Dominvrt.si
Opazite kaj posebnega na tem božičnem drevesu?

Kako božična drevesa krasijo po svetu: jabolka, grilanda iz pokovke in brusnic, piškoti

Karmelina Husejnović
12. 12. 2023 05.00
0

Morda ste bolj človek navade in svoje domovanje vsako leto okrasite z istimi okraski, ki jih postopoma dopolnjujete z novimi. Ali pa ste eden tistih, ki nenehno spremlja trende in vsako leto izbere novo barvno shemo za božično-novoletno okrasitev. Ne glede na to, kam spadate, so nove ideje za okraševanje vedno dobrodošle. Preverili smo, kaj v različnih državah krasi domove ljudi v tem času.

Opazite kaj posebnega na tem božičnem drevesu?
Opazite kaj posebnega na tem božičnem drevesu? FOTO: Dreamstime

Adventni venčki, božično drevo, zelenje ... To so najpogostejši dekorativni elementi, ki se vsako leto pojavljajo v prazničnem času. Od barv so najpogostejše zelena, rdeča, bela in zlata. Ne smejo pa manjkati niti luči in sveče. A to okraševanje domov v decembrskem času pravzaprav izhaja še iz predkrščanskega časa. Ljudje so namreč še pred prihodom krščanstva svoje domove ob praznovanju zimskega solsticija radi krasili z zimzelenim rastlinjem.

Zgodovinarji pravijo, da se je božič začel praznovati šele v četrtem stoletju našega štetja, v času prvega krščanskega rimskega cesarja Konstantina. Takrat je namreč Cerkev določila, da je 25. december dan rojstva Jezusa Kristusa in hkrati začetek novega leta. S tem so odpravili rimski koledar, ki je za prvi dan novega leta štel 1. januar. Šele v 17. stoletju je papež kot prvi dan novega leta znova razglasil 1. januar, s tem pa je Jezusovo rojstvo ločil od začetka novega leta. Takrat se je tudi pojavilo postavljanje in okraševanje božičnih dreves, sprva med protestanti. V Sloveniji se je tradicija postavljanja božičnih dreves pojavila šele na začetku 20. stoletja. Pred tem so ljudje za božič v svojih domovih postavljali jaslice. Še danes se ta tradicija ohranja v številnih domovih, le da poleg jaslic družine postavijo in krasijo tudi božična drevesca.

Dandanes na božičnih drevesih v slovenskih domovih prevladujejo lepi, bogati in predvsem kupljeni okraski. Nekoč so okraske otroci skupaj z ostalimi člani družine izdelovali sami ali pa so za okraševanje uporabili orehe, suho in sveže sadje ter drugo zelenje in rastline. V 80. letih so bili priljubljeni okraski na jelkah bombončki in druge sladkarije. Izbrskali smo nekaj zanimivih okraskov, s katerimi svoja božična drevesa krasijo v drugih državah.

Francija: jabolka kot okraski

Pred stoletji, ko na voljo ni bilo toliko različnih umetnih okraskov, so Francozi za okraševanje božičnih dreves uporabljali sadje, predvsem rdeče barve. Jabolka so bila zaradi svoje barve, dostopnosti in lepe okrogle oblike zelo priljubljen okrasek. Poleg tega je rdeče jabolko zelo močan verski simbol, saj se ga povezuje z zgodbo o Adamu in Evi. Tradicijo krašenja z jabolki so nekoč zaradi slabe letine morali prekiniti, ljudje pa so namesto jabolk na drevesa obešali steklene krogle, ki so simbolizirale sadje. Še danes lahko v Franciji včasih na božičnih drevesih vidimo rdeča jabolka.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Jabolka so lahko lep okrasek na božičnem drevesu.
Jabolka so lahko lep okrasek na božičnem drevesu. FOTO: Dreamstime

ZDA: Grilanda iz pokovke ali brusnic

V Ameriki so v 50. in 60. letih drevesa ob božiču pogosto krasili s kokicami ali brusnicami, ki so jih nanizali na vrvico. To ameriško tradicijo nekatere ameriške družine obujajo še danes, izhajala pa naj bi iz dejstva, da so ljudje, ki so se naselili v ZDA, skušali krasiti drevesa s tistim, kar jim je bilo v zimskem času pri roki. Pokovke in brusnic je bilo v novem svetu v izobilju. Ljudje so z njimi krasili tudi drevesa na prostem in tako v zimskem času zagotavljali hrano za ptice in druge prostoživeče živali.   

Okrasitev, ki je bila v ZDA priljubljena v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja, se znova vrača.
Okrasitev, ki je bila v ZDA priljubljena v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja, se znova vrača. FOTO: Dreamstime
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nemčija: Namesto lučk prave sveče

Številne božične navade, kot so božični sejmi, prihajajo iz Nemčije. Med drugim okraševanje božičnih dreves z lučkami. No, še pred iznajdbo elektrike so drevesa krasili s svečami. Legenda pravi, da naj bi to tradicijo prvi začel protestantski reformator Martin Luther. S svečami na drevesu naj bi skušal poustvariti zvezdnato nebo. Čeprav so še pred desetletji prave sveče krasile drevesa, pa so jih danes – predvsem iz varnostnih razlogov – skoraj povsem izpodrinile električne lučke.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Skandinavija: geometrični okraski 'himeliji'

Na Švedskem, Finskem in v drugih skandinavskih deželah božična drevesca še danes pogosto krasijo s tradicionalnimi okraski geometričnih oblik – 'himeliji'. Narejeni so iz slame ali vrvi. Okraske so ob božiču obesili nad jedilno mizo. Himeliji, ki so ime dobili po švedski besedi za nebo – 'himmeli', so dom krasili vse do poletnega solsticija, saj so verjeli, da prinašajo dobro letino. Zaradi svojih zanimivih geometričnih oblik so himeliji vse bolj priljubljeni tudi drugod po svetu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Himeliji so ime dobili po švedski besedi za nebo – himmeli.
Himeliji so ime dobili po švedski besedi za nebo – himmeli. FOTO: Dreamstime

Nizozemska: Piškoti kot okraski

Posebno mamljivi so okraski na Nizozemskem. Na božična drevesca namreč obesijo božične piškote v obliki venčkov, ki jim pravijo kerstkransjes. Piškote okrasijo z oreščki ali pa jih prelijejo s čokolado, nato pa zvežejo s trakci.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za prijetno praznično vzdušje torej ne potrebujemo veliko denarja in dragih okraskov, dovolj je že, če uporabimo svojo domišljijo in tisto, kar nam je pri roki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702