
Kadar se odločamo za nakup oziroma menjavo katerega koli gospodinjskega aparata, ne gledamo le na to, da je bolj moderen, ’pameten’ in ima pestro paleto naprednih funkcij, ki nam močno olajšajo vsakdanjik, pač pa vedno večji poudarek dajemo varčnosti. Poraba energije v gospodinjstvih predstavlja četrtino vseh energijskih potreb v Evropski uniji. Pri Evropski Komisiji so ocenili, da bi z novimi energijsko učinkovitejšimi gospodinjskimi napravami povprečno gospodinjstvo na leto ob nespremenjeni uporabi naprav lahko prihranilo okoli 50€.
"Nabor gospodinjskih aparatov, za katere veljajo pravila večje energijske učinkovitosti, se širi. Okus pripravljene hrane bo enak, račun za elektriko pa nižji. Pritisk na proizvajalce, da izdelajo bolj učinkovite naprave je dober za gospodarstvo in potrošnike," je povedala Monique Goyens, generalna direktorica evropske potrošniške organizacije BEUC. Med novosti sodi zahtevana večja učinkovitost pečic in kuhališč, večja preglednost informacij, ki so pred nakupom na voljo potrošnikom ter bolj funkcionalno delovanje kuhališč, predvsem pri nižjih temperaturah.
Seveda nova pravila veljajo za izdelke, ki prihajajo na trg po 20. februarju. Energijske nalepke za kuhališča, pomivalne stroje in hladilnike poznamo že vrsto let, od letos pa morajo biti tudi pečice opremljene z energijsko nalepko, v veljavi pa sta dve – za električne in plinske pečice. Obveza je del energetske politike Evropske Unije, ki želi z ekološkim ozaveščanjem do leta 2020 prihraniti do 7,5 TWh električne energije (količina, enakovredna električni proizvodnji dveh zloglasnih blokov TEŠ 6).
Od prvega januarja 2015 morajo tudi spletni trgovci izdelke, za katere je predpisana energijska nalepka, označiti z nalepko. Fotografijo energijske nalepke morajo objaviti ob ceni izdelka. Nova pravila torej omogočajo potrošnikom več informacij tudi pri nakupovanju prek spleta.
Označevanje z energijsko nalepko je predpisano za naslednje izdelke:
- televizorje,
- hladilnike in zamrzovalnike,
- pomivalne stroje,
- pralne stroje,
- sušilnike,
- pralno – sušilne stroje,
- sijalke in svetila,
- gospodinjske pečice,
- sesalnike in
- klimatske naprave.
Naslednja skupina izdelkov, za katere bo potrebno uvesti energijske nalepke, pa so grelniki in grelniki vode.
Eden izmed vedno bolj pomembnih dejavnikov, na podlagi katerih se potrošniki odločamo za nakup nekega izdelka, je torej energetska učinkovitost. Pri tem nam je lahko v pomoč brezplačna mobilna aplikacija ecoGator, s pomočjo katere preverimo neodvisne informacije o izdelkih in porabi energije. Več o aplikaciji si lahko preberete TUKAJ!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV