Dominvrt.si
Kuhinja

4 napake, ki jih delate pri izbiri barv!

L. E.
18. 07. 2018 09.34
0

Toliko barv in še različnih barvnih odtenkov obstaja … Nič čudnega, če se pri njihovi izbiri pogosto zmedemo in naredimo napako. In ena od najpogostejših je celo, da se niti malo ne upamo tvegati. To pa lahko vodi v interjer, ki je monoton, sterilen, neprijeten. Kako se torej pravilno lotiti izbire barv? Kako z njimi ustvariti dom, ki bo domačen in prijeten, kamor se boste z veseljem vračali? Tako da ne naredite naslednjih napak.

Kuhinja
Kuhinja FOTO: Profimedia
1. Ne mislite na ravnovesje

Medtem ko drznejše barve prostor poživijo in osvežijo, nevtralnejše barve očem omogočijo, da se spočijejo. Najti morate torej pravo ravnovesje med drznejšimi in nevtralnejšimi odtenki. To je odvisno tudi od namena, ki ga ima prostor. Če je ta namenjen spanju, si boste želeli barve, ki vas pomirijo. Če pa bi bilo dobro, da v tem prostoru ostajate budni, le vključite tudi barve, ki vas bodo pri budnosti ohranjale.

Vendar pa v nobenem primeru ne želite niti preveč dolgočasne sobe niti sobe, kjer se je zaradi barv enostavno nemogoče sprostiti. Na srečo obstaja pravilo, ki vam lahko pomaga. Imenuje se 10 – 30 – 60. 60 odstotkov sobe naj bi prekrival nevtalen barvni odtenek. 10 odstotkov pa tisti najbolj drzen – denimo kakšna rdeča. Temu rečemo tudi barvni poudarek. 30 odstotkov naj zavzema barva, ki je nekje vmes. Ni ravno nevtralna ni pa niti drzna.

Preberite si še eno pravilo pri opremljanju, ki ga je dobro poznati.

Ker se najbolj vpadljivih barv hitreje naveličamo, jih je pametno vključiti v obliki predmetov, ki niso dragi in jih zato lažje zamenjamo, če se jih naveličamo. To so dekorativne blazine, odeje, dekorativne sklede, vaze …

Kopalnica
Kopalnica FOTO: Profimedia
2. V zakup ne jemljete svetlobe

Ko izbirate odtenek za določen prostor, si oglejte, kakšna je čez dan svetloba v tem prostoru. Ta namreč lahko povzroči, da izbran odtenek deluje svetlejši ali temnejši, kot je videti v trgovini. Res morate pri opremljanju vedno upoštevati naravne danosti prostora. Nikar jih ne poskušajte ignorirati, saj rezultat tako nikoli ne bo dober.

3. Vsak prostor opremljate posebej

Dom morate opremljati celostno. Čeprav bo glede na svoj namen vsak prostor na koncu malo drugačen, mora še vedno obstajati občutek povezanosti. Opazna mora biti nit, ki povezuje vse skupaj v enotno zgodbo. Izberite torej nekaj barv in jih uporabite povsod. Le da boste morda spalnico opremili z bolj mirnim delom palete, dnevno sobo pa z malo več barvnimi poudarki.

4. Ne delate kontrastov

Pri takšnem opremljanju prostor kot pri izbiri preveč varnih barv deluje monoton in sterilen. Morate vključiti kontraste, kajti te naši možgani zaznavajo kot nekaj, kar je živo in zanimivo. A kaj pomeni, da opremljate tudi s kontrasti? Da si barve, ki ste jih izbrali, niso preveč podobne – denimo bela in bež in svetel odtenek sivke ali rumene … Nekaj mora biti drznejše, kakšna barva mora biti temnejša, uporabite lahko tudi kakšen vzorec. Sicer pa je nujno v opremljanju kontraste delati še z uporabo različnih materialov in tekstur. Ne poskušajte doseči, da bi se vse ujemalo, kajti s tem ne boste dosegli, da bi bil prostor prijeten za življenje.

Tukaj si več preberite o tem, kako opremljati tudi s pravo izbiro tekstur in materialov.

Dnevna soba
Dnevna soba FOTO: Profimedia

Kuhinja
Kuhinja FOTO: Thinkstock
Znate tudi z barvami narediti prostor vizualno večji?

Najpomembnejša je barva, s katero prebarvate stene. Da bi prostor vizualno spremenili v večjega, izberite svetlejše odtenke. Ti so priporočljivi tudi za prostore, ki imajo malo naravne svetlobe. Ni pa treba, da se odločite ravno za bele stene, čeprav je po drugi strani vrata res najbolj priporočljivo prebarvati prav v belo. Stene so lahko tudi svetlo rumene, bež, turkizne, rožnate ... To so barve, ki lahko vizualno kar občutno povečajo prostor. Pri tem pa vam lahko pomaga tudi svetloba. Če prostor nima možnosti, da bi vanj spustili veliko naravne svetlobe, namestite več različnih svetil.

In še nekaj nasvetov. Namesto več manjših slik in fotografij, izberite raje eno večjo sliko ali fotografijo. Prav tako imejte čim manj pohištva in dekoracije. Več kot bo stvari v prostoru, manjši bo deloval. Imejte le tisto, kar res potrebujete. To ne pomeni, da prostora ne smete dekorirati. Vedno je treba imeti tudi dekoracijo, a naj bo ta uporabna: svetila, odeja, s katero se pokrijete, svečke, ki jih prižigate, blazine, na katere se naslonite, knjiga, ki jo berete … Najdite tudi eno središčno točko prostora. Če je to v dnevni sobi denimo kavč, je ta lahko večji. Napačno je mišljenje, da mora biti v majhnem prostoru vse majhno. Naj bo središčni element večji. Prav tako ne pozabite opremljati v višino. Do stropa lahko segajo police, lahko imate višjo rastlino ... V prostoru morate vedno narediti nekaj kontrastov, kot so majhno – veliko, gladka tekstura – groba tekstura … In sobo bo navidezno povečalo tudi kakšno ogledalo.

Preberite si še, kako izkoristiti vsak del majhne kopalnice.

Kopalnica
Kopalnica FOTO: Profimedia

Jedilnica
Jedilnica FOTO: Profimedia

Kopalnica
Kopalnica FOTO: Profimedia

Spalnica
Spalnica FOTO: Profimedia

Za zaključek: kako torej izbrati barve?

Pomislite, v kakšen dom se boste z veseljem vračali. V kakšnem prostoru boste z veseljem preživljali čas? Pozabite na vse, kar je moderno. Ne opremljajte z mislijo, kaj izbrati, da bi vas drugi imeli za nekoga, ki ima dober okus. Strog črno-bel interjer lahko deluje moderno in prav zagotovo bodo ljudje vzdihovali, ko ga bodo videli. A pomislite, ali je to res prostor, v katerem boste lahko po napornem dnevu globoko zadihali. Opremite svoj dom le zase.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698