Naj bodo števila liha
Na pladnju, ki stoji na kavni mizici, naj bodo tako denimo tri stvari, ne dve ali štiri. Lahko jih je tudi pet. Za to ni racionalnega pojasnila, a iz nekega razloga je našim možganom prijetneje, če v skupini vidijo liho število predmetov. Tudi na steni naj bo tako ali ena velika slika ali tri, pet, sedem … manjših. Ko predmete povezujete v skupine, je hkrati dobro, če so različnih oblik, velikosti, tekstur. Vseeno bi morali imeti še neko podobnost. To deluje kontradiktorno. Težko je razložiti, kakšna bi morala biti ta podobnost. Pri dekoriranju je dobro upoštevati določena pravila, obenem je vedno treba slediti svojemu občutku.
Izberite središčno točko
To je točka, kjer želite, da se najprej ustavi pogled, ko vstopite v sobo. Vedno je treba začeti dekorirati pri tej točki. Če v dnevni sobi radi berete, je lahko središčna točka denimo knjižna omara. Mnogokrat se središčna točka pravzaprav ponudi sama. Nekaj enostavno najbolj pritegne pozornost. To je lahko vgrajen kamin ali veliko okno, ki nudi prekrasen pogled. Pogosto sam od sebe pritegne pozornost velik kos pohištva, denimo postelja v spalnici, kavč ali seveda velika knjižna omara v dnevni sobi. Temu se nima smisla upirati. Enostavno dekorirajte najprej pri tem delu in z mislijo, da je to središčna točka.
Kako postaviti preprogo?
Danes jo je moderno postaviti celo na balkon, kjer je najbolje izbrati takšno, ki je prav namenjena temu delo domovanja, saj je izdelana tako, da je trpežnejša. A kako jo nato postaviti? Eno pravilo je, da na preprogi stoji vse pohištvo, torej v dnevni sobi tako kavč kot fotelji in kavna mizica, v jedilnici cela miza in vsi stoli. V primeru kavča in foteljev je mogoče imeti tudi le tako veliko preprogo, da nanjo postavite prvo polovico kavča in foteljev. Preproga, na kateri je le kavna mizica ali le jedilna miza, bo delovala premajhna. Je pa mogoče kombinirati dve preprogi in imeti eno večjo ter na njej drugo, ki je le pod kavno mizico. Tako lahko kombinirate vzorce.
Pustiti morate dovolj praznega prostora
Včasih bi najraje na vsako steno obesili sliko ter vse police zapolnili z vazami, svečniki, knjigami … Toda da bi prostor “dihal”, je treba pustiti še nekaj praznega prostora. Morda je stena včasih lahko tudi povsem bela, ker ste recimo izbrali tako zanimive kose pohištva, svetil, tekstila. Ti tako pritegnejo pozornost, da ne potrebujete ničesar več. Treba je vedeti tudi, kdaj se je bolje zaustaviti. Če imate občutek, da ste pretiravali in vam deluje prostor preveč poln vsega, poskusite vsak dan eno stvar odvzeti. Cilj je vedno ustvariti domovanje, v katerem se dobro počutite. Včasih nas pomirja bolj prazen prostor.
Svetila imajo svojo nalogo, so pa tudi dekoracija
Ko izbirate svetila, morate najprej razmišljati, kje potrebujete svetlobo. Poskrbeti morate, da je prostor dobro osvetljen. Hkrati so svetila s svojim dizajnom lahko dekoracija. Pravzaprav so celo precej vpadljiv element. Luč namreč v vsakem primeru priteguje pozornost. Če je njen vir lestenec, imate naenkrat element, ki je še vpadljivejši. To upoštevajte, ko izbirate drugo dekoracijo. Ni pametno izbrati nato še več kosov, ki so tako vpadljivi. Namesto še ene večje slike imejte raje več manjših. Prav tako v kotu, kjer je umetelna talna svetilka, ne imejte še mizice z veliko vazo s cvetjem.
Po drugi strani vedno upoštevajte svoj občutek. Ta vam bo najbolje povedal, v kakšnem prostoru se boste dobro počutili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV