamo to možnost, se povzpnimo na streho in odstranimo morebitno listje in veje, še posebej temeljito pa odstranimo mah. Tako bomo našli tudi morebitne poškodbe ali znake dotrajanosti strešne kritine.

Krovec na strehi
Krovec na strehi FOTO: Profimedia
Poškodbe strehe

Razlog za alarm so lahko že žeblji, ki se odmikajo iz svojih prvotnih položajev, in zvijanje strešne kritine. To povzroča predvsem vlaga, ki se lahko zadržuje v lesenem ostrešju. Včasih bo to pomenilo le zamenjavo nekaj kvadratnih metrov kritine in zamenjavo dela lesenega ostrešja, prav gotovo pa odlašanje s popravilom vodi do hujših posledic, ki se lahko hitro poznajo tudi na stropu naše prenovljene dnevne sobe ali spalnice.

Če se boste spomladi lotili menjave strehe, dobro premislite in se pred končno odločitvijo posvetujte s strokovnjakom. Ne pozabite, da je bolje odšteti kakšen evro več, saj se vam bo to dolgoročno vsekakor obrestovalo.

Kaj je v žlebovih?

Kritine, ki so bile prekrite s posipi, so bile v preteklosti precej manj kakovostne kot te, ki jih je mogoče kupiti danes. Posipi danes ostajajo na kritini in se ne luščijo, taka kritina je primerna celo za zbiranje pitne vode.

Zato pri starejših kritinah s posipom redno pregledujemo žlebove. Če bomo v njih našli veliko količino odkrušenega posipa, lahko pričakujemo, da bomo imeli kmalu s streho težave. Vzemimo to kot znak, da moramo zamenjati kritino in se tako obvarovati hujših posledic.

Kje teče?

Prav gotovo vsako puščanje, ki ga najdemo pod domačo streho, ne pomeni velike naložbe ali celo menjave strehe. Po močnih neurjih se lahko pripeti, da ob stičiščih strešnih kril ali ob dimnikih začne streha puščati. Poškodovani del strehe bomo našli malo nad znaki puščanja.

Če gre le za zvite kovinske dele ali za mehansko poškodbo zaradi toče ali vej, bomo lahko to težavo rešili v kratkem času in z manjšimi stroški. Nesanirane poškodbe pa lahko vodijo do nabiranja vlage pod strešno kritino, to pa do velikih poškodb in visokih stroškov sanacije.

Najprej poskrbimo za varnost

Nekatera drobna opravila lahko na strehi opravimo sami. To velja recimo za odstranjevanje maha, čiščenje žlebov ali celo za popravilo manjše poškodbe, skozi katero curlja voda. Z nekaj aluminija, katrana in z žeblji nam bo morda uspelo preprečiti večjo škodo, vendar previdno! Teh opravil ne začenjajmo v slabem vremenu in previdno stopajmo. Seveda pa bo najbolje, da se tudi 'manjših' opravil loti izkušen krovec, ki bo znal najbolje poskrbeti za svojo varnost in nam bo najbolje svetoval pri morebitni dilemi, ali je že čas za menjavo strehe.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698