Tudi za majhna domovanja
Da bi si uredili bralni kotiček, res ne potrebujete veliko – le prostor za udobnejši stol in po možnosti še naslonjalo za noge. Pomembnejše kot prostor je, da se potrudite ta del domovanja spremeniti v izrazito udobnega in prijetnega.
Ločitev
Bralni kotiček lahko ustvarite v večjem prostoru, kot je dnevna soba in ga nato vizualno ločite. To lahko naredite tako, da ima kotiček svojo preprogo, medtem ko ima del, kjer denimo gledate televizijo ali se družite z gosti svojo. Tudi svetilo, ki osvetljuje izključno en del, tega vizualno loči od preostanka. Lahko uporabite drugo barvo, celo drugače pobarvate steno, kjer se nahaja.
Luč
Za branje je vsekakor potrebna svetloba in luč je za bralni kotiček enako pomembna kot udoben stol. Idealno je, če se bralni kotiček nahaja nekje, kjer je izobilje naravne svetlobe. A če te možnosti ni, zadostuje dobra svetilka. Dekorativno zanimivo je postaviti ob naslonjač talno svetilko. Če prostora ni, lahko pričvrstite svetilko na steno.
Udobje
Idealen je udoben naslonjač z naslonjalom za noge. Če slednjega nimate, je poceni mogoče kupiti otoman, ki ga lahko tudi umaknete, ko ga ne potrebujete, če imate majhno domovanje. Ne pozabite na blazine in v hladnem delu leta na odeje, ki sta prav tako elementa dekoracije, z njima lahko vnesete teksture, barve in vzorce.
Kanček narave
To so že dodatki, ki niso nujni, a cilj je ustvariti kotiček, v katerem se res dobro počutite. Srečo imate, če lahko bralni kotiček postavite zraven okna, skozi katerega lahko opazujete lepo naravo zunaj. Če te možnosti nimate, lahko naravo med štiri stene pripeljete sami. Okrasite svoj kotiček z lončnicami, če je predaleč od okna, pa s šopkom rezanega svežega ali suhega cvetja. Odločite se lahko tudi za botanične vzorce, denimo za serijo uokvirjenih slik.
Najlepši spomini
Svoj kotiček lahko okrasite z najlepšimi spomini – s spominki in fotografijami. Četudi morda niso povezani z branjem, vas bodo razveselili, ko boste knjigo za trenutek odložili in pogledali okrog sebe. Pravzaprav ima bralni kotiček lahko več funkcij – v njem lahko le počivate, si vrtite glasbo …
Police s knjigami
Kaj bi še sodilo v bralni kotiček? Seveda police s knjigami. Če imate dovolj prostora, lahko segajo od tal do stropa. Ali pa le nad naslonjač namestite dve, tri police s knjigami, ki vas še čakajo ali so vaše najljubše.
Druge možnosti shranjevanja
Če nimate prostora za police ali jih ne želite imeti, obstaja veliko drugih možnosti, kako lahko shranite vsaj nekaj knjig. Lahko jih zložite v košaro ali škatlo, lahko imate otoman, ki omogoča shranjevanje, lahko imate zraven kavno mizico s poličko … Lahko kar iz knjig naredite mizico, če niste med tistimi, ki na knjige zelo pazijo. Lahko pa na kavno mizico položite pladenj in par knjig odložite nanj. Zraven bo še prostor za topel napitek, ki ravno tako ne sme manjkati.
Dekoracija
Kaj še lahko krasi poseben kotiček? Dišeče svečke, ki jih lahko prižgete in si tako tudi z vonjem ustvarite prijetno vzdušje. Obesite lahko svetlobno verigo – v temačnejšem delu leta res nikoli ni dovolj svetlobe. Če ste se odločili za rastline, bi lahko padajočo vrsto obesili s stropa. Dobro je dekoracijo razporediti po celem prostoru, ne zanemarite zgornje polovice. Če imate police, se lahko po njih širi plezalka. Za ločitev pa lahko poskrbite tako, da regal s knjigami in lončnicami obrnete proti preostanku prostora – vanj bi lahko umestili tudi skulpture.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV