Dišeča sivka
Zaradi svežega vonja so posušeni cvetovi sivke zelo cenjeni. Če jih shranite v vrečke iz blaga in položite v omaro, bodo vaše obleke dišale sveže in prijetno. Sivka je tudi koristna, saj odganja molje, ki so nadležni obiskovalci marsikatere omare.
Sivka se uporablja tudi v kulinariki.
Njen okus je nekoliko grenkast, po mnenju mnogih podoben okusu rožmarina. V kuhinji se uporabljajo mladi in sveži ali posušeni listi. Dodajajo se enolončnicam in omakam, še posebej k pečeni jagnjetini. Sveži cvetovi sivke vsebujejo veliko nektarja, zato se iz tega grmička pridobiva tudi okusen in kakovosten med.
Zdravilna moč sivke
Sivka se že dolgo časa – govorimo o tisočletjih – uporablja kot kozmetično sredstvo, saj so se z njenim oljem dišavile tudi Rimljanke in Grkinje. Sicer pa se eterično olje sivke uporablja pri kopelih, njegov učinek pa je pomirjujoč in sproščujoč.
Pripravki iz sivke delujejo kot antiseptik, pomagajo pri opeklinah in pikih insektov, blažijo nespečnost, dobro pa naj bi delovali še proti izpadanju las.
Ravno tako uravnavajo prebavo, pomagajo pri pljučnih boleznih in vnetih očeh.
Spomin na lepe dni ...
Če se boste odpravili na počitnice v katero od sredozemskih držav ravno v času cvetenja sivke, naberite njene cvetove. Ko jih posušite, si lahko sami izdelate dišeče vrečke za omaro ali potpuri, s katerim okrasite dnevno sobo.
S šopki posušenih cvetov sivke lahko zapolnite manjšo vazo, ki jo postavite v kuhinjo. Tako boste ohranili okus po počitnicah še dolgo po vrnitvi v domače kraje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV