
Kot prvo: nikar se ne pustite zmesti z raznimi posebnimi ponudbami in za plačilo vedno uporabljajte gotovino.
Pripravite si dober načrt
Sicer pa pred odhodom po nakupih skrbno pripravite nakupovalni seznam in količino denarja, s katero razpolagate. Saj veste – dobra organizacija je zelo pomembna, saj boste tako imeli pod nadzorom tudi svoje finance. Eden izmed najbolj preprostih načinov, da bi se izognili prekoračitvi predvidene količine denarja za nakup, je, da pripravite seznam izdelkov, ki jih potrebujete, preden se odpravite v trgovino. Na ta način boste preprečili nakup nepotrebnih izdelkov le zato, ker so poceni. Preverite, kaj imate v hladilniku, da ne bi kupovali stvari, ki jih že imate. Preglejte seznam in črtajte izdelke, ki so vam najmanj pomembni. Na ta način boste z njega odstranili stvari, ki jih ne potrebujete.
Določite količino denarja
Glede na seznam živil, ki jih imate namen kupiti, določite količino denarja, ki ga potrebujete za nakup. V trgovino nikar ne nosite večjih količin denarja, saj bi s tem lahko nakupili izdelke, ki niso na vašem seznamu in tako prekoračili predvideno količino denarja. Skratka, s seboj vzemite le toliko gotovine, kot je zares potrebujete.

Bodite pozorni, kam gledate
Zlato pravilo pred odhodom v trgovino je, da ste vedno pozorni, kam gledate. V trgovinah so namreč izdelki, ki jih želijo prodajalci prodati v večjih količinah, pozicionirani v višini oči (ali malo nižje). Glede na to, da gre običajno za izdelke, ki so dražji od drugih primerljivih izdelkov, se z očmi 'sprehodite' po višjih in nižjih prodajnih policah. Običajna praksa je tudi, da so osnovni izdelki, kot sta kruh in mleko, postavljeni na koncu trgovine, da bi stranke prehodile vso trgovino in kupile še kakšen drug izdelek. Ne nasedajte takšnim 'pastem' in kupite le tisto, po kar ste prišli.
Ne pustite se zmesti
Napisi o razprodajah, popustih in posebnih ponudbah (na primer za ceno enega izdelka dobite dva) imajo cilj, da pritegnejo stranke k nakupu izdelkov, ki jih v tistem trenutku niti ne potrebujejo. Poskusite se izogniti vstopu v takšno trgovino in sledite le svojemu seznamu. Na ta način se boste izognili nakupu stvari, ki jih v tem trenutku ne potrebujete. Če boste kljub temu mislili, da jih boste v prihodnosti potrebovali, jih kupite takrat, ko bo za to čas.
Bodite pozorni na količino
Če se vam cena nekega izdelka na prvi pogled zdi zelo ugodna, preverite njegovo količino. Na primer, če zasledite testenine za petdeset centov in menite, da ste opravili odličen nakup, preverite, za kakšno količino gre. Da bi svoj nakup opravili čim bolje, bodite torej pozorni na malenkosti. Po nakupih se tudi ne odpravljajte s praznim želodcem, saj boste na ta način porabili bistveno več denarja.
Uporabljajte gotovino
Plačilne kartice so eden od glavnih krivcev za pretirano porabo denarja. Ker pri tem ne gre za izmenjavo denarja in dobrin v pravem pomenu besede, kupci ne dojamejo takoj, koliko denarja porabijo pri enem nakupu. To je še posebej rizično s kreditnimi karticami, saj morate banki poleg zneska na računu vrniti še obresti, kar nanese še več stroškov. Plačevanje z gotovino pa lahko pripomore k ohranjanju kontrole nad potrošniškimi navadami in k temu, da se zaveste, kaj pravzaprav nakupujete.
Otroci naj ostanejo doma
Otroke v trgovini pritegnejo številni izdelki, še posebej barvite embalaže sladkarij. Tako na vsak način prepričujejo starše za nakup, tudi z vpitjem sredi trgovine. Če želite prihraniti, jih preprosto ne peljite s seboj v trgovino. Ker pa to ni vedno izvedljivo, se z njimi pred odhodom dogovorite, da si lahko izberejo le en izdelek po želji.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV