Tople tkanine
Skrajni čas je, da iz omar vzamete flanelasto posteljnino, volnene odeje in debelejše preproge. Pozimi naj bo na tleh več preprog, prav tako po domovanju razporedite več odej. Lahko le zložene stojijo na stolu v kotu. Že to da občutek večje topline.
Preizkusite pletene odeje ali takšne iz umetnega krzna. Iz tega materiala je mogoče kupiti celo blazine, ki jih položite na stole (denimo ob jedilni mizi). V jedilnico postavite še preprogo in enostavno boste ustvarili toplejše in udobnejše okolje. Pazite le, da je preproga dovolj velika, da na njej stojijo tako miza kot stoli.
Zimski material je žamet. Iz tega materiala imate lahko prevleko za kavč ali naslonjač. Lahko se odločite le za takšne dekorativne blazine. Izberite bogate temnejše odtenke vijoličaste, modre ali zelene.
Celo stene lahko prekrijete s tepihi oziroma tkaninami. Ali se odločite za dekoracijo, ki je narejena s tehniko makrame.
Leseni in naravni dodatki
Les ravno tako da občutek topline. Morda lahko pozimi v svoje domovanje vnesete več dekorativnih elementov iz lesa. Iz tega materiala je lahko stenska dekoracija, nova kavna mizica, predalnik ... Ali položite le nekaj polen v pleteno košaro, čeprav nimate kamina.
Čedalje modernejša je takšna naravna dekoracija. Pozimi manj časa preživite zunaj, tako da je blagodejno, če zunanjost pripeljete noter. Posode napolnite s storži, kostanji, želodi ... Vaze napolnite z zimzelenim rastlinjem. Odišavite dom s cimetovimi palčkami in posušenimi rezinami pomaranče.
Izjemno pomembna je luč
Ko so dnevi temnejši, postane toliko pomembnejša kakovostna umetna osvetlitev. Naj ne bo njen vir le eno stropno svetilo. V vsakem prostoru naj svetloba prihaja iz vsaj dveh virov. Pozimi ne pozabite niti na sveče, ki oddajajo toplo svetlobo, zato so idealne, ko se želite sprostiti. Hladno svetlobo pa potrebujete, ko delate. Tako izberite žarnice. Tiste, ki oddajajo toplo svetlobo, uporabite tam, kjer se želite umiriti; tiste, ki oddajajo hladno, pa tam, kjer želite imeti več energije.
Ogledala in sijoče površine
Ker odbijajo svetlobo, so še en način, da v temnejšem delu leta naredite dom svetlejši. Matirane površine po drugi strani svetlobo vpijajo. Zato se jim izogibajte. Postavite raje v prostore kakšno ogledalo več. Če si ne želite lesene kavne mizice, izberite kovinsko s sijočo površino. Odločite se za še več takšnih dekorativnih elementov – izberite takšne okvire za ogledala in slike, vaze, lonce za sobne rastline …
Bela barva?
Tudi bela je zimska barva, saj je barva snega. A deluje nekoliko hladno, kar je zelo primerno poleti. Pozimi jo je praktično kombinirati s toplejšimi odtenki, vsaj denimo z naravno barvo lesa. Dodajte še kanček rdeče, rumene ali oranžne. Morda s preprogo, odejo, dekorativno blazino …
Temnejši odtenki
Če imate manjše prostore, naj bodo uporabljeni le kot akcent. V tem delu leta posezite po odtenkih temnejše modre, rdeče, vijoličaste … Lahko znova s preprogami, prti, pregrinjali za posteljo … Temnejša modra je še kako primerna prav za spalnico. Kombinirajte jo z belo, barvo lesa in sivo. Če ste drznejši, jo lahko kombinirate z nežno rožnato. Ta se odlično poda še s temnejšo rdečo ali zeleno. Nekateri mislijo, da je treba pozimi posegati po svetlih odtenkih, ker je manj svetlobe. Toda bogati, temni odtenki ustvarijo prav posebno ozračje. Ne pozabite denimo še na temno sivo.
Preprosto je
Uporabite elemente narave in tople tkanine, poskrbite za dobro luč in nekaj bleščečih površin, za akcent dodajte nekaj bogatih temnejših odtenkov – in z veseljem boste zimo preživeli v svojem domu. Priporočljivo je dekoracijo prilagoditi letnemu času. Tisto, ki je primerna za pomlad, poletje in jesen, pospravite do trenutka, ko bo vsako leto znova prišla prav.
Dominvrt e-novice
Preberite si še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV