
Poglejte seznam 10 najpogostejših stvari, ki jih moramo upoštevati za izboljšanje zdravstvenih pogojev v domovih:
1. Znebite se električne navlake
Prav nič prijetno ni vstopiti v hišo ali stanovanje, polno daljinskih upravljalcev, kablov, adapterjev, podaljškov in mežikajočih elektronskih škatlic. Vaš dom naj bo življenjski prostor za vas, in ne razstava najnovejših dosežkov sodobne tehnologije.
Seveda se električnim aparatom in napravam ne moremo povsem izogniti, lahko pa poskrbimo, da so kabli zviti in skriti, naprave pa, kadar jih ne uporabljamo, pospravljene v predalih.
Namesto z njimi se raje obkrožite s knjigami, umetniškimi deli ali risbicami svojih otrok.

V nasprotju z običajnimi krpami, gobami in drugimi pripomočki za čiščenje, ki prah in umazanijo ponavadi le dvigajo v zrak ali potiskajo naokrog, krpice iz mikrovlaken prah in umazanijo potegnejo nase.
Uporabite različne barve krp za čiščenje različnih prostorov, da ne boste prenašali umazanije in bakterij, in poiščite takšne, ki jih lahko po čiščenju operete v pralnem stroju.
3. Izognite se zahrbtnim kemikalijam
Nekateri izdelki, ki jih vnašamo stanovanja, vsebujejo hlapljive organske sestavine, ki lahko resno škodujejo vašemu zdravju. Čistila, barve, pa tudi nekatero oblazinjeno pohištvo in preproge, vsebujejo kemikalije, ki povzročajo alergije, bolezni dihal ali so celo kancerogene.
Pozanimajte se – na izdelkih, ki jih kupujete, poiščite oznake, da ne vsebujejo umetnih dišav, hlapljivih organskih snovi ali kancerogenih dodatkov. Če ne gre drugače, ob nakupu novega kosa pohištva tega za teden pustite v garaži, da se prezrači, in ga šele potem namestite v prostor.
4. Redno menjavajte filtre
Zamazan filter v kaminu, peči, klimatski napravi ali celo kuhinjski napi lahko slabo vpliva na kakovost zraka v stanovanju, poleg tega pa poviša stroške delovanja teh naprav.
Vgradite filtre za čiščenje mikroalergenov in jih redno menjajte – kako pogosto, je odvisno od pogostosti uporabe, letnega časa in seveda lastnosti filtra in naprave.
5. Gojite svojo hrano
Tudi če nimate sreče z lastnim vrtom, bo nekaj loncev ali korit dovolj, da boste svojim otrokom pokazali, kako je videti rožmarin in da paradižnik ne raste v vakumsko zaprtih zavojčkih v supermarketu.
Nobena zelenjava ali začimba ni tako okusna kot tista, ki jo pridelamo doma. Pozno poletje je odličen čas za sejanje poznih vrst solate, špinače ali za sajenje zelišč, ki jih bomo obirali prihodnje leto.

6. Previdno s podaljški
Podaljški in razdelilci so namenjeni začasnemu reševanju težav in ne smejo nadomeščati pomanjkljive ali nesmoterne električne napeljave. Če imate v prostorih premalo vtičnic in iz vsake visijo metri kablov in podaljškov, je čas, da pokličete električarja.
Prosto ležeči kabli imajo namreč več slabih lastnosti: na njih se nabira prah, lahko se spotaknete čeznje in tako prevrnete ali celo uničite naprave, ki so nanje priključene, zatlačeni za kavč ali pod preprogo pa predstavljajo tudi požarno nevarnost.
7. Ne zastrupljajte svojega vrta
V želji po obilnem pridelku, bujnem cvetju ali gosti zeleni trati na svoje vrtove zlivamo litre in litre kemikalij, ki v slej ko prej končajo na naši koži ali v telesih.
Sprostite se in se sprijaznite z naravnimi danostmi svojega vrta – če je trata na senčni strani, pač ne bo šlo brez nekaj mahu, kar je še vedno bolje, kot da vi in vaši otroci v toplih poletnih dneh hodite in poležavate na tleh, polnih strupov.
8. Vedno obrišite ročaj na vratih hladilnika
Odpiranje hladilnika običajno vključuje prijemanje hrane, ki jo z rokami ob zapiranju prenesemo na vrata in predvsem ročaj. In že imamo popolno okolje za rast bakterij, ki bodo ob naslednjem odpiranju hladilnika in pripravljanju sendviča končale v vaših ustih.
Naj brisanje ročaja z blagim detergentom postane dnevna rutina, na primer po popoldanskem pomivanju posode.
9. Zračite kopalnico
Če je le mogoče, po tuširanju za pol ure odprite okno ali vključite ventilacijo. Tako se bodo mokre površine posušile, s tem pa se bo zmanjšala možnost za razvoj plesni.
10. Sesajte ob pravem času
Noben sesalec ne posrka prav vse umazanije; nekaj se je vedno dvigne v zrak. Zato je, če ste alergični na prah ali pričakujete goste s podobnimi težavami, najbolje, da posesate pol ure preden jih pričakujete in za ta čas zapustite svoj dom.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV