Za mačke imamo razpoložljivih 48 fiksnih namestitvenih mest in variabilno število premičnih (sestavljivi plastični boksi). Možnosti namestitve so odvisne od kategorij sprejetih živali. Praviloma živali nameščamo individualno, le živali istega legla se nameščajo skupaj. Tako je bilo v zavetišču nameščenih že več kot 80 psov in 170 mačkov."
Tam zanje skrbijo ljudje, ki jim ni vseeno, pri opravljanju svojih nalog pa sodelujejo z organizacijami za zaščito živali in zainteresirano javnostjo, za opravljanje dežurne veterinarske službe pa tudi s pogodbeno veterinarsko organizacijo. Dodatno pomagajo prostovoljci, dijaki Biotehničnega centra – smer veterinarski tehnik s profesorji, študentje Veterinarske fakultete in drugi zainteresirani.
V prvi vrsti v zavetiščih torej skrbijo za zapuščene živali. Poleg dnevne in veterinarske oskrbe poskrbijo še za socializacijo živali, pri čemer sodelujejo s strokovnjaki s področja vedenja ter sobivanja živali in človeka, s prostovoljci oziroma zainteresirano javnostjo. Večina (predvsem odraslih) živali namreč zaradi svoje preteklosti potrebuje dodatno pozornost in skrb, kar zahteva sodelovanje strokovnjakov različnih področij. Na tem mestu je še veliko prostora za vključitev vseh zainteresiranih.
Živali hranijo predvsem z briketirano hrano, po strogem prehrambnem režimu, prilagojenem potrebam živali glede na starost, kondicijsko stanje, aktivnost in zdravstveno stanje. Hranjenje živali z od doma prineseno hrano ni dovoljeno.
V zavetišču imajo tudi program sprehajanja psov, v katerega se lahko vključijo vsi zainteresirani, a kot nam je pojasnil g. Oman, sprehajanje psov lahko opravljajo le usposobljeni sprehajalci: "Kandidati se najprej prijavijo, potem izbrani opravijo usposabljanje in po opravljenem izpitu postanejo redni sprehajalci. Vsako leto se nam prijavi od 50 – 60 kandidatov, od tega rednih sprehajalcev postane okoli 10 njih. Trenutno imamo okrog 21 prostovoljcev sprehajalcev."
Kakšen je postopek posvojitve?
Poleg tega, da v zavetišču skrbijo za zapuščene živali, pa je njihov glavni namen, da jim najdejo nov, topel dom, zato so veseli vsakega zainteresiranega. "Postopek posvojitve je podrobno opisan na naši spletni strani. V principu si kandidati živali lahko ogledajo na spletni strani ali v času uradnih ur v zavetišču. V primeru izbrane živali izpolnijo vprašalnik in se pogovorijo z oskrbnikom. Če izbrana žival ustreza in kandidat izpolnjuje pričakovane pogoje, se sklene pogodba, s katero s posvojitelj zaveže k odgovornemu skrbništvu, poravna prispevek zavetišču in še isti dan odpelje izbrano žival. V primeru večje zahtevnosti izbrane živali lahko postopek posvojitve traja daljši čas in zahteva več obiskov. Prispevek ob posvojitvi je za mačko 25,42 evrov in za psa 50,83 evrov. Pričakovani pogoji so izpolnjevanje predpisanih z zakonodajo, v primeru zahtevnejših živali pa tudi dodatni, odvisno od izbrane živali," pojasni g. Oman in dodaja, da trenutno najbolj potrebujejo začasne skrbnike za mačje mladiče.
Zavetišče Ljubljana pa večkrat organizira tudi razne prireditve. Tako so pred kratkim v okviru prireditve Naj prostovoljec 2014 podelili priznanje sprehajalcema Vidi Kološa in Gašperju Favaiju, v preteklem mesecu pa je potekal tudi DAN POSVOJENČKOV ZAVETIŠČA LJUBLJANA, kjer so se lahko družili vsi posvojitelji živali zavetišča Gmajnice in se s svojimi ljubljenčki tudi fotografirali.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV