

Celo v lastni hiši ali stanovanju, kjer naj bi si načeloma v vseh pogledih uredili kar najbolj prijetno bivalno okolje zase in za družino, nas pogosto zmotijo in nam ’kravžljajo živce’ najrazličnejši zvoki. Najbolj moteči so seveda tisti, ki prihajajo od zunaj, torej hrup avtomobilskih hup in siren, glasna tovarna, ki se nahaja v soseski, sosed, ki s kosilnico ali žago ureja okolico hiše ali otroški ’vik in krik’ na dvorišču, ki še kako moti popoldanski počitek. A večina stanovanjskih objektov je bolj ali manj zvočno izoliranih, tako da zvoki iz okolice pravzaprav niso največji problem. Težje je na primer v bloku, kjer so stanovanja strnjena in je hrup, ki ga povzroča sosed bodisi v sosednjem bodisi v zgornjem ali spodnjem stanovanju, neizogiben. Konec koncev pa ne smemo pozabiti, da smo včasih hote ali nehote v tem smislu sami sebi največji sovražnik. Ne glede na to, ali živimo v bloku sredi največjega mestnega vrveža ali nekje na samem v hiši, namreč ne moremo zagotoviti, da bi vse dneve preživljali v miru in tišini.
Hrup med prostori je lahko veliko bolj moteč ...
Tudi po stanovanju se namreč širijo najrazličnejši zvoki, ki znajo biti še kako moteči, če pod isto streho živi več družinskih članov. Naj je to preglasen govor, zvok gospodinjskih aparatov, glasba z radia, igranje inštrumentov, petje, prepir, pasji lajež ali otroški jok, vedno se najde kdo v gospodinjstvu, ki bi rad imel vsaj malce miru. Zvočno valovanje, ki nastaja v določenem prostoru, se namreč širi po zraku in udarja ob stene, posledično pa stena ob vplivu udarnega zvoka zaniha in prenese zvok v drug prostor. Rešitev je seveda zvočna izolacija notranjih prostorov, pri čemer se moramo zavedati, da se zvok z druge strani stene ne prebija samo preko stene, ampak tudi preko stropa, tal in stranskih sten.

Kako ukrepati?
Hrup, ki prihaja od zunaj, lahko uspešno ublažijo s kameno volno izolirana fasada ter kakovostna izolacijska okna. Kaj pa vsakdanje zvoke, ki nastajajo za štirimi stenami lastnega doma? Nima smisla, da kupujemo čepke za ušesa ali se med seboj ves čas opozarjamo, da smo preglasni, prav tako ne bomo težave rešili, če bomo prisiljeni ves čas v lastni hiši šepetati, da bodo otroci lahko spali ali se v miru učili, še najslabše pa je, da se sprijaznimo s situacijo in preprosto vzamemo v zakup, da bomo večino časa neprespani, utrujeni in posledično neproduktivni ter pod stresom. Kot vemo, pa je stres eden največjih ’krivcev’ za številne zdravstvene težave.
Edina rešitev, ki bo dolgoročno pozitivno vplivala tako na naše zdravje in kvaliteto življenja kot tudi na našo denarnico, je seveda ustrezna zvočna izolacija. Celo novogradnje, pa naj gre za stanovanjske objekte ali šole oziroma vrtce, pogosto niso najbolje zvočno izolirane. A do sedaj se je pri reševanju tovrstnih težav po navadi zataknilo, saj je to pomenilo umazanijo in sitnosti, kot vsa gradbena dela. A brez skrbi, težave niso tako nerešljive kot se zdi na prvi pogled.
Rešitev naj bo prilagojena našim potrebam
Obstajajo rešitve, ki so hitre in cenovno ugodne, in seveda takšne, ki niso ravno poceni. Ker gre za dolgoročno investicijo, se je pred izbiro zvočnoizolacijskih sistemov ter materialov najbolje posvetovati s strokovnjaki, ki nam bodo na podlagi dolgoletnih izkušenj in znanja znali ustrezno svetovati in poiskati najbolj gospodarno rešitev. Kako zelo pomembna je ustrezna izbira zvočne izolacije in pravilna izvedba le-te, se še kako dobro zavedajo v specializirani trgovini KALCER, zato imajo na voljo strokovno usposobljene ljudi, ki nam bodo znali ustrezno svetovati, prav tako pa ponujajo celostne in kakovostno izvedene rešitve, ki so trajne in bistveno izboljšajo udobje bivanja, s tem pa tudi zdravje ter počutje. Investicija se nam bo v vsakem primeru dolgoročno obrestovala tudi v finančnem smislu, četudi se ne da kot pri toplotni izolaciji natančno izračunati vpliva na proračun, a kot vemo, pri tovrstnih investicijah najcenejše ali ’polovične’ rešitve skoraj nikoli ne prinesejo želenih rezultatov in se zna zgoditi celo, da z nadgradnjami ter popravki na koncu odštejemo veliko več kot bi v primeru celostne in trajne rešitve.

Če smo se torej pripravljeni odpovedati nekaj centimetrom prostora, lahko brez dolgotrajnih gradbenih del z izolacijski oblogami bistveno izboljšamo situacijo. S kombinacijo mehkejših materialov, izdelanih posebej za zvočno izolacijo, in zvočnoizolacijskih mavčnih plošč lahko sestavimo obloge, s katerimi učinkovito izoliramo strope, stene in tla, tudi če imamo na voljo malo prostora. Vas zanima, kako?

Primeri zvočnoizolacijskih rešitev:
1. Za montažne predelne stene namesto običajnih gradbenih plošč lahko uporabimo plošče, posebej izdelane z namenom izboljšati zvočno izolacijijske lastnosti sten. Takšne so recimo Rigips DuoTech plošče, ki so sestavljene iz treh plasti, in sicer iz dvojne plošče ter vmesnega elastičnega sloja, ki je bistven za izboljšane lastnosti plošč. Delo z njimi je enostavno in ne zahteva posebnih orodij ali materialov za zaključno obdelavo.
2. Naslednja možnost je uporaba Akustik gips 2 plošč. To so mavčne plošče, na eni strani obložene z zvočno izolacijsko oblogo, debelo vsega 2 mm. Zaradi majhne debeline ne povečujejo skupne debeline predelne stene ali stenske obloge, priročne pa so tudi za izdelavo spuščenega stropa ali stropne obloge, ki preprečuje širjenje zvoka med etažami. Uporabljajo se lahko v kombinaciji z vsemi vrstami gradbenih plošč.
3. V primeru, ko je predelna stena zidana in ne izolira dovolj, lahko namesto težje gradbene plošče, kjer med oblogo in steno dodamo sloj izolacije iz mineralne ali lesne volne, uporabimo lahko izolacijsko oblogo. Takšna rešitev so mavčne plošče Akustik gips 3, katerih skupna debelina je le 33 mm, na stene pa jih lepimo. Zaradi enostavnega postopka vgradnje so še posebej primerne za stanovanjske ali poslovne prostore, ki so že v uporabi, saj je delo hitro končano.
4. Stene, prevrtane z elektro dozami, zgubijo tudi do polovico svojih zvočno izolativnih lastnosti, prav tako pa pade tudi požarna odpornost stene. Z uporabo posebnih zvočno izolacijskih in požarno odpornih elektro doz ohranimo predvidene lastnosti predelne stene, tudi če je takih prebojev v steni več.
5. Za preprečevanja prehoda zvoka iz stene ali obloge na tla ali na sosednje stene ter za preprečevanje zvočnega mostu preko lesenih stropnikov ali jeklenih profilov je obvezna uporaba dobrega zvočno izolacijskega materiala. Podložni trak iz mikrogranulirane gume Ecoroll je dovolj elastičen, da učinkovito ublaži vibracije, obenem pa dovolj debel, da ga morebitne izbokline v podlagi ne predrejo in s tem izničijo učinka.

6. Ker zvok kot rečeno ne prehaja zgolj med stenami, ampak tudi v spodnje ali zgornje prostore preko stropa ali tal, moramo najti rešitev tudi za to. V primeru, da ne moremo zvočno izolirati tal v nadstropju nad nami, težavo rešimo tako, da protihrupno izoliramo strop. V ta namren so idealne zvočnoizolacijske plošče, ki jih prilepimo neposredno na strop ter zakrijemo s spuščenim stropom ali stropno oblogo iz dveh slojev mavčno-kartonskih plošč.
7. Kadar pa temeljito obnavljamo tla, lahko istočasno poskrbimo tudi za boljšo zvočno izolacijo. Uporabimo lahko kameno volno ali, kadar ni na voljo dovolj prostora, gumo Ecoroll. Pri obnovi moramo paziti, da nova tla niso bistveno višja od starih, zato je namesto navadnih cementnih estrihov bolje uporabiti suhomontažne, recimo Fermacell estrihe, ki so debeli le 20 mm. Na tak način dobimo dobro zvočno izolativno podlago, delo pa je končano v enem ali dveh dneh.
Rešitev je torej več, katera je za nas najustreznejša, pa nam bo znal najbolje svetovati strokovnjak. Kadar imamo namen delati zvočno izolativne stene ali obloge, je namreč med drugim potrebno predhodno dobro pregledati tehnične liste in delati točno po navodilih, saj bo le v tem primeru zvočna izolacija rešitev, ki nam bo dobro in dolgo služila. Če torej tudi vam sosedje ’skačejo po glavi’, vas preglasna glasba iz sobe vašega najstniškega sina spravlja ob pamet, ali vam malčki, ki se podijo in skačejo v otroški sobi nad vami, z ropotom povzročajo glavobol, čim prej ukrepajte. Vse zgoraj omenjene izdelke in materiale najdete v trgovini KALCER, kjer vam bodo tudi prijazno svetovali o najustreznejši in najbolj gospodarni rešitvi. Tako se boste lahko končno v miru spočili, se zbujali naspani ter zaživeli v harmoniji z ostalimi družinskimi člani brez nepotrebnih prerekanj, kar pa je konec koncev neprecenljivo, kajne?!