Dominvrt.si
Položnice

Stanovanjski stroški so vedno večje breme

STA/S.C.
12. 02. 2015 08.30
2

Stanovanjski stroški so lani po začasnih podatkih Statističnega urada RS predstavljali veliko breme za 37 odstotkov gospodinjstev, srednje veliko breme za 52 odstotkov, za 12 odstotkov gospodinjstev pa ti stroški niso predstavljali bremena. Stopnja resne materialne prikrajšanosti je bila 6,6-odstotna in je ostala skoraj na isti ravni kot leto prej.

dolg
dolg FOTO: iStockphoto

Lani je s svojimi dohodki težko ali zelo težko preživelo mesec 32 odstotkov gospodinjstev ali za tri odstotne točke manj kot leto prej. Vsaj enkrat v zadnjih dvanajstih mesecih pred izvedbo ankete je s plačilom stanovanjskih stroškov zaradi finančne stiske zamudilo 19 odstotkov gospodinjstev, kar je eno odstotno točko več kot pred enim letom. Brez težav pa je v istem letu lahko shajalo 12 odstotkov gospodinjstev.

Telefon, pralni stroj in barvno TV so v letu 2014 imela skoraj vsa gospodinjstva v Sloveniji (več kot 97 odstotkov). Osebni avtomobil so imeli v 82 odstotkih gospodinjstev, šest odstotkov si ga ni moglo privoščiti, 11 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih razlogov.

Položnice
Položnice FOTO: Thinkstock

V lanskem letu je bila stopnja resne materialne prikrajšanosti 6,6-odstotna in je ostala na približno isti ravni kot prejšnje leto. To pomeni, da je približno 133.000 oseb živelo v gospodinjstvih, ki si zaradi omejenih finančnih virov niso mogla privoščiti vsaj štirih od naslednjih elementov materialne prikrajšanosti, in sicer plačila najemnine ali hipoteke ter rednih stanovanjskih stroškov, primernega ogrevanja, poravnave nepričakovanih izdatkov, mesnega ali enakovrednega vegetarijanskega obroka vsaj vsak drugi dan, enotedenskih letnih počitnic za vse člane gospodinjstva, osebnega avtomobila, pralnega stroja, barvnega televizorja ali telefona.

Enotedenske letne počitnice zunaj doma so si lani lahko privoščili vsi člani gospodinjstva v 65 odstotkih gospodinjstev, to je za eno odstotno točko manj kot v letu 2013. V prostem času si aktivnosti, ki jih je treba plačati, ni moglo privoščiti 22 odstotkov oseb.

V skoraj vseh gospodinjstvih (več kot 97 odstotkov) so imeli lani za svoje otroke, stare od 1 do 16 let, dobrine, kot so obutev, oprema za zunanje aktivnosti, igrače in knjige. Za svoje otroke si takih dobrin zaradi finančnih razlogov ni moglo privoščiti do dva odstotka gospodinjstev. Enotedenske letne počitnice zunaj doma so svojim otrokom lahko privoščili v 92 odstotkih gospodinjstev, sedem odstotkov gospodinjstev jim tega ni moglo omogočiti zaradi finančnih razlogov, en odstotek pa zaradi drugih razlogov.

Splošno zadovoljstvo z življenjem so osebe v lanskem letu v povprečju subjektivno ocenile z oceno 6,9 (na lestvici od 0 do 10), to je za 0,1 ocene nižje kot v letu prej.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860