Kar se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja začelo kot trend, je danes ustaljen, skoraj klasičen način opremljanja. Najverjetneje ker ni zelo zapleten, ne potrebujemo notranjega oblikovalca, da bi ga pričarali. Poglejmo si 5 korakov do stila “shabby chic.”
1. Leseno pohištvo
Mogoče je kupiti pohištvo v tem stilu. Lahko pa ga naredimo sami. Poiščite staro leseno pohištvo. Prebarvajte ga v belo ter nato še malo ogulite, da ni videti popolno. Kombinirajte ga s pohištvom v svetlem lesu.
2. Tkanine
Izberite naravne, udobne tkanine. Med barvami naj prevladujeta bela in krem. Lahko izberete vzorce, in sicer cvetlične, progaste ali kariraste. Prevladujejo naj prvi. Lahko tudi kombinirate več različnih. Naj imajo le skupno prevladujočo barvo – torej denimo belo. V vzorcih je ta lahko nato kombinirana s svetlo rožnato, sivo, zeleno. Ne pozabite tudi na čipke in nežne, prosojne zavese. “Shabby chic” je ženstven stil.
Preberite si še, kako opremljati s kombiniranjem različnih materialov in tekstur.
3. Odsotnost barv
Barv pri tem stilu praktično ni. Oziroma so, a zelo neopazne. Poleg bele in krem uporabite svetlo barvo lesa ter svetlo sivo. V poštev pridejo še vse pastelne barve, vedno v kombinaciji z belo in krem. Takšni odtenki ustvarijo prostore, ki so umirjeni, prijetni za življenje. Da pa takšno domovanje ne bi postalo dolgočasno in sterilno, je nujno treba narediti še nekaj. Kaj? Odgovor sledi.
Preberite si še, kako pravilno opremljati z belo barvo.
4. Dekoracija
V domu, ki je “shabby chic,” manjkajo barve, ne sme pa manjkati dekoracija. To je prostor detajlov, obilice, že preobilja detajlov. Star vintage svečnik, umetelne skodelice za čaj iz omare vaše babice, ogledalo s starinskim okvirjem … Interjer je morda bel, a nikakor minimalističen. Ne pozabite niti na obilje sveč ter cvetja, ki je lahko sveže ali posušeno. Tudi brez tega ni “shabby chic” stila.
5. Še kanček pretiravanja
To je umirjen slog, ki pa ga lahko popestrimo z nekaj pretiravanja. V kopalnici imamo lahko denimo lestenec (če je malo večja seveda, v zelo majhni kopalnici bo lestenec zavzel preveč prostora). V spalnici si lahko omislimo posteljo z baldahinom (a naj bo ta nežen, prosojen). V hodniku imate lahko ogromno vazo za cvetje (namesto le omare za čevlje in kljuk za plašče). Pri tem načinu opremljanja z malo pretiravanja dosežemo velik učinek. Ravno zato je tako primeren slog za normalno denarnico.
Ko poskušate ustvariti “shabby chic” dom, imejte v mislih naslednje pridevnike: nostalgično, romantično, podeželsko. Včasih temu stilu pravijo tudi "country chic." A ne gre za bolj možat rustikalen slog. Nikakor. Prav obratno. Ko je interjer "shabby chic," pomislimo še na dva pridevnika – nežno in ženstveno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV