Prednost napihljivega bazena je, da je relativno poceni in ne zahteva veliko vzdrževanja, vsaj v primerjavi z vgradno različico. A po drugi strani je nagnjen k temu, da se hitro umaže. Umazana voda v bazenu pa ni le neprijetna, ampak tudi poškoduje oblogo bazena in je nevarna za zdravje. Da preprečite razvoj plesni in bakterij, je zato zelo pomembno, da ga redno čistite. Poglejmo, kako se tega lotiti.

Kako pogosto čistiti napihljiv bazen?
Pomemben dejavnik pri ohranjanju napihljivega bazena čim bolj čistega, je pogostost osveževanja vode v bazenu. Za manjše otroške bazene se priporoča vodo zamenjati vsak dan, da preprečimo razvoj bakterij. Večji napihljivi bazeni s čistilnim sistemom menjave vode med sezono načeloma ne potrebujejo. Ko je voda v bazenu videti motna ali celo zelena, to pomeni, da smo že precej čez mejo, ko je bilo kopanje v tem bazenu še varno in zdravo.
Za velike napihljive bazene lahko uporabite posodo za sproščanje klora, da bo bazen dlje čist. Vendar pa v manjše napihljive bazene za otroke klora ni priporočljivo dodajati.
Kaj boste potrebovali pri čiščenju bazena?
Preden se lotite čiščenja napihljivega bazena, si priskrbite vse potrebne pripomočke. Potrebovali boste mehko gobo ali krpo, nekaj čistih brisač, vedro za vodo in detergent za pomivanje posode ali drugo ustrezno čistilo.
Izpraznite bazen
Za pravilno čiščenje napihljivega bazena je treba najprej izprazniti bazen. Začnite tako, da poskrbite, da odteče vsa voda, dokler bazen ni popolnoma prazen.
Če v bazenu nimate odtočnega čepa in je bazen pretežak, da bi ga lahko prevrnili, uporabite sifon za odvajanje vode iz bazena. To sicer lahko traja nekoliko dlje, odvisno od količine vode v vašem bazenu.

Oblogo bazena operite z milom in vodo
Vedro napolnite s toplo vodo in dodajte nekaj kapljic mila za posodo. Nato z mehko gobo ali krpo iz mikrovlaken, rahlo zdrgnite podlogo z milnico. Pazite, da podloge ne strgate s premočnim drgnjenjem ali grobo krpo. Prepričajte se, da ste očistili tudi prostore med morebitnimi razpokami in gubami ter na rob, do kamor je segala gladina vode, saj se tam najraje nabirajo nečistoče in posledično plesen.
Izperite in posušite oblogo bazena
Po umivanju bazen sperite s cevjo, da odstranite ostanke mila. Nato iz njega izpustite vodo, ki se je nabrala med čiščenjem, in obrišite notranjost bazena s čisto brisačo, dokler stene bazena niso popolnoma suhe. Ne pozabite enako storiti tudi na pregibnih delih, kjer bi voda potrebovala dlje časa, da se posuši.
Uporabite belilo ali razkužilo
Belilo ali druga kemična raztopina za razkuževanje lahko odstrani vso trdovratno umazanijo, maščobo in morebitne bakterije. Za temeljito čiščenje ustvarite domačo raztopino iz 60 ml varikine ali drugega gospodinjskega belila in litra vode. Raztopino prelijte v razpršilko in popršite po površini bazena. Pustite stati približno pet minut.

Ponovno sperite in posušite bazen
Ko je bazen dobro očiščen, ga temeljito sperite s cevjo, da odstranite vse ostanke čistilnih sredstev. Izvedite nekaj krogov izpiranja, da zagotovite, da se čistilna raztopina popolnoma odstrani iz bazena. Nato izpraznite preostalo vodo v bazenu. Notranjost bazena obrišite s suho, čisto brisačo, da preprečite, da bi preostala voda ponovno povzročila nabiranje plesni.
Bazen napolnite s svežo vodo
Ko se bazen popolnoma posuši, ga zložite in pospravite na čisto mesto ali pa ga, če sezona še ni končana, ponovno napolnite s svežo vodo.
Nasveti za lažje vzdrževanje čistega napihljivega bazena
- Ko bazena ne uporabljate, uporabite pokrivno folijo za bazen, da preprečite kopičenje smeti v vodi.
- Listje in ostanke z vodne površine redno odstranjujte z mrežo.
- Vodo v manjših bazenih menjajte čim bolj pogosto.
- Pred vstopom v bazen si umijte noge, da preprečite vnos umazanije.
- Pogosto posesajte dno bazena s sesalnikom za bazen, da poberete odvečno umazanijo.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV