Dominvrt.si
Masten madež

Tudi vi delate te napake? Nikar!

Dominvrt.si
21. 09. 2016 08.45
3

Vsakdo si želi, da bi bil njegov dom vedno brezhibno urejen in čist, pa vendar nam to vedno ne uspeva najbolje. Če kljub vsemu trudu in neutrudnemu drgnjenju vaše pohištvo ni vedno bleščeče in čisto, morda delate eno izmed zelo pogostih napak pri čiščenju. V nadaljevnaju vam predstavljamo najbolj pogoste med njimi.

Kopalnica
Kopalnica FOTO: Profimedia

Z drgnjenjem poskušate odstraniti madeže s preproge

Se vsakič, ko se na preprogi pojavi madež, nemudoma sklonite in začnete neutrudno drgniti? To je morda prva napaka, ki jo delate med čiščenjem doma. Z vztrajnim drgnjenjem namreč poškodujete vlakna in čeprav ste odstranili madež, ste po vsej verjetnosti tako poškodovali tkanino, da je videti ravno tako neprivlačno kot umazanija. Pametnejši način, kako se lotiti madeža, je, da ga najprej popivnate z vpojno krpico, nato pa ostanke osušite s papirnato brisačko. Te menjajte, dokler ni madež popolnoma suh, za pomoč pa uporabite utež. Na madež položite brisačke in na njih postavite težko knjigo. Šele potem natrite sredstvo za odstranjevanje madežev, vendar najprej preverite, da ne bo razbarvalo ali drugače poškodovalo vaše preproge.

Prepogosto uporabljate naravna čistila

Če ste eden tistih, ki se zaveda, da so lahko čistila škodljiva za zdravje in za dom, ste morda namesto njih začeli uporabljati naravna čistila, kot sta kis in limonin sok. Tudi z njuno uporabo prihaja do ene izmed pogostih napak pri čiščenju. Marsikdo je namreč prepričan, da naravna čistila niso škodljiva in jih zato uporablja preveč. Pri kisu in limoni gre še vedno za kislino, ki lahko povzroči madeže na površinah, kot je recimo marmor. Zato eno žlico kisa razredčite v pol litra vode in to mešanico uporabljajte predvsem za odstranjevanje ostankov mila in vodnega kamna.

Masten madež
Masten madež FOTO: Reuters

Okna pomivate v sončnem dnevu

Prvi sončni žarki, ki nas nemudoma spravijo v dobro voljo, opominjajo, da je treba pomiti okna. Vendar se takega opravila ne lotevajte v sončnem dnevu. Ker so stekla prevroča, se sredstvo za pomivanje oken na njih prehitro suši, kar povzroča lise in madeže. Zato je najbolje, da se tega opravila lotite v oblačnem vremenu, ko temperature ne presegajo 21 stopinj Celzija.

Čistite z napačnimi krpicami

Največjo škodo boste v svojem domu povzročili, če se boste lotili čiščenja z napačnimi čistilnimi krpicami. S pregrobo krpico lahko poškodujete občutljive površine, ki nikoli več ne bodo sijajne. Gobica, ki ima na eni strani grob del, je primerna le za čiščenje trdovratnega vodnega kamna ali za čiščenje žara. Nikakor se z njo ne 'spravite' nad madeže na pohištvu, na tleh ali na plastiki. V nasprotnem primeru boste ustvarili videz dotrajanega doma, saj se prask in lis ne boste mogli znebiti.

Polirate pohištvo vsakič, ko brišete prah

Razna sredstva za poliranje lesa so bila uporabna, ko pohištvo ni imelo zaščitnega sloja. Tako je poliranje koristno le na tistih kosih, ki ste jih morda podedovali ali kupili v starinarnici. Pri modernem pohištvu je to nepotrebno. Čistočo in sijaj pohištva boste dosegli, če ga boste obrisali zgolj z vlažno krpico iz mikrovlaken. V primeru, da za krpico ostajajo sledi, pa je bila premokra.

Uporabljate preveč čistila

Če ste prepričani, da so čistila premalo močna in jih uporabljate več, kot svetuje proizvajalec, si delate več škode kot koristi. Prevelika količina čistila lahko za sabo pušča mastne madeže, zaradi katerih bo vaše stanovanje kljub trudu videti neočiščeno. Pri uporabi čistil se tako držite preprostega vodila: upoštevajte navodila proizvajalca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698