
Ne glede na to, ali smo na soncu ali v senci, muhe nam nikjer ne dajo miru in nas s svojim letanjem milo rečeno spravljajo ob pamet. Francoski spletni portal Atlantico je raziskal, zakaj se te leteče nadloge sistematično ’lepijo’ na ljudi.
Pravzaprav to njihovo početje ni sistematično. Posamezne muhe nas samo obletavajo, saj želijo priti do mineralnih snovi, predvsem natrija, prisotnih na naši koži, v znoju in v solzah. Nekatere muhe privlačijo tudi naši iztrebki, v katerih se prav tako nahajajo mineralne soli, pojasnjuje Emanuel Delfos iz naravoslovnega muzeja v Parizu.
Njihov drugi motiv je polaganje jajčec – muhe namreč iščejo rane na koži, kamor bi lahko odložile svoja jajčeca. Na vprašanje, ali naša kri vsebuje snovi, ki privlačijo muhe, francoski znanstvenik odgovarja, da kri ni odločilen element. "Nekaterim muham je sicer lahko všeč določena kri, a ne obstaja ’idealna’ kri, ki bi privlačila prav vse muhe. Privlačita jih predvsem toplota in vonj. Vonj je pravzaprav ključni dejavnik; znano je, da te leteče žuželke izjemno rade ’napadajo’ nosečnice, saj imajo zaradi hormonov prav poseben vonj. Podobno je tudi z določenimi parfumi; nekateri vonji preprosto bolj privlačijo insekte," še dodaja Delfos. Tudi na vprašanje, ali ima higiena oziroma pomanjkanje le-te kakšen vpliv, odgovarja pritrdilno. Umazanija in znoj na naši koži ter oblekah, predvsem v toplejšem okolju, ustvarjata pravi raj za muhe – takrat postanejo še posebej agresivne.
Znano je tudi, da jih privlači gnilo sadje, predvsem banane, prav tako pa rade napadajo gnoj, iztrebke in razpadajoča trupla, vse to pa seveda ne pomeni, da je vaša hiša umazana, vi pa zanemarjeni, v kolikor imate doma muhe.
Seveda pa se ne obnašajo tako zgolj muhe, pač pa tudi nekatere druge žuželke, za konec še pove Delfos. Komarje na primer prav tako privlačijo toplota, barve in vonji.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV